Ryan Field
Pojemność | 35 000 |
---|---|
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | Evanston |
Kluby | Northwestern Wildcats |
Kategoria | Projekt realizowany |
Koszt | $800 M |
Czas budowy | 2024–2026 |
Projekt | HNTB, Perkins & Will |
Wykonawca | Central Street Consortium |
Reklama
Ryan Field – opis projektu
Jak doszło do powstania koncepcji nowego stadionu dla Northwestern Wildcats?
We wrześniu 2021 Patrick i Shirley Ryanowie przekazali 480 mln $ na rzecz Northwestern University w Evanston (północne przedmieścia Chicago). Była to największa donacja w historii uniwersytetu. Małżeństwo Ryanów to absolwenci tej uczelni, którą wspierają już od lat. Patrick Ryan to amerykański miliarder, założyciel przedsiębiorstwa Aon, ponadto również były przewodniczący rady uczelni, a stadion na którym gra uniwersytecka drużyna futbolowa, Northwestern Wildcats, nosi jego imię.
Ryanowie wsparli uczelnię w ramach kampanii „We Will”, w trakcie której uniwersytet zebrał 6,1 mld $ od blisko 175 tys. darczyńców, co stanowi jedną z największych zbiórek pieniędzy w historii wyższej edukacji. Dotacja rodziny Ryanów ma wesprzeć badania biomedyczne, ekonomiczne i biznesowe, ale przede wszystkim ma się przyczynić do powstania nowego Ryan Field. Stary stadion istniał od 1926, a ostatnią większą modernizację przeszedł w latach 1996–1997.
Obiekt coraz bardziej odstawał od nowoczesnych standardów, m.in. brakowało mu bogatej oferty komercyjnej, płaskie, rozległe trybuny nie zapewniały najlepszego widoku na boisko i jako jedyny obiekt rozgrywek Football Bowl Subdivision pozbawiony był stałego oświetlenia. Choć wcześniej mówiło się o możliwej modernizacji, dotacja stworzyła możliwość budowy zupełnie nowego stadionu, uwzględniającego wszystkie potrzeby drużyny, uniwersytetu i lokalnej społeczności.
Aby przyszły obiekt był zgodny z oczekiwaniami przyszłych użytkowników oraz okolicznych mieszkańców, przeprowadzone zostały konsultacje społeczne. Pierwsze wizualizacje przedstawiające koncepcję nowego obiektu upubliczniono we wrześniu 2022. Za projekt odpowiadają HNTB oraz Perkins & Will. Szacuje się, że budowa nowego stadionu pochłonie 800 mln $. Pieniądze mają pochodzić z donacji oraz z budżetu uczelni, bez udziału środków publicznych.
Kiedy powstanie nowy Ryan Field?
Relację z budowy nowego Ryan Field można zobaczyć na osobnej podstronie
W marcu 2023 ogłoszono, że budową stadionu zajmą się firmy Turner Chicago i Walsh Construction, które utworzyły Central Street Consortium. W listopadzie 2023 Rada Miasta Evanston zaakceptowała plany budowy.
Rozbiórka starego Ryan Field rozpoczęła się w styczniu 2024. Wyburzanie ukończono w maju 2024, po czym rozpoczęła się właściwa budowa nowego stadionu. Uroczysta ceremonia rozpoczęcia budowy miała miejsce 24 czerwca 2024. Obiekt powinien być gotowy latem 2026.
Na czas budowy nowego stadionu drużyna Northwestern Wildcats przeniesie się na teren kampusu swojej uczelni, gdzie nad brzegiem jeziora Michigan znajduje się skromny Martin Stadium – na dwa sezony obiekt otrzyma tymczasowe trybuny, które zwiększą jego pojemność do 15 tys. widzów. Możliwe są również okazjonalne spotkania Wildcats na innych stadionach.
Jaki będzie nowy Ryan Field?
Plan zakłada budowę zupełnie nowego stadionu w miejscu dotychczasowego Ryan Field. Nowy obiekt będzie miał pojemność 35 000 widzów, a więc o ponad 12 000 miejsc mniej niż ten obecny. Trybuny będą bardziej strome, położone bliżej pola gry i podzielone na trzy kondygnacje wzdłuż boiska oraz dwie za jego końcami. Stadion zajmie mniejszą powierzchnię i będzie niższy od poprzednika. Widownia zostanie w pełni przykryta dachem. Koncepcja czerpie inspirację z nieistniejącej już hali widowiskowo-sportowej Chicago Stadium.
Trybuny zostaną wyposażone w krzesełka z oparciami, a za końcami boiska staną dwa duże telebimy. Pod dachem znajdą się reflektory oświetleniowe. Na trybunach będą loże VIP, a także miejsca dla osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie wyposażony w punkty cateringowe oraz liczne funkcje dodatkowe. Stadion ma być ukierunkowany na widza, tak by zapewnić jak najlepsze warunki do uczestniczenia w wydarzeniach.
Stadion powstanie przede wszystkim dla drużyny futbolu akademickiego Northwestern Wildcats reprezentującej Northwestern University. Występować mają na nim również zawodniczki uczelnianej drużyny lacrosse. Mecze tych zespołów nie zapewnią jednak pokrycia kosztów utrzymania obiektu, dlatego planuje się, że będą na nim także organizowane koncerty, a dodatkowe funkcje komercyjne mają sprawić, że stadion będzie w użyciu przez cały czas. Na zewnątrz zostanie stworzona przestrzeń do organizacji festynów, jarmarków i innych imprez plenerowych.
Stadion ma cechować szereg rozwiązań proekologicznych, jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy system zagospodarowania wody deszczowej, tak by spełniał warunki do otrzymania złotego certyfikatu LEED. Dużą uwagę poświęcono również lokalnej społeczności, dla której stadion i jego otoczenie ma służyć jako miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Chociaż obiekt będzie wyraźnie mniejszy od poprzednika, ma zapewnić więcej miejsc pracy i większe wpływy do lokalnego budżetu.
Aby zmniejszyć uciążliwość dla okolicznych mieszkańców, dach ma być zaprojektowany w taki sposób, by pochłaniał możliwie jak najwięcej dźwięków oraz światła. Obiekt ma oferować szereg udogodnień dla rowerzystów, dzięki czemu zmniejszyć ma się liczba osób przybywających na stadion samochodami. Planuje się też bliższą współpracę z zarządcami środków transportu publicznego, by ustalić jak najbardziej dopasowane rozkłady jazdy.
Reklama
Wizualizacje
-
2022:
Powiązane aktualności
2024
-
USA: Przebudowa stadionu pomniejszy go aż o 25%?
Kiedy Chicago Bears zastanawiają się nad lokalizacją obiektu i walczą z urzędnikami, to w tym samym stanie – Illinois – rozpoczyna się budowa nowego stadionu akademickiego na północ od Chicago. To ważne wydarzenie oznacza początek ambitnego projektu przebudowy stadionu w Evanston, który ma służyć zarówno społeczności akademickiej, jak i mieszkańcom.
-
USA: Trwa wyburzanie 98-letniego stadionu w Chicago
Po blisko 100 latach goszczenia fanów futbolu Amerykańskiego, Ryan Field za około cztery miesiące będzie już tylko wspomnieniem. W lutym rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Później, na tym samym terenie rozpocznie się budowa nowego obiektu.