Opole: Stadion Odry będzie zasilany odnawialną energią
źródło: Radio Doxa; autor: Maciek Ściłba
Inwestycja w Opolu sukcesywnie posuwa się naprzód. Spoglądając na ostatni fotoreportaż z placu budowy, widać już dokładny układ trybun, a także elementy stalowe, na których zamontowane zostanie poszycie dachowe. Jak się okazuje, obiekt będzie generował mniejsze koszty niż przewidywano.
Reklama
Nowoczesne rozwiązania na stadionie w Opolu
Póki co wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Nowy Stadion Odry Opole uda się skończyć według przewidzianego harmonogramu. Przypomnijmy – przedsiębiorstwo Mirbud, czyli wykonawca robót zobowiązał się oddać arenę przed zakończeniem 2024 roku. Prace są już na zaawansowanym etapie i szanse, że Odra rozpocznie sezon 2024/2025 na nowym obiekcie o pojemności 11 600 miejsc, są naprawdę spore. Wartość całego projektu szacowana jest na 200 mln złotych.
Całej konstrukcji nie można odmówić innowacyjności i zastosowania rozwiązań niespotykanych dotąd na innych arenach w Polsce. Pod koniec 2022 roku donosiliśmy, że stadion zostanie przykryty tzw. „sukienką”. Dokładniej chodzi o membranę z tworzywa PTFE (teflon), która okryje całą budowlę. Nie jest to nowatorskie rozwiązanie w naszym kraju, ponieważ podobna technologia została użyta w przypadku poszycia dachowego PGE Narodowego. Jest natomiast jeden aspekt, który czyni Stadion w Opolu wyjątkowym. Jako pierwszy w Polsce ma być w całości zasilany za pomocą własnych, odnawialnych źródeł energii.
W Opolu powstanie pierwszy w pełni ekologiczny stadion w Polsce
Będzie to możliwe, dzięki zastosowaniu układu fotowoltaicznego zamontowanego na dachu konstrukcji. Panele o łącznej mocy 280 kW mają kosztować ok. 10 mln złotych. Ta inwestycja ma się zwrócić przeciągu 5-6 lat od oddania areny do użytku. Projektanci wzięli pod uwagę większe zapotrzebowanie na energię podczas dni meczowych oraz w okresie zimowym. Dzięki temu urządzenia będą mogły zasilać także budynek klubowy. W przypadku niespodziewanych niedoborów energia pozyskiwana będzie z sieci lub agregatów. Ma to mieć jednak miejsce w naprawdę skrajnych przypadkach.
Za ogrzewanie mają być natomiast odpowiedzialne pompy ciepła i urządzenia z funkcją kogeneracji. Dokładniej opisał to w swojej wypowiedzi dla Radia Doxa Michał Rosół, prezes SMG Śląsk, wykonawcy instalacji odnawialnych źródeł energii na Stadionie Opolskim. – W głównej mierze oparliśmy rozwiązanie na pompach ciepła, które mają zapewnić stałe i nieprzerwane zasilanie obiektu w energię cieplną. Natomiast w okresach zimowych będziemy wykorzystywali agregaty prądotwórcze z układem kogeneracji, który zapewni dostawy ciepła. W ten sposób uniezależnimy od dostaw ciepła systemowego.
Z opisanych wyżej inwestycji szczególnie zadowolony jest prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Włodarz miasta zwraca przede wszystkim uwagę na to, że takie rozwiązania technologiczne wygenerują o wiele mniejsze koszty, niż początkowo przewidywano. – Stadion Opolski będzie pierwszym takim obiektem w Polsce, niezależnym od zewnętrznych dostawców prądu czy ciepła. To wpłynie na koszty jego funkcjonowania i dzięki temu obiekt w wieloletniej perspektywie ma być tańszy w funkcjonowaniu i niezależny od tego, co będzie działo się na rynku ciepła czy prądu.
Reklama