Estadio La Rosaleda
Pojemność | 45 000 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Malaga |
Kluby | Málaga CF |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | €260 M ($285.5 M) |
Czas budowy | 2025–2028 |
Projekt | Morph Estudio |
Reklama
Estadio La Rosaleda – opis projektu
Kiedy powstał projekt rozbudowy Estadio La Rosaleda?
Estadio La Rosaleda w Maladze został otwarty w 1941. Obiekt na co dzień służy piłkarzom klubu Málaga CF. Stadion miał okazję gościć m.in. mecze mundialu w 1982. W latach 2000–2006 obiekt został kompletnie przebudowany, trybuna po trybunie.
W związku z kandydaturą Hiszpanii (wspólnie z Portugalią i Marokiem) na organizację piłkarskich Mistrzostw Świata 2030, właściciele stadionu (którymi są władze miasta, prowincji i regionu) podjęli inicjatywę, aby włączyć stadion w Maladze do tej kandydatury. 31 marca 2023 w miejskim ratuszu uroczyście przedstawiono koncepcję rozbudowy areny, którą stworzyli architekci z Morph Estudio.
Co zakłada koncepcja rozbudowy Estadio La Rosaleda?
Ponieważ stadion jest za mały w świetle wymogów FIFA na organizację meczów mundialu, projekt zakłada zwiększenie pojemności z dotychczasowych ok. 30 tys. do 45 tys. widzów. Koncepcja zakłada także rozbiórkę struktur przylegających do trybun od strony zewnętrznej, nadbudowę trzeciego piętra trybun, stworzenie atrakcyjnej elewacji, pełne zadaszenie widowni oraz dobudowanie aneksu za północną trybuną, w miejsce boiska pomocniczego.
Częścią projektu ma być hotel oraz przestrzenie komercyjne. Obiekt powinien tętnić życiem przez cały czas, by mógł zarabiać, a przynajmniej nie przynosić strat. Ciekawym udogodnieniem ma być promenada wzdłuż korony stadionu, dostępna na co dzień dla spacerowiczów. W ramach inwestycji planuje się także rewitalizację bezpośredniego otoczenia.
Realizacja projektu ma się rozpocząć na początku 2025 i potrwa trzy lata. Podczas prac obiekt ma zachować funkcjonalność, choć konieczne będzie czasowe wyłączanie z użytku części trybun. Modernizacja powinna pochłonąć 260 mln €. Koszty miały zostać podzielone po równo między władze miasta, prowincji i regionu, ale w związku ze znacznym wzrostem w stosunku do pierwotnych szacunków, oczekuje się również udziału prywatnych udziałowców, w tym sieci hoteli, która zdecyduje się na udział w projekcie.
Czy rozbudowa Estadio La Rosaleda przyniesie Maladze organizację mundialu?
11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła wybór gospodarzy mundialu w 2030. Zwyciężyła kandydatura Hiszpanii, Portugalii i Maroka, do których dołączyły także Urugwaj, Argentyna i Paragwaj, gdzie rozegrane zostanie po jednym spotkaniu na początku turnieju. W lipcu 2024 ogłoszono stadiony, na których powinien odbyć się turniej, a wśród 11 obiektów z Hiszpanii znalazł się również Estadio La Rosaleda z Malagi.
Reklama
Wizualizacje
2023:
Powiązane aktualności
2024
-
Hiszpania: Obawy Málagi CF w cieniu przygotowań do Mistrzostw Świata 2030
Malaga intensywnie przygotowuje się do przekształcenia La Rosaleda w nowoczesny stadion międzynarodowy oraz centralny obiekt, a napięty harmonogram wymusza przyspieszenie działań. Zgodnie z wymogami FIFA stadion musi zostać ukończony i oddany do użytku do końca 2028 roku.
-
Hiszpania: Fala stadionowych modernizacji przetacza się przez Półwysep Iberyjski
Nie ustają ostatnich latach prace na hiszpańskich stadionach, a mundial 2030 stał się kolejnym impulsem do renowacji obiektów. Trwają już prace na Bernabéu, Camp Nou i Balaídos, a 9 obiektów La Liga ustawiło się w kolejce do modernizacji. Rosaleda, Romareda, Riazor i La Cartuja dołączają do grona jako gospodarze Mistrzostw Świata 2030.
-
Hiszpania: Kluczowe spotkanie władz Malagi w sprawie przebudowy La Rosaledy
W piątek, 30 sierpnia, odbyło się kluczowe spotkanie, na którym omówiono przebudowę La Rosaleda. W ramach przygotowań do Mistrzostw Świata w 2030 roku,, stadion ma przejść znaczącą transformację, aby sprostać wymogom FIFA oraz zaoferować kibicom jeszcze lepsze warunki.
-
Hiszpania: Przebudowa Rosaledy a ochrona ptaków
Malaga staje przed wyzwaniem ochrony przyrody podczas przygotowań do Mistrzostw Świata w 2030 roku. Kolonia ponad 600 jerzyków, chronionych gatunków ptaków, może znaleźć się w niebezpieczeństwie z powodu planowanej rozbudowy stadionu Rosaleda. Stowarzyszenia ekologiczne proponują innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić ptakom bezpieczne miejsce do gniazdowania.
-
MŚ 2030: Hiszpania zgłosi jedenaście stadionów na mundial. Z których zrezygnowano?
Do 31 lipca Hiszpania zaprezentuje FIFA stadiony, które wraz z obiektami w Maroku i Portugalii będą częścią Mistrzostw Świata 2030. Pomysł zgłoszenia aż 13 aren został odrzucony i ostatecznie zostanie przedstawionych ich „tylko” jedenaście.
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.
-
Hiszpania: Modernizacja La Rosaleda na wzór Bernabéu?
Malaga od jakiegoś czasu pracuje nad projektem renowacji stadionu La Rosaleda. Po projekcie zaprezentowanym nieco ponad miesiąc temu widać, że Malaga chce mieć jeden z najlepszych stadionów w Hiszpanii, aby zostać organizatorem Mistrzostw Świata 2030.
2023
-
Hiszpania: Czy obiekt trzecioligowej Malagi wkroczy do czołówki europejskich stadionów?
Media podają coraz więcej szczegółów dotyczących Mistrzostw Świata 2030. W zaciszu kuluarów toczy się jednak walka o stadiony, które będą gościć rozgrywki. Jednym z kandydatów wśród mniej oczywistych obiektów jest La Rosaleda, której nowy projekt nie tylko imponuje, ale też stanowi ciekawy paradoks.
-
Mundial 2030: Klaruje się lista obiektów, które ugoszczą turniej
Piłkarskie mistrzostwa świata w 2030 roku wejdą na wyższy level. Po imprezie rozgrywanej 4 lata wcześniej na terytorium trzech różnych krajów, władze światowego futbolu postanowiły zorganizować rywalizację na trzech różnych kontynentach. Które obiekty znajdą się na liście miast-gospodarzy?