Stadion Olimpijski we Wrocławiu
Pojemność | 11 000 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Wrocław |
Kluby | WTS Sparta Wrocław |
Inne nazwy | Schlesierkampfbahn (1928), Hermann Göring Stadion (1933), Stadion im. Karola Świerczewskiego |
Oświetlenie | 2000 lux |
Inauguracja | 1928 |
Czas budowy | 1926-1928 |
Renowacje | 1935-1939, 1945, 1978, 1979, 2010, 2015-2017 |
Koszt | 130 mln zł (2015-2017) |
Rekord frekwencji | 50 000 (DMŚ na żużlu, 03.09.1961 - nieoficjalnie ok. 70 tys.) |
Projekt | Richard Konwiarz (1928), Modern Construction Systems (2015) |
Wykonawca | PB Inter-System, ISB Budownictwo |
Adres | al. Ignacego Jana Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław |
Reklama
Stadion Olimpijski – opis stadionu
Wbrew krążącym wokół niego mitom, obiekt powstały nad kanałami Odry w 1928 roku nigdy nie gościł Igrzysk Olimpijskich. Przypisywano mu udział w berlińskiej imprezie z 1936, gdy obiekt nosił jeszcze nazwę Schlesierkampfbahn i był pod rządami Niemiec. Za to autor projektu, architekt Richard Konwiarz, otrzymał za swe dzieło brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich w 1932.
Stadion stworzony przez Konwiarza był centralnym punktem kompleksu sportowego Sportpark Leerbeutel. W kształt elipsy wkomponowano boisko z długą bieżnią. Wszystkie dostępne pomieszczenia zlokalizowano na południu. Tam powstała jedna z dwóch bram prowadzących na obiekt, zespolona z okazałą kolumnadą okalającą wjazd na obiekt. Te elementy zachowały się do dziś.
W 1933 roku ranga stadionu urosła, otrzymał on imię Hermanna Göringa, jednego z twórców III Rzeszy. Wkrótce później usypane na wale trybuny zostały powiększone. W latach 1935-1939 pojawiły się kolejne rzędy z murowanym zapleczem i częściowym zadaszeniem. Na zachodzie stanęła trybuna honorowa, a na wschodzie smukła wieża zegarowa.
W czasie II wojny światowej obiekt ucierpiał, a później przeszedł w polskie władanie. Po odbudowie otwarto go już z nową nazwą, bliższą „zwycięskiej opcji” – generała Karola Świerczewskiego. W 1970 zarząd nad stadionem przejęła Akademia Wychowania Fizycznego. W 1978 nad trybunami wzniosły się cztery potężne maszty oświetleniowe, po 80 metrów każdy. Natężenie światła 2800 lux było wówczas największym w Europie. Rok później pojawiła się bardzo niecodzienna wówczas podgrzewana murawa, której instalacja przestała jednak działać po 8 latach.
Popadający stopniowo w ruinę stadion przejęły w 2006 roku na powrót władze Wrocławia i przechodził on kolejne doraźne modernizacje. Jego pojemność spadła znacząco od dawnych 50 tysięcy do ok. 35, choć dziś to liczba czysto umowna – część trybun jest wyłączona z użycia.
W 2010 zmieniono geometrię toru żużlowego (został skrócony i poszerzony), przez co boisko piłkarskie nie spełnia już norm krajowych ani międzynarodowych, uniemożliwiając odbywanie meczów Śląska Wrocław. Poza Śląskiem w swej historii stadion gościł również reprezentacje nazistowskich Niemiec (5 razy) oraz Polski (14 razy). Aktualnie gospodarzem jest żużlowe WTS.
W 2015 roku ruszyła całkowita przebudowa obiektu. Z ziemią zrównano zachodnie trybuny, w których miejscu powstały nowe – bliżej toru żużlowego i boiska oraz z pełnym zadaszeniem. Wschodnia strona została gruntownie odświeżona, a maszty oświetleniowe – niegdyś najwyższe w Polsce – zostały ścięte o ok. połowę wysokości.
W nowej konfiguracji stadion ma pełnić przede wszystkim rolę żużlowego oraz areny do futbolu amerykańskiego, choć cała przebudowa odbyła się przede wszystkim pod kątem World Games 2017, których Wrocław jest gospodarzem. Pomimo bardzo obszernych zmian konstrukcyjnych stadion zachował kluczowe elementy architektury z początku XX wieku – wszystkie zewnętrzne mury oraz część zadaszenia.
Reklama
Zdjęcia
-
1933-2015
Powiązane aktualności
2024
2021
2020
-
Pandemia COVID-19: Były mecze z publicznością, już nie ma
Dokładnie 119 dni – tyle trwało „odmrożenie” stadionów piłkarskich. Już od soboty mecze znowu będą odbywać się bez kibiców, niezależnie od koloru strefy i rodzaju obiektu sportowego.
