PGE Narodowy (Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego)
Pojemność | 58 274 |
---|---|
888 (w lożach) (Miejsca dla VIP-ów) | |
4684 (Miejsca klasy biznes) | |
248 (Miejsca dla prasy) | |
111+111 (Miejsca dla niepełnosprawnych) | |
Kraj | Polska |
Miasto | Warszawa |
Kluby | - |
Inauguracja | 29.02.2012 (Polska – Portugalia, 0–0) |
Czas budowy | 05.2009 – 04.2012 |
Rekord frekwencji | 65 407 (Polska – Serbia, 24.08.2017, siatkówka) |
Koszt | 2,024 mld zł |
Projekt | JSK Architekci, GMP Architekten, SBP |
Wykonawca | PBG, Hydrobudowa Polska, Alpine Bau |
Adres | Al. Księcia J. Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa |
Reklama
PGE Narodowy – opis stadionu
Decyzja o budowie nowego stadionu narodowego w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia zapadła w 2007 roku. Wielu wtedy wątpiło w powodzenie przedsięwzięcia, bowiem wcześniej przez ponad dekadę padały deklaracje usunięcia kupców z „Jarmarku Europa” – bez skutków. Jednak w 2008 roku plany zaczęły się spełniać, gdy starą nieckę rozkopano, a w podłoże zostało wbitych ok. 14 tys. pali, które były konieczne ze względu na grząski grunt nad brzegiem Wisły.
Właściwa budowa ruszyła w maju 2009, a do realizacji skierowano projekt zgłoszony przez JSK Architekci przy współpracy z niemieckimi firmami GMP i SBP, specjalizującymi się w konstrukcjach tego typu. Zgodnie z zamiarem architektów gotowy stadion miał przypominać pleciony kosz w barwach narodowych, by luźno nawiązywać do tradycji polskiego rzemiosła. Za „plecionymi” fasadami znalazło się miejsce na dwupoziomowe trybuny. Początkowo miały mieścić ok. 55 tys. widzów, ale projektantom udało się ostatecznie zaplanować o 3 tys. więcej.
Poza formą najbardziej charakterystyczne jest połączenie dwóch nowoczesnych i kosztownych rozwiązań – rozsuwanego dachu zawieszonego na linach oraz stosowanej bardzo rzadko na świecie modułowej murawy. Ponieważ obiekt ma w planie tylko kilka meczów rocznie, boisko na co dzień ma się znajdować poza areną i być kawałek po kawałku zwożone przed zawodami. Między meczami można dzięki temu organizować inne wielkie imprezy bez szkody dla trawy. Obiekt posiada bogatą strefę biznesową, a w niej 69 lóż (dla 800 osób) oraz 4,6 tys. miejsc o podwyższonym standardzie.
By stadion zarabiał na siebie niezależnie od wykorzystania trybun i placu gry, trybuny otoczyła bardzo rozbudowana infrastruktura komercyjna z pomieszczeniami pod biura i ogromnym centrum konferencyjnym. Łącznie na stadionie jest ok. 200 tys. m2 powierzchni użytkowych. Pod murawą znalazło się z kolei miejsce na garaż podziemny, z którego może maksymalnie korzystać 1765 kierowców.
Budowa miała trwać dwa lata i zakończyć się w czerwcu 2011, na rok przed Euro 2012. Niestety, przekładanych terminów nie udawało się dotrzymać przez ponad pół roku i obiekt został zainaugurowany dopiero 29 stycznia koncertem, na który otwarto jednak tylko połowę trybun. Równo miesiąc później, 29 lutego, Polska zmierzyła się z Portugalią w meczu towarzyskim. Podczas Euro 2012 na obiekcie odbyły się trzy mecze grupowe (w tym otwarcie), ćwierćfinał oraz półfinał.
W styczniu 2013 doszło do podpisania pierwszej umowy między operatorem obiektu (PL.2012+) a PZPN na organizację wszystkich zaplanowanych meczów o punkty właśnie tu. Umowa była później przedłużana do 2020.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Polska: PZPN będzie ubiegać się o organizację Euro 2029. Jakie stadiony wchodzą w grę?
Polska będzie się ubiegać o organizację piłkarskich mistrzostw Europy kobiet w 2029 roku - poinformował PZPN. To drugie podejście, aby być gospodarzem tej imprezy. Jak czytamy na stronie federacji, do UEFA poza polskim akcesem, wpłynęły również oferty ze strony Danii i Szwecji.
-
Warszawa: Obok PGE Narodowego stanie Hala Narodowa?
