Stadion Żużlowy MOSiR w Zielonej Górze (Swiss Krono Arena)
Pojemność | 15 000 |
---|---|
14 000 (Miejsca siedzące) | |
1000 (Sektor gości) | |
Kraj | Polska |
Miasto | Zielona Góra |
Kluby | Zielonogórski Klub Sportowy SSA |
Oświetlenie | 1800 lux |
Inauguracja | 05.06.1926 |
Renowacje | 1946, 1957, 1963, 1974, 2007, 2008, 2011, 2012 |
Adres | ul. Wrocławska 69, 65-218 Zielona Góra |
Reklama
Stadion Falubazu – opis stadionu
Kiedy powstawał w 1926 roku, był lekkoatletycznym stadionem w Niemczech. Ale po II wojnie światowej sytuacja się zmieniła. Grünberg zmienił nazwę na Zielona Góra (oba znaczą to samo), a stadion w leśnej otulinie z lekkoatletycznego zmienił się na żużlowy. Niezmiennie rozgrywano na nim jednak mecze piłkarskie, które dopiero z czasem przeniosły się na inne obiekty.
Pierwsze znaczące modernizacje ruszyły od meczów żużlowych w 1946 roku, ale dopiero w 1957 powstał profesjonalny tor z wieżyczką. W 1963 za torem usytuowano trybuny na ok. 10 tys. widzów. Generalny remont z nowym budynkiem dla sportowców nadszedł w 1974, a budynek ten zburzono w 2007, stawiając klubowe biura połączone z trybuną VIP. Pojawiły się również maszty oświetleniowe, a rok później telebim.
Na początku 2010 r. ruszyła budowa pierwszej tak dużej żelbetowej trybuny – na południowo-wschodnim łuku zaczęły powstawać jednopoziomowe sektory dla 6 tys. widzów. Nowa trybuna stała się jednak przedmiotem poważnych kontrowersji, gdy okazało się, że dach (choć bardzo niewielki) kołysze się od podskoków kibiców. Konstrukcję wzmocniono.
W 2012 roku ruszył kolejny etap przebudowy, w ramach którego przedłużeniem nowego łuku ma zostać trybuna południowa, z wieżyczką sędziowską.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2023
2021
2020
-
Pandemia COVID-19: Były mecze z publicznością, już nie ma
Dokładnie 119 dni – tyle trwało „odmrożenie” stadionów piłkarskich. Już od soboty mecze znowu będą odbywać się bez kibiców, niezależnie od koloru strefy i rodzaju obiektu sportowego.
-
Epidemia COVID-19: Limit publiczności podniesiony do 50%
Od przyszłego tygodnia na stadionach będzie można zajmować już nie co czwarte, ale co drugie krzesełko. Taki pułap oznacza, że większość klubów będzie w stanie sprzedawać tyle biletów, co przed pandemią.
2017
2013
-
Zielona Góra: Czyja jest nazwa stadionu?
Klub od roku nazywa swój stadion SPAR Arena, ale ten stadion nie jest prawnie jego. Miasto z kolei zmian w nazwie nie odnotowało, więc o umowie „naming rights” nie ma mowy. Jeden z radnych brakiem wpływów z tego tytułu jest oburzony – pisze GazetaLubuska.pl.
-
Nowy projekt: Tak się zmieni stadion Falubazu
Pora zapomnieć o dachu „tańczącym labado” z kibicami? Firma Sport Halls przedstawiła koncepcję całkowicie przebudowanego stadionu żużlowego. Z nowym, niezależnym od trybun dachem.
2012
-
Nowe stadiony: Zielona Góra, Sopot, Gliwice
Dziś pakiet trzech ciekawych stadionów z Polski, z których jeden ma skaczącą trybunę, drugi jedną z najdziwniejszych, jakie wiedzieliśmy, a trzeci… trzeci też coś pewnie ma.
