Stadion Miejski w Jastrzębiu-Zdroju (Stadion GKS-u Jastrzębie)

Pojemność5 500
Kraj Polska
MiastoJastrzębie-Zdrój
KlubyGKS Jastrzębie
Oświetlenie 1400 lux
Renowacje 2007, 2019
Rekord frekwencji 8500 (GKS Jastrzębie - GKS Katowice, 26.05.2007)
Adres Harcerska 14b, Jastrzębie-Zdrój

Reklama

Stadion GKS-u Jastrzębie – opis stadionu

Miejski stadion w Jastrzębiu-Zdroju budowany był z myślą o grze GKS-u w najwyższej klasie rozgrywkowej, stąd reprezentacyjny charakter obiektu. Nie tylko w Polsce, ale i poza naszym krajem zdjęcia z Jastrzębia robią niemałe wrażenie, bowiem stadion został w praktyce wpisany w wielkie blokowisko, co jest niespotykanym założeniem – najbliższe bloki stoją dosłownie 20-30 metrów od ogrodzenia.

Częściowo wpisany w nieckę obiekt leży na osi wschód-zachód i jest częściowo wpisany w nieckę ziemną. Od strony północnej mógłby być niemal niewidoczny dla przechodniów, gdyby nie wysokie maszty i konstrukcja dachu głównej trybuny. Z kolei od południa góruje stosunkowo wysoki nasyp niedoszłej trybuny południowej, której nigdy nie ułożono na zielonej powierzchni.

Choć powstał jako stadion wielofunkcyjny, to obiekt oferuje całkiem niezłe warunki do oglądania piłki nożnej dzięki dużemu nachyleniu stworzonej na północy widowni, a także zminimalizowaniu odległości między kibicami a bieżnią.

Z racji planowanej skali (pojemność szacowano na 20 tys.) oraz oddania do użytku wraz z masztami oświetleniowymi i częściowo zadaszoną widownią, stadion w chwili oddania do użytku w 1989 roku należał do ścisłej krajowej czołówki. Nic dziwnego, że odbył się tu mecz reprezentacyjny między Polską a Czechosłowacją w 1992 roku. Co ciekawe, był to i ostatni mecz międzynarodowy na stadionie, i ostatni mecz Czechosłowacji przed rozpadem.

Jak na ironię, dla GKS-u przeprowadzka na nowy obiekt nie była szczęśliwa. Grający dotąd na mniejszym stadionie przy Kościelnej klub w okresie przeprowadzki zaliczył dwa spadki – najpierw z najwyższej ligi, a później na trzeci szczebel rozgrywek. Od tego czasu zespół nigdy już nie wrócił na najwyższy poziom piłkarskiej piramidy, a na jej drugi stopień udało się wbić na powrót dopiero w 2007 roku. Nie udało się zatem w pełni wykorzystać potencjału płynącego z rozmiaru stadionu. Największe widownie aktualnie gromadzą się tutaj podczas miejskich imprez kulturalnych.

Co ciekawe, stadion zbudowano z rurarzem do podgrzewania murawy, co w chwili otwarcia było ewenementem. Ponieważ jednak nigdy z niego nie korzystano, nie jest sprawny. Ząb czasu nadgryzł również oświetlenie, które modernizowano w 2018 roku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2021

2020

2019

2018

2017

2014

2013

2007