Qingdao Youth Football Stadium

Pojemność 50 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
Miasto Qingdao
Kluby ?
Kategoria Projekt zrealizowany
Koszt CNY 3.4 mld / bln
Czas budowy 31/07/2020 - 11/11/2022
Projekt China Southwest Architecture Design and Research Institute
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Qingdao Youth Football Stadium – opis projektu

Stadion powstaje w centralnej części dzielnicy Chengyang, która jest częścią miasta portowego Qingdao. Miejscowość ta znajduje się we wschodniej części Chin na półwyspie Szantung i liczy niespełna 4 mln mieszkańców. Obiekt ma być jedną z aren Pucharu Azji, który jest zaplanowany na 2023 rok.

Qingdao Youth Football Stadium, czyli Młodzieżowy Stadion Piłkarski w momencie ukończenia budowy pomieści 50 000 widzów i będzie częścią Park Sports Complex. Trybuny mają mieć dwie kondygnacje i być całkowicie zadaszone - dolny poziom w postaci nieprzerwanego pierścienia i górny z czterema niezależnymi trybunami. Wejście na stadion dla VIP-ów, sportowców, oficjeli i przedstawicieli mediów ma być zlokalizowane na parterze od zachodniej strony obiektu.

Powierzchnia działki, na której stanie obiekt wynosi 163 000 m2, a całkowita powierzchnia placu budowy liczy 194 000 m2. Wysokość budynku wraz ze stadionowym zapleczem wyniesie 52 m, a trybuny wzniosą się na ponad 30 metrów w najwyższym punkcie. Rozpiętość dachu w kierunku północ-południe wyniesie około 234 m, a w kierunku wschód-zachód około 197 m. Największy wspornik ma mieć 57 m, a przewidywane zużycie stali ma wynieść około 16 000 ton. Odległość między trybunami a boiskiem ma mieć nie więcej jak 8,5 m.

Projekt stadionu czerpie z morskich scenerii, charakterystycznych dla Qingdao. Ponadto ma podkreślać witalność, otwartość i nowoczesność zarówno miasta, jak i jego mieszkańców. Wygląd fasady stadionu to nawiązanie do „skaczących" fal morskich, rytmicznie poruszających się w górę i dół.

Architekci inspirowali się morską bryzą, która delikatnie unosi fale, lekko spieniając wodę. Właśnie dlatego w zewnętrznej kolorystyce obiektu dominuje błękit oraz biel z lekką domieszką szarości. Całość ma opływowy, harmonijny kształt. Część fasad będzie nieprzezierna, a część mają stanowić lekkie żaluzje. Będzie też miejsce na wbudowane w obiekt zewnętrzne ekrany, za dnia wydające się tylko częścią elewacji.

Oprócz stadionu powstaje wielofunkcyjna hala treningowa, hala do treningu pływackiego, dwa boiska trawiaste, część handlowa i infrastruktura towarzysząca. Lokale o charakterze komercyjnym mają znaleźć się w podziemiach obiektu, podobnie jak 2000 miejsc parkingowych dla kibiców. Wiadomo także, że na terenie stadionu powstanie muzeum, a sam obiekt będzie zintegrowany ze stacją kolejową.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021