Stadion Wielofunkcyjny w Lublinie
Pojemność | 18 570 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Lublin |
Kluby | Motor Lublin |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | PLN 300 M ($75.8 M) |
Czas budowy | ? |
Projekt | Kavoo Invest, SWP Constructions |
Reklama
Stadion Wielofunkcyjny w Lublinie – opis projektu
Jak powstały plany budowy w pełni zadaszonego, wielofunkcyjnego stadionu w Lublinie?
Początkowy zamysł modernizacji stadionu żużlowego przy Alejach Zygmuntowskich wyewoluował w kierunku budowy zupełnie nowej areny, mającej powstać w innej lokalizacji, przy ul. Krochmalnej, na terenie dawnego toru wyścigów konnych przy Bystrzycy. Odważny projekt pełnego zadaszenia obiektu uczyni go nie tyle nowoczesnym stadionem żużlowym, co multifunkcjonalną areną służącą licznym imprezom sportowym i pozasportowym.
Co zakłada koncepcja zadaszonego, wielofunkcyjnego stadionu w Lublinie?
Choć celem podstawowym obiektu ma być organizacja imprez w takich dyscyplinach jak żużel (swoje mecze rozgrywać będą w nim żużlowcy Motoru Lublin), supercross, karting, drifting, freestyle motocross czy miniżużel, to będzie on również przystosowany do goszczenia m.in. zawodów i pokazów konnych, halowej lekkoatletyki, meczów siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, a także koncertów, widowisk artystycznych, wystaw i targów.
Dwupoziomowe trybuny otaczające tor żużlowy będą mogły pomieścić 18 570 widzów, a dolny rząd siedzeń będzie znajdował się powyżej górnej krawędzi bandy. Długość toru żużlowego ma wynosić 343 m. Będzie on wyposażony w granitową nawierzchnię oraz kinetyczne bandy z homologacją.
Z racji pełnego zadaszenia obiektu, zostaną zastosowane rozwiązania pozwalające na skuteczne przewietrzanie i odprowadzanie spalin powstających w trakcie zawodów motorowych. Pod dachem, w centralnej części, zostaną zawieszone cztery telebimy.
Trybuna główna zlokalizowana będzie po stronie północnej. W arenie mają znaleźć się m.in. loże VIP, pomieszczenia biurowo-administracyjne, szatnie dla zawodników, centrum konferencyjne, sklep kibicowski, siłownia, sauna, gabinet lekarski, pomieszczenie kontroli antydopingowej oraz punkty gastronomiczne i sanitariaty.
Park maszyn o powierzchni co najmniej 1800 m² zostanie umiejscowiony po stronie południowej. Oświetlenie toru wyniesie co najmniej 1800 luksów, a płyty, parku maszyn i linii ustawienia zawodników minimum 1200 luksów.
W pobliżu areny zaplanowano budowę czterokondygnacyjnego parkingu na ponad 600 pojazdów. Pod trybunami stadionu znajdzie się dodatkowo ponad 200 miejsc postojowych. Razem z pozostałymi miejscami naziemnymi dla samochodów osobowych i dla autokarów, przy obiekcie znajdzie się łącznie 845 miejsc parkingowych.
Stadion będzie wkomponowany w otaczającą zieleń. Wokół obiektu powstanie przestrzeń parkowo-rekreacyjna dla mieszkańców, wraz z przystanią kajakową oraz nową kładką dla pieszych i rowerzystów nad Bystrzycą.
Kiedy powstanie nowy, wielofunkcyjny stadion w Lublinie?
Koncepcję architektoniczną areny przygotowało poznańskie biuro Kavoo Invest we współpracy z firmą Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia. Pod koniec 2022, w związku z planowaną budową, rozpoczęły się konsultacje społeczne. Kompletna dokumentacja projektowa ma być gotowa pod koniec 2024.
Wstępne szacunki zakładały koszt w wysokości 245 mln zł, według późniejszych informacji może to być nawet 300 mln zł. W marcu 2024 nowy minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wykluczył możliwość dofinansowania. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk nadal deklaruje jednak chęć budowy stadionu, a miasto analizuje różne możliwe sposoby finansowania. Gdyby udało się dopiąć budżet, przetargi mogłyby ruszyć w 2025.
Reklama
Wizualizacje
2020:
Powiązane aktualności
2025
2022
-
Lublin: Znamy szczegóły nowego stadionu żużlowego!
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zaprezentował oficjalną koncepcję budowy obiektu, który w najbliższych latach powstanie w grodzie nad Bystrzycą. Nowe wizualizacje areny potwierdzają, że będzie ona wykorzystywana nie tylko przez zawodników Speedway Motoru.
-
Lublin: Plan musi ulec modyfikacji
Kibice żużlowego Motoru z utęsknieniem czekają na obiekt, z którego będą mogli być w pełni dumni. Zanim powstanie właściwy projekt, miasto chciałoby zmienić trzy wskaźniki w planie zagospodarowania pozwalające ominąć potencjalne utrudnienia. Zgodę na to muszą wyrazić jednak lubelscy radni.
-
Lublin: Miasto wybrało projektanta nowej areny żużlowej
Speedway zdecydowanie wyrasta na najpopularniejszy sport w Lublinie. Sympatycy żużla w Kozim Grodzie od lat domagają się budowy stadionu, który spełniałby ich ambicje i oczekiwania. Miasto, wsłuchując się w żądania kibiców Motoru, wybrało właśnie firmę, która zaprojektuje obiekt w nowej lokalizacji.
-
Lublin: Uniwersalny obiekt do 2024 roku?
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego - głosi stara maksyma. Czy w przypadku Lublina będzie inaczej? Władze miasta poinformowały właśnie, że zamiast stadionu żużlowego zamierzają postawić “zadaszony obiekt wielofunkcyjny”.