Stadion Miejski „Odra” (Stadion Odry Opole)

Pojemność4 275
Kraj Polska
MiastoOpole
Kluby-
Oświetlenie 900 lux
Inauguracja 1930
Renowacje 2000–2002
Adres ul. Oleska 51, Opole

Reklama

Stadion Miejski „Odra” – opis stadionu

Kiedy powstał stadion przy ul. Oleskiej w Opolu?

Stadion Miejski w Opolu powstał jeszcze w czasach, kiedy miasto znajdowało się w granicach Niemiec. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec lat 20. XX wieku i przypadła na okres wielkiego kryzysu, a do pracy zaangażowano wówczas wielu bezrobotnych.

Obiekt oddano do użytku w 1930. Nie nadano mu szczególnej nazwy i znany był po prostu jako Oppelner Stadion (Stadion Opolski). W kolejnych latach powstał także basen (za zachodnim łukiem) oraz korty tenisowe (za północną trybuną), tworząc w ten sposób kompleks sportowy. Basen i korty służą zresztą do dziś.

Stadion wzniesiono w pobliżu stacji kolejowej Opole Wschodnie (Oppeln Ost), przy ulicy Oleskiej (Rosenbergstrasse), naprzeciwko zakładu wodociągowego z końca XIX wieku (wraz z zabytkową, ponad 50-metrową wieżą ciśnień, która doskonale widoczna jest ze stadionu).

Przed II wojną światową obiekt nie miał dedykowanego gospodarza i służył sportowcom z całego miasta. Stadion posiadał bieżnię lekkoatletyczną oraz trybuny z wałów ziemnych. Podczas wojny na stadionie organizowano wiece i uroczystości wojskowe, a pod koniec działań zbrojnych powołano tu miejscowy oddział Volkssturmu.

Kiedy gospodarzem stadionu przy ul. Oleskiej została Odra Opole?

W styczniu 1945 Armia Czerwona zdobyła Opole, a dotychczasowi mieszkańcy zostali ewakuowani w głąb Niemiec. W marcu do miasta przybyli przedstawiciele polskich władz i zaczęli do niego napływać osadnicy z Kresów, którzy docierali do stacji kolejowej obok stadionu – przy niej mieścił się obóz dla przesiedleńców.

Już 16 czerwca 1945 powołano do życia nowy klub, Odrę Opole (przez pewien okres także jako Budowlani), która została nowym gospodarzem stadionu. Drużyna ta od lat 50. do początku lat 80. z dużą regularnością występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Jakie wyniki osiągała Odra Opole na stadionie przy ul. Oleskiej?

Do największych sukcesów Odry Opole należy 3. miejsce w I lidze w sezonie 1963/64. W sezonie 1977/78 zespół wystąpił w Pucharze UEFA, odpadając w pierwszej rundzie z 1. FC Magdeburg. Wcześniej Odra grała też w Pucharze Intertoto.

W 1978 Odra została mistrzem jesieni, a 19 listopada 1978 na meczu z Ruchem Chorzów padł rekord frekwencji stadionu (25 tys. widzów). Drużyna Odry ostatecznie zakończyła ten sezon na piątym miejscu w tabeli.

W latach 70. zespół prowadził trener Antoni Piechniczek, a grali w nim m.in. bramkarz Józef Młynarczyk czy Józef Klose, ojciec Miroslava Klose, reprezentanta Niemiec i mistrza świata (2014) oraz króla strzelców mundialu (2006).

Od lat 80. nastąpił regres Odry Opole, choć drużyna okresami utrzymywała się jeszcze na drugim poziomie ligowym. Kulminacją kryzysu było ogłoszenie upadłości klubu w 2009. Zespół był jednak w stanie się odrodzić, a od 2017 ponownie występował na zapleczu Ekstraklasy.

Na stadionie przy ul. Oleskiej wystąpił m.in. Robert Lewandowski, grając jeszcze w barwach Znicza Pruszków – miało to miejsce 7 maja 2008, a Lewandowski zdobył wówczas jedyną bramkę w spotkaniu, dającą Zniczowi zwycięstwo nad Odrą 1:0.

Jakie inne wydarzenia piłkarskie odbywały się na stadionie przy ulicy Oleskiej w Opolu?