-
Wrocław: Długa lista fuszerek na Olimpijskim
Zalegający zimą śnieg i kałuże po deszczach, przecieki we wnętrzach, spękane ściany, odpadająca warstwa ochronna – lista usterek na Stadionie Olimpijskim idzie w dziesiątki pozycji. I choć obiekt jest na gwarancji, miasto samo musi szukać wykonawcy tych prac.
-
Epidemia COVID-19: Limit publiczności podniesiony do 50%
Od przyszłego tygodnia na stadionach będzie można zajmować już nie co czwarte, ale co drugie krzesełko. Taki pułap oznacza, że większość klubów będzie w stanie sprzedawać tyle biletów, co przed pandemią.
2019
2017
-
Wrocław: Olimpijski przywitał się z wrocławianami
Zawody dla najmłodszych, pokazy żużla, futbolu amerykańskiego, lacrosse i innych sportów rozpoczęły ponowne użytkowanie wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego.
-
Wrocław: Otwarcie Olimpijskiego za tydzień
Najpierw będą dni otwarte, później mecz futbolu amerykańskiego, a następnie World Games 2017. Taki jest plan na najbliższe tygodnie i miesiące wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego.
-
Wrocław: Olimpijski już (prawie) oddany
Według oficjalnych informacji zostały tylko dwa tygodnie do przekazania Stadionu Olimpijskiego władzom Wrocławia. Główna trybuna została dopuszczona do użytkowania, a lampy działają. Zobacz!
-
Wrocław: Olimpijski po terminie, jeszcze nie oddany
Miesiąc temu minął termin zapisany w przetargu na przebudowę Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Obiekt jeszcze nie został przekazany, choć fizycznie jest już gotowy.
2016
-
Nowa budowa: Żagiel we Wrocławiu rośnie
Membrana dachu nad zachodnią trybuną Stadionu Olimpijskiego pokryła już ponad połowę planowanej widowni. Tak efektownie Olimpijski jeszcze się nie prezentował.
-
Wrocław: Miasto pokazało postępy na Olimpijskim
Prace na Stadionie Olimpijskim minęły półmetek. Widać już część trybun, odnawiane są pomieszczenia administracyjne, pergola i oświetlenie. Urząd miasta pokazał sytuację wewnątrz.
2015
-
Poznań: Sparta przenosi się z Wrocławia na Golęcin
W związku z trwającą przebudową Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu lokalna Sparta znajdzie w 2016 roku schronienie w Poznaniu. Tam czeka na nią już zmodernizowany stadion na Golęcinie.
-
Nowy projekt: Zobacz Stadion Olimpijski 2017
Podczas kolejnej wielkiej imprezy we Wrocławiu fani zasiądą na zupełnie nowej trybunie, wkomponowanej w zabytkowy obrys Stadionu Olimpijskiego. Oto, co się zmieni.
2014
-
Wrocław: Zmiany w planie dla Olimpijskiego
Pojemność może się zmienić, ale założenia dla zadaszenia czy oświetlenia uległy zmianie w porównaniu do pierwszych zapowiedzi. Kryta będzie tylko jedna trybuna. a lampy częściowo będą w dachu – pisze „Gazeta Wrocławska”.
-
Wrocław: Odwołanie odrzucone, jest wykonawca Olimpijskiego
Dla podatników to niekoniecznie najlepsza informacja – będzie drożej niż oferowała firma Molewski. Ale szybkie rozpatrzenie przez Krajową Izbę Odwoławczą ucieszy inwestora, który ma mało czasu.
-
Wrocław: Przetarg na Olimpijski oprotestowany – zdążą z pracami?
Najtańszy oferent nie zgadza się z krytyczną oceną wrocławskich urzędników i odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej. To kolejne opóźnienie modernizacji Stadionu Olimpijskiego, a prace jeszcze się nie zaczęły.
-
Wrocław: Olimpijski będzie znacznie droższy
Po trwającej prawie miesiąc analizie spółka Wrocławskie Inwestycje wybrała ofertę droższą od najkorzystniejszej. Tańszą o ponad 30 milionów odrzucono.
-
Wrocław: Drugi przetarg z lepszymi ofertami
Znamy trzech oferentów, którzy są skłonni przeprojektować i przebudować Stadion Olimpijski. Najtańsza oferta najprawdopodobniej zostanie przyjęta przez magistrat. Najpierw trzeba jednak ocenić wszystkie trzy.
-
Wrocław: Rusza drugi przetarg na Olimpijski
Według pierwszych zapowiedzi miał być jeszcze w kwietniu, ale dopiero startuje – mowa o ponownym przetargu na Stadion Olimpijski we Wrocławiu. Czy tym razem miasto będzie stać na inwestycję?