Stadion Miejski w Jastrzębiu-Zdroju (Stadion GKS-u Jastrzębie)
Pojemność | 5 500 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Jastrzębie-Zdrój |
Kluby | GKS Jastrzębie |
Oświetlenie | 1400 lux |
Renowacje | 2007, 2019 |
Rekord frekwencji | 8500 (GKS Jastrzębie - GKS Katowice, 26.05.2007) |
Adres | Harcerska 14b, Jastrzębie-Zdrój |
Reklama
Stadion GKS-u Jastrzębie – opis stadionu
Miejski stadion w Jastrzębiu-Zdroju budowany był z myślą o grze GKS-u w najwyższej klasie rozgrywkowej, stąd reprezentacyjny charakter obiektu. Nie tylko w Polsce, ale i poza naszym krajem zdjęcia z Jastrzębia robią niemałe wrażenie, bowiem stadion został w praktyce wpisany w wielkie blokowisko, co jest niespotykanym założeniem – najbliższe bloki stoją dosłownie 20-30 metrów od ogrodzenia.
Częściowo wpisany w nieckę obiekt leży na osi wschód-zachód i jest częściowo wpisany w nieckę ziemną. Od strony północnej mógłby być niemal niewidoczny dla przechodniów, gdyby nie wysokie maszty i konstrukcja dachu głównej trybuny. Z kolei od południa góruje stosunkowo wysoki nasyp niedoszłej trybuny południowej, której nigdy nie ułożono na zielonej powierzchni.
Choć powstał jako stadion wielofunkcyjny, to obiekt oferuje całkiem niezłe warunki do oglądania piłki nożnej dzięki dużemu nachyleniu stworzonej na północy widowni, a także zminimalizowaniu odległości między kibicami a bieżnią.
Z racji planowanej skali (pojemność szacowano na 20 tys.) oraz oddania do użytku wraz z masztami oświetleniowymi i częściowo zadaszoną widownią, stadion w chwili oddania do użytku w 1989 roku należał do ścisłej krajowej czołówki. Nic dziwnego, że odbył się tu mecz reprezentacyjny między Polską a Czechosłowacją w 1992 roku. Co ciekawe, był to i ostatni mecz międzynarodowy na stadionie, i ostatni mecz Czechosłowacji przed rozpadem.
Jak na ironię, dla GKS-u przeprowadzka na nowy obiekt nie była szczęśliwa. Grający dotąd na mniejszym stadionie przy Kościelnej klub w okresie przeprowadzki zaliczył dwa spadki – najpierw z najwyższej ligi, a później na trzeci szczebel rozgrywek. Od tego czasu zespół nigdy już nie wrócił na najwyższy poziom piłkarskiej piramidy, a na jej drugi stopień udało się wbić na powrót dopiero w 2007 roku. Nie udało się zatem w pełni wykorzystać potencjału płynącego z rozmiaru stadionu. Największe widownie aktualnie gromadzą się tutaj podczas miejskich imprez kulturalnych.
Co ciekawe, stadion zbudowano z rurarzem do podgrzewania murawy, co w chwili otwarcia było ewenementem. Ponieważ jednak nigdy z niego nie korzystano, nie jest sprawny. Ząb czasu nadgryzł również oświetlenie, które modernizowano w 2018 roku.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
2021
2020
-
Pandemia COVID-19: Były mecze z publicznością, już nie ma
Dokładnie 119 dni – tyle trwało „odmrożenie” stadionów piłkarskich. Już od soboty mecze znowu będą odbywać się bez kibiców, niezależnie od koloru strefy i rodzaju obiektu sportowego.
-
Ranking najlepszych muraw: Stal Mielec z topowym boiskiem Fortuna I Ligi
Polski Związek Piłkarzy po raz 6. opracował ranking stanu muraw Fortuna I Ligi oparty o oceny zawodników z tej klasy rozgrywkowej. Zwycięzcą klasyfikacji za sezon 2019/20 został Miejski w Mielcu, który o włos wyprzedził murawy w Niecieczy i Legnicy.
-
Epidemia COVID-19: Limit publiczności podniesiony do 50%
Od przyszłego tygodnia na stadionach będzie można zajmować już nie co czwarte, ale co drugie krzesełko. Taki pułap oznacza, że większość klubów będzie w stanie sprzedawać tyle biletów, co przed pandemią.
