Tangram 2022 World Cup Stadium

Pojemność 80 000
Kraj Katar
Miasto Doha
Kluby -
Kategoria Projekt autorski
Koszt -
Czas budowy -
Projekt Tangram Gulf
Data projektu 2013

Reklama

Tangram 2022 World Cup Stadium – opis projektu

Ta wizja 80-tysięcznika w Ad-Dausze nie służy przedstawieniu żadnego z planowanych stadionów na Mundial 2022. Przeciwnie, jej celem jest pokazanie rozwiązań, które można wykorzystać do chłodzenia każdego z obiektów planowanej w Katarze imprezy. I, co istotne, nie zużyć do schłodzenia trybun ani jednego watta energii.

Stadion zaplanowany przez Tangram Gulf korzysta z kilku technik chłodzenia pasywnego. Po pierwsze, pozwala na stały przepływ powietrza przez porowatą fasadę oraz stosowaną w budownictwie krajów arabskich technikę układania ścian i otworów w taki sposób, by dać efekt przeciągu. Po drugie, by przyspieszyć ruch powietrza w obrębie obiektu stadion korzysta z tzw. zwężki Venturiego, umożliwiającej stworzenie podciśnienia.

Po trzecie, by poruszające się po stadionie powietrze schłodzić projektanci przewidzieli pod trybunami płytki zbiornik wodny. Masy powietrza mają być więc kierowane najpierw w dół, do piwnic, skąd mogą przepływać na trybuny i wypychać gorące powietrze z obiektu bez stosowania rozsuwanych elementów.

W ten sposób firma Tangram szacuje, że nawet latem, gdy w Katarze temperatury sięgają 45 stopni, można na wielkim obiekcie utrzymać temperaturę poniżej 26-29 stopni. I, co trzeba podkreślić jeszcze raz, bez użycia prądu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2013