Best Auto Arena (Stadion MOSiR Bystrzyca)

Pojemność9 818
Kraj Polska
MiastoLublin
KlubyRKS Motor Lublin, TŻ Lublin
Oświetlenie 1100 lux
Inauguracja 1948
Renowacje 1961, 2007, 2012
Rekord frekwencji 30 000 (II liga, Motor - Resovia Rzeszów, 19.06.1983)
Adres Aleje Zygmuntowskie 5, Lublin

Reklama

Best Auto Arena – opis stadionu

W pierwszych latach swojego istnienia stadion przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie nie funkcjonował w ogóle jako stadion piłkarski. Otwarty w 1948 roku obiekt składał się z toru żużlowego i wałów ziemnych, na których później powstały trybuny. Budowa rozpoczęła się z inicjatywy założonego w latach 40. XX wieku Lubelskiego Klubu Motocyklowego. Po otwarciu stadion służył jako miejsce treningów i wyścigów właśnie lubelskich żużlowców.

Sytuacja zmieniła się, gdy w 1958 roku sekcja żużlowa działająca wówczas jako LPŻ Lublin została rozwiązana ze względu na trudną sytuację finansową. W Lublinie przestano organizować zawody żużlowe, a obiekt został tymczasowo zamknięty.

W 1961 roku stadion przejął Robotniczy Klub Sportowy Motor, znany dzisiaj jako Motor Lublin. Po zakończeniu prac remontowych uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w sierpniu tego samego roku. Już rok później stadion przy Alejach Zygmuntowskich mógł ponownie stać się areną zmagań żużlowych, tym razem jako siedziba nowo powstałej sekcji żużlowej Motoru.

Pierwszy mecz piłki nożnej na Stadionie Motoru został rozegrany w 1970. W tym właśnie roku sekcja piłkarska lubelskiego klubu przeniosła się z obiektu przy ul. Kresowej.

W ciągu następnych trzydziestu lat stadion był areną zmagań na najwyższym poziomie nie tylko w skali krajowej, ale także międzynarodowej, zarówno żużlowców jak i piłkarzy.

Za sprawą dobrych występów RKS Motor (dzisiejszego KMŻ) przez kilka sezonów obiekt gościł spotkania najwyższej polskiej ligi żużlowej. Ponadto w 2013 roku odbyła się tutaj jedna z największych żużlowych imprez w Polsce. Mecz Polska - Mistrzowie Świata zgromadził przy Alejach Zygmuntowskich największe żużlowe sławy. Zwycięstwo drużyny polskiej obserwowało z trybun około ośmiu tysięcy kibiców.

Stadion Motoru zapisał się również w historii polskiej piłki nożnej. W czasach największych sukcesów Motoru przypadających na lata 80. i początek lat 90. XX wieku na stadionie regularnie odbywały się mecze pierwszej ligi. Rekord frekwencji padł w 1983 roku, gdy świadkami zwycięstwa nad rzeszowską Resovią było około 30 tysięcy kibiców. Ponadto, w 1979 roku obiekt został wybrany na arenę finałowego spotkania Pucharu Polski, w którym Arka Gdynia zwyciężyła z Wisłą Kraków.

Coraz częściej pojawiają się jednak głosy o konieczności przebudowy wiekowego obiektu. Ostatnie prace remontowe zakończyły się w 2007 roku. Aby umożliwić Motorowi grę w drugiej lidze na własnym stadionie przeprowadzony został między innymi remont trybun, obejmujący instalację nowych krzesełek. W pracach modernizacyjnych znaczny udział wzięli lubelscy kibice. W latach 2018-19 konieczna okazała się kolejna modernizacja na potrzeby awansu żużlowców do Ekstraligi.

Od wczesnych lat 2000. planowano dalszą renowację obiektu. Projekt zakładał między innymi zwiększenie pojemności do niespełna 18 tysięcy czy rozbudowę przystadionowej infrastruktury. Ostatecznie jednak plany nie weszły w życie. Miasto Lublin zdecydowało o budowie nowego stadionu piłkarskiego, który będzie pełnił funkcję stadionu miejskiego (co skutkowało powstaniem Areny Lublin), a Stadion Motoru miał od tego czasu służyć już tylko jako stadion żużlowy. W 2018 plany jednak odżyły, mają być realizowane po 2020 roku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2025

2022

2021

2020

2019