2019
-
Jastrzębie-Zdrój: Nowy stadion – intencje są, ale co dalej?
Po doraźnych remontach może wreszcie nadejść czas na nowy stadion dla Jastrzębia-Zdroju. Może, ale nie musi – na razie radni przyjęli tylko uchwałę intencyjną i opowiedzieli się za budową. Teraz kibice będą obserwować, czy za intencjami pójdą czyny.
-
Jastrzębie Zdrój: Remont dawnego stadionu GKS-u Jastrzębie
Stadion w Moszczenicy doczekał się przebudowy. Zbudowany jeszcze przed wojną przez wiele lat służył klubom z Jastrzębia-Zdroju. Dzisiaj ma zyskać nową twarz.
-
Jastrzębie-Zdrój: Nowe krzesełka już na stadionie
W lutym zamówione, latem zainstalowane. Co prawda to tylko niewiele ponad tysiąc, ale kibice GKS-u z pewnością docenią nowe foteliki, wreszcie w barwach ich klubu.
2018
-
Ranking: Najlepsze boiska w polskich ligach
W Ekstraklasie Legia, w 1. Lidze Miedź Legnica, a w 2. Lidze – ŁKS. Tak prezentują się najlepiej przygotowane boiska w polskich ligach centralnych. Opinię wydali piłkarze po zakończonym sezonie.
-
Jastrzębie-Zdrój: Na razie pudrowanie, ale może będzie nowy stadion
Wyposażenie miejskiego stadionu jest kupowane kawałek po kawałku, na ile starcza pieniędzy. Tym większym zaskoczeniem jest deklaracja, że miasto Jastrzębie-Zdrój rozważa budowę zupełnie nowego stadionu.
2017
-
Miejsca stojące: Rozporządzenie krótkie, ale ważne
Na polskie stadiony wreszcie mogą wrócić miejsca stojące. Jednak rozporządzenie, choć zwięzłe, może budzić pewne wątpliwości. Nie powinno za to budzić przesadnych nadziei na zwiększenie pojemności polskich stadionów.
-
Jastrzębie-Zdrój: Doraźne zmiany na stadionie GKS
Po awansie do II Ligi stadion w Jastrzębiu-Zdroju przechodzi modernizację. Nic wielkiego, ale trzeba będzie wydać nawet kilkaset tysięcy na prace, w tym nowy sektor gości, monitoring i system kontroli dostępu.
2014
-
Jastrzębie-Zdrój: Do konkretów jeszcze daleko?
Propozycja wyburzenia starzejącego się stadionu i wyprowadzenie sportu na obrzeża miasta to wciąż tylko propozycja. Żadna decyzja nie zapadnie bez konkretnego planu – zapewniają władze miasta dla Radio90.pl.
-
Jastrzębie: Spór wokół wyburzenia stadionu trwa
W strategii rozwoju miasta wpisane jest „przeniesienie stadionu” na obrzeża miasta. W praktyce to jednak nie żadne przeniesienie, lecz burzenie obecnego i budowa znacznie mniejszego stadionu. Setki mieszkańców podpisują się pod petycją przeciwko temu krokowi, choć GKS Jastrzębie jest za.
2013
2007
-
Będzie więcej pieniędzy na remont stadionu w Jastrzębiu
Prezydent miasta znalazł na ten cel 370 tysięcy zł.
-
Frekwencja: 1., 11., 12., 13., 14., 15. i kolejka drugiej ligi
Dnia 10 października rozegrano ostatni, zaległy mecz pierwszej kolejki. Łącznie inaugurujące sezon mecze przyciągnęły na drugoligowe stadiony 31 400 widzów.
-
Frekwencja: 9. i 10. kolejka drugiej ligi
9. kolejka drugiej ligi zgromadziła na trybunach dziewięciu stadionów 23 500 widzów, co daje średnią około 2 600 osób na mecz.
-
Frekwencja: 8. kolejka drugiej ligi
32 800 przybyło na drugoligowe boiska w dniach 1-2 września. Nie po raz pierwszy bardzo dobrze zaprezentowali się kibice w Gdyni, którzy stawili się na meczu Arki w liczbie 7 000.