-
Zielona Góra: Co z nową trybuną dla Falubazu?
Miał być wyłoniony wykonawca, ale miasto go odrzuciło. Teraz on odrzuca to odrzucenie i odwołuje się. Rykoszetem od tych manewrów może oberwać Falubaz, którego żużlowcy mogą nie mieć gdzie grać…
-
Zielona Góra: Jest wykonawca, choć będzie drożej
Druga nowa trybuna miała kosztować 10 mln zł, ale najtańsza oferta wyniosła 12. Miasto przystało na propozycję i może podpisać umowę po zwiększeniu budżetu na inwestycję – piszą SportoweFakty.pl.
2011
-
Zielona Góra: Daleko do umowy Falubazu z miastem
Władze Falubazu nie chcą podpisać umowy na użytkowanie stadionu przy ulicy Wrocławskiej. Prezes klubu uważa, że nowe warunki, na jakich ZKŻ miałby zarządzać obiektem, są nie do przyjęcia. Dyrektor MOSiR-u czeka na podpisy działaczy żużlowych pod umową – informuje Gazeta.pl.
-
Zielona Góra: W 2012 kolejna trybuna dla Falubazu?
Krytykowana w mijającym roku "skacząca" trybuna może doczekać się już za rok przedłużenia. Tym razem przedmiotem budowy może być główna trybuna, przy prostej startowej - pisze Sport.pl.
-
Zielona Góra: Podskoki to wandalizm?
Firma Alstal tłumaczy się w sposoby bardzo karkołomne: a to, że w Polsce są inne normy, a to że nikt inny nie skacze tak, jak kibice Falubazu. Nie przewidziano jednego z bardziej charakterystycznych zachowań kibiców i teraz nazywa się je wandalizmem. A trybuna wciąż jest uznana za niebezpieczną, ale otwarta dla widzów – relacjonuje „Gazeta Wyborcza”.
-
Zielona Góra: Kibice Falubazu będą sprawdzać wytrzymałość trybuny
W sobotę w samo południe na zamkniętej Trybunie K zielonogórskiego stadionu żużlowego pojawią się fani. Zapraszają ich Falubaz i Urząd Miasta. Trzeba zrobić test, czy sektor faktycznie niszczą podskoki – informuje Zachod.pl.
-
Zielona Góra: Wściekłość po zamknięciu trybuny
Transparenty i okrzyki na trybunach, drwiny na pomeczowej konferencji, a nawet... happening na obchodach 1 Maja. Sprawa nowej trybuny w Zielonej Górze budzi ogromne emocje – pisze Gazeta.pl. Sprawą zajmuje się prokuratura, a inspektor nadzoru budowlanego daje rok na poprawę.
-
Zielona Góra: Co z trybuną, co ze stadionem?
Podczas środowej konferencji prezes zielonogórskiego Falubazu wyraził oburzenie rozwojem wypadków przy modernizacji stadionu. Według niego projekt jest bardzo słaby, a tak naprawdę do dziś nie wiadomo, czy nowa trybuna w ogóle będzie czynna w nowym sezonie – cytuje serwis Sport.Zgora.pl.
2010
-
Zielona Góra: Dach się rusza, będzie nowy stadion?
Gdy kibice Falubazu „tańczą labado”, dach trybuny tańczy razem z nimi. Czy taka sytuacja jest niebezpieczna? Sprawdzą to badacze z miejscowego Uniwersytetu. Wykonawca jest przekonany, że wszystko jest w normie. Tymczasem prezydent wspomina, że być może powstanie nowy stadion żużlowy…
-
Spór o dach w Zielonej Górze
Prezes Falubazu twierdzi, że chciał zadaszenie z poliwęglanu, dyrektor MOSiR ripostuje, że prezes zgadzał się na blachę falistą. Z rozwiązania niezadowoleni są kibice, bo na wstępnych wizualizacjach było znacznie efektowniej – pisze Gazeta.pl.