Na stadionie jeden raz wystąpiła reprezentacja Polski, w meczu towarzyskim przeciwko Finlandii rozegranym 17 kwietnia 1985. Mecz wygrali biało-czerwoni (2:1), których prowadził były trener Odry, Antoni Piechniczek.

Na stadionie w Opolu miał się również odbyć mecz towarzyski z Niemcami w 1996, ale ostatecznie rozegrano go na stadionie Górnika Zabrze. Przy ul. Oleskiej grywały natomiast jeszcze reprezentacje młodzieżowe oraz kadra kobiet.

24 czerwca 1987 na stadionie rozegrano także finał Pucharu Polski, w którym Śląsk Wrocław zmierzył się z GKS-em Katowice. W spotkaniu było 0:0, a Wrocławianie wygrali po serii rzutów karnych (4:3).

Lata 80. i 90. to okres, w którym na stadionie w Opolu dochodziło również do chuligańskich incydentów.

Jakie wydarzenia pozapiłkarskie miały miejsce na stadionie przy ul. Oleskiej w Opolu?

W 1962 na stadionie finiszował jeden z etapów Wyścigu Pokoju. W 1971 stadion był z kolei areną Dożynek Centralnych. Było to wówczas wielkie wydarzenie, w którym uczestniczył I sekretarz KC PZPR, Edward Gierek.

Jak zmieniał się stadion przy ul. Oleskiej w Opolu?

Stadion na przestrzeni lat nie przechodził zbyt wielu przemian, a do najważniejszych należała budowa nowej, żelbetowej trybuny głównej po stronie południowej w latach 2000–2002. Inną istotną zmianą była instalacja charakterystycznych masztów oświetleniowych, które miały swój debiut 17 kwietnia 1975 podczas meczu ze Spartą Zabrze (2:0).

W latach 60. powstał też budynek klubowy na wschodnim łuku, a do 1976 na stadionie istniała bieżnia lekkoatletyczna. W XXI wieku prowadzono głównie doraźne modernizacje.

Czy na stadionie przy ul. Oleskiej w Opolu mogła powstać druga nowa trybuna?

W 2008 rozpoczęto przygotowania do budowy drugiej nowej trybuny, po stronie północnej. Wybrano pracownię architektoniczną, a latem 2009 zaprezentowano pierwsze wizualizacje. Plany oprotestowali jednak okoliczni mieszkańcy, co spowolniło inwestycję.

Choć miasto uzyskało później decyzję środowiskową, inwestycji ostatecznie nie zrealizowano. Ponieważ koszt nowej trybuny miał wynieść ponad 50 mln zł, pojawiły się argumenty, że za niespełna dwukrotność tej kwoty możliwe jest wybudowanie od podstaw nowoczesnego stadionu. Nie bez znaczenia była też kryzysowa sytuacja Odry Opole.

Kiedy w Opolu powstał nowy stadion?

O budowie nowego stadionu w Opolu dyskutowano już od pewnego czasu, a inicjatywa nabrała rozpędu po tym, jak w 2014 nowym prezydentem miasta został Arkadiusz Wiśniewski, który był jej gorącym zwolennikiem. Po awansie Odry do I ligi w 2017 rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia inwestycji.

Nowy stadion postanowiono wybudować przy ul. Północnej, na północno-zachodnich obrzeżach miasta. Budowa rozpoczęła się na początku 2022, a otwarcie obiektu miało miejsce 21 marca 2025. Nowy stadion jest bardzo nowoczesny i proekologiczny, a jego pojemność wynosi 11,6 tys. widzów.

Co stanie się z obiektem przy ul. Oleskiej w Opolu po otwarciu nowego stadionu?

Ostatni mecz Odry Opole na starym stadionie odbył się 9 listopada 2024, przeciwko Warcie Poznań (w ramach rozgrywek I ligi). Spotkanie obejrzał komplet publiczności, a mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym.

Po przenosinach Odry na nowy stadion, stary obiekt ma jeszcze służyć rezerwom klubu oraz drużynom młodzieżowym. Docelowo jednak planuje się w jego miejscu budowę aquaparku, który uzupełni ofertę letniego basenu znajdującego się tuż obok stadionu.

Jak stadion Odry Opole prezentuje się na tle pozostałych obiektów 1 Ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2025

2024

2023

2022

2021