Rzeszów: To koniec. Stadion Resovii został przekazany do rozbiórki

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Rzeszów: To koniec. Stadion Resovii został przekazany do rozbiórki 30 grudnia teren, na którym ma powstać Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA) został przekazany wykonawcy inwestycji, firmie Mirbud. Oznacza to, że w najbliższym czasie rozpocznie się wyburzanie stadionu Resovii.

Reklama

Drugie życie niektórych elementów starego obiektu

Od momentu przekazania stadionu wykonawcy, czyli od 30 grudnia, obiekt przy Wyspiańskiego jest nieczynny dla mieszkańców. W rozmowie z Nowiny24, przedstawiciel kancelarii prezydenta Rzeszowa Artur Gernand poinformował, że rozbiórka starego stadionu rozpocznie się w najbliższych dniach, a część infrastruktury obiektu zostanie wykorzystana ponownie, między innymi krzesełka, elementy ogrodzenia, monitoring czy kostka brukowa zyskają nowe życie w obiektach Rzeszowskiego Ośrodku Rekreacji.

Firma Mirbud rozpocznie burzenie niektórych elementów starego stadionu, a potem przyjdzie czas na budowę opartą na pozostałościach. Mamy nadzieję, że proces burzenia płynnie przejdzie w proces budowy – mówi Artur Gernand.

Projekt Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki© K+ARCHITEKCI

Idzie nowe

Zaledwie 10 grudnia, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, odrzuciła protest dewelopera Resovia Residence Development, który zaskarżył decyzję pozwalającą na wyburzenie stadionu. Deweloper może się jeszcze odwołać, ale rozbiórki to już nie wstrzyma.

Złożony został już także wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu, czyli Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Koszt inwestycji to 194 mln zł, a nowy stadion ma być gotowy jesienią 2026 roku.

Projekt Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki© K+ARCHITEKCI

Stary obiekt od dawna wymagał modernizacji

Stadion Resovii, oddany do użytku w 1949 roku, służył wielu dyscyplinom sportu. Na nowym obiekcie rzeszowscy sportowcy mogli uprawiać m.in. piłkę nożną, siatkówkę, tenis ziemny, lekkoatletykę czy żużel. Stadion uchodził za jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów sportowych w regionie. W kolejnych latach sytuacja finansowa Resovii pogarszała się, co doprowadziło do przekazania stadionu Wyższej Szkole Pedagogicznej w 1997 roku. W latach 2000. przeprowadzono kilka modernizacji, jednak trwały także spory dotyczące jego własności.

Piłkarze Resovii musieli opuścić obiekt wraz z awansem do 1. Ligi, ponieważ nie spełniał on wymogów licencyjnych PZPN. Obecnie Pasiaki rozgrywają swoje mecze na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej, który dzielą z piłkarzami i żużlowcami Stali Rzeszów. Obiekt przy ul. Wyspiańskiego do tej pory wykorzystywany był do treningów.

Reklama