Stadion Miejski w Ostrowie Wielkopolskim

Pojemność12 000
Kraj Polska
MiastoOstrów Wielkopolski
KlubyTŻ Ostrovia
Inauguracja 24.06.1928
Adres ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 64, 63-400 Ostrów Wielkopolski

Reklama

Stadion Miejski w Ostrowie Wielkopolskim – opis stadionu

Jaka jest przedwojenna historia Stadionu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim?

Stadion w Ostrowie Wielkopolskim został otwarty 24 czerwca 1928. Aktu oddania obiektu do użytku dokonał ówczesny starosta powiatu, Józef Srokowski. Pierwotnie obiekt nazywał się „Stadion Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego”.

W maju 1931 powstał Klub Motocyklowy Ostrów Poznański. Od czerwca do października 1931 na stadionie trwały prace nad powstaniem toru żużlowego, z którego mogliby korzystać motocykliści. Pierwsze zawody na nowym torze rozegrano 8 listopada 1931. Tor miał wówczas 500 m długości. Ostatnie wyścigi przed II wojną światową miały miejsce 17 października 1937.

Jak toczą się losy Stadionu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim po II wojnie światowej?

Po II wojnie światowej szybko doprowadzono do reaktywacji żużla w Ostrowie Wielkopolskim, a pierwsze wyścigi na stadionie przeprowadzono 25 sierpnia 1946. W 1948 tor przystosowano do ówczesnych wymogów, dzięki czemu w sezonie 1948 żużlowcy Klubu Motocyklowego Ostrów Wielkopolski przystąpili do inauguracyjnych rozgrywek ligowych, w których zajęli wysoką, czwartą lokatę. W kolejnym sezonie drużyna zdobyła wicemistrzostwo kraju, a w 1950 zajęła 3. miejsce. Przełom lat 40. i 50. XX wieku był najlepszym okresem w historii żużla w Ostrowie Wielkopolskim. W 1949 na łukach toru żużlowego pojawiły się drewniane bandy, a rok później również wzdłuż prostych.

5 września 1952 podczas treningu na torze doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł nastoletni zawodnik, Ryszard Pawlak. Na początku 1953 tor żużlowy został skrócony do 387 m, a wokół niego usypano wały ziemne. Przed startem sezonu, decyzją Rady Głównej Zrzeszenia Sportowego „Stal”, drużynę żużlową przeniesiono jednak do Świętochłowic. Powrót ligowych zmagań żużlowych do Ostrowa Wielkopolskiego nastąpił w 1955, kiedy w rozgrywkach wystartował nowy klub – Ostrovia. Sekcja ta została rozwiązana po kilku latach, po sezonie 1959.

W 1973, z okazji organizacji na stadionie dożynek, obiekt został przebudowany. Na wałach ziemnych powstały trybuny z ławkami, a tor żużlowy skrócono o 10 m.

Reaktywacja drużyny żużlowej Ostrovii nastąpiła dopiero po 20 latach, w sezonie 1979. Ostrowscy żużlowcy regularnie występują odtąd w ligowych zmaganiach, choć nie nawiązują do największych sukcesów, jedynie okazjonalnie zdarzało im się awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, gdzie jak dotąd nie odgrywali już większej roli.

W 1986 tor po raz kolejny skrócono, tym razem do długości 372 m. Został on przystosowany tak, by mogło się na nim ścigać jednocześnie sześciu zawodników. 9 września 2007 na stadionie zorganizowano zawody finałowe Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Z tej okazji, kosztem 7 mln zł, po stronie zachodniej, w centralnej części, powstała nowa, zadaszona trybuna główna, mogąca pomieścić niespełna 1000 widzów. Wokół toru zainstalowano również maszty oświetleniowe. Po zawodach planowana była dalsza modernizacja, z rozbudową i zadaszeniem wszystkich pozostałych trybun, ale z powodów finansowych prace nie doszły do skutku.

Od 2015 trwa systematyczny remont trybun wokół toru, wraz z instalacją plastikowych krzesełek, a także modernizacja innych elementów infrastruktury stadionu. Najwięcej prac przeprowadzono przed startem sezonu 2022 (w którym Ostrovia, po raz pierwszy od 1998, powróciła na najwyższy poziom ligowy), kiedy to na remont wydano 15,6 mln zł.

Jakie inne wydarzenia, poza zmaganiami ligowymi żużlowców, odbywają się na Stadionie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim?

Poza żużlowcami, na stadionie występują również piłkarze klubu TP Ostrovia 1909. Ponadto na obiekcie okazjonalnie występowała reprezentacja Polski na żużlu, odbywały się na nim też koncerty (jednym z największych wydarzeń muzycznych był koncert grupy Scorpions 17 maja 2008) czy kongresy Świadków Jehowy.

Jak wygląda Stadion Miejski w Ostrowie Wielkopolskim?

Stadion posiada pojemność 12 000 widzów. Główna, zadaszona trybuna, mogąca pomieścić 994 osoby, znajduje się po stronie zachodniej (w centralnej części). Zmodernizowane w ostatnim czasie trybuny otaczające tor żużlowy z pozostałych stron, są niezadaszone i posiadają składane krzesełka w barwach białej oraz czerwonej. Sektor gości znajduje się w środkowej części północnego łuku. Tor żużlowy posiada długość 372 m, jego szerokość na prostych wynosi 14 m, a na łukach 17 m. Wokół owalu ustawione są maszty oświetleniowe. Wewnątrz toru znajduje się boisko piłkarskie.

Reklama

Zdjęcia