Jak poinformował portal gazeta.pl, „Warszawa jest coraz bliżej budowy największej hali widowiskowo-sportowej w kraju”. W sprawie obiektu, który stanie obok Stadionu Narodowego, wkrótce zapadną kluczowe decyzje. Minister Sportu i Turystyki zaznacza, że taki obiekt już dawno powinien pojawić się w stolicy kraju.
-
Warszawa: Rusza specjalna strefa kibica na Euro 2024!
Na błoniach Stadionu Narodowego powstanie specjalna strefa kibica na czas grupowych meczów reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy 2024, które już w najbliższy piątek rozpoczną się w Niemczech. W strefie będzie można obejrzeć spotkania biało-czerwonych z Holandią, Austrią i Francją.
-
Warszawa: Atak pluszaków na Narodowy! Akcja „Dorzuć misie” na meczu z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas meczu Polska-Turcja odbędzie się akcja „Dorzuć misie" organizowana przez STS, oficjalnego sponsora reprezentacji Polski w piłce nożnej.
-
Warszawa: Puchar Polski na trybunach - kibice dali czadu!
Kilka sekund dzieliło nas od zakończenia finału Pucharu Polski o ponad pół godziny wcześniej. Wówczas mecz pomiędzy Wisłą Kraków a Pogonią Szczecin przeszedłby do historii jako po prostu kolejny finał. Tak się jednak nie stało, a kibicami obu drużyn targały skrajne emocje.
-
Warszawa: Finał Pucharu Polski bez kibiców?!
W poniedziałek rano Mateusz Borek przekazał informacje o tym, że kibice Pogoni Szczecin oraz Wisły Kraków rozważają bojkot nadchodzącego finału Pucharu Polski. Spotkanie to zostało zaplanowane na 2 maja i, jak niemal co roku, budzi wiele emocji. O co chodzi tym razem?
-
Polska: Które stadiony zostały wyróżnione w plebiscycie SPORTBIZ Awards?
Plebiscyt SPORTBIZ Awards docenia projekty, osoby i organizacje ze świata sportu oraz biznesu, które mają swój nieustanny i nieoceniony wkład w rozwój branży sportowej. Nagrody przyznawane są w kilkunastu kategoriach.
-
Kraków: Jest decyzja w sprawie udziału kibiców Wisły w finale Pucharu Polski!
Komisja Dyscyplinarna PZPN zajęła się sprawą ewentualnego udziału kibiców Wisły Kraków w finale Pucharu Polski, który odbędzie się 2 maja w Warszawie. Na fanach Białej Gwiazdy od listopada 2022 roku ciążył zakaz wyjazdowy na mecze w ramach tych rozgrywek. Jaka jest decyzja?
-
Polska: Znamy ceny biletów na Superpuchar Europy na Narodowym!
UEFA opublikowała ceny meczu, który wyłoni najlepszą drużynę na Starym Kontynencie. Mimo że nadal nie wiadomo, kogo zobaczymy w sierpniu na Narodowym, można się już zgłaszać po bilet na jedną z trzech dostępnych kategorii.
-
Kraków: Finał Pucharu Polski bez kibiców Wisły?
Wisła Kraków wraca po 16 latach do finału Pucharu Polski. Kibice Białej Gwiazdy w tym sezonie nie byli na żadnym spotkaniu wyjazdowym. Dwa pierwsze mecze ligowe opuścili z powodu kary nałożonej jeszcze w poprzednim sezonie, a później rozpoczął się bojkot. Czy uda się im pojechać do Warszawy?
-
Warszawa: Nowe władze Stadionu Narodowego
Spółka PL.2012+, która zarządza Stadionem Narodowym w Warszawie, ma nowe władze. To efekt porządków, jakie w spółkach Skarbu Państwa robi minister aktywów państwowych Borys Budka. Do jakich konkretnie zmian doszło?
-
Polska: 2023 „rokiem stadionów”
Jednym z kluczowych trendów, który wyłonił się w 2023 roku w Polsce, było zauważalne zwiększenie wydatków Polaków na rozrywkę. Nie chodzi tutaj jednak wcale o koncerty czy inne wielkie wydarzenia związane z muzyką, czy sztuką. Polacy coraz chętniej uczestniczą w wydarzeniach sportowych.
2023
-
Polska: Jak blisko było do skoków narciarskich na polskim stadionie?
Ekipa Stadiony.net rusza w dół z najwyższej belki. Skoki narciarskie, jeden z najbardziej "polskich" sportów w historii, był już łączony z kilkoma stadionami. Dowiedz się więc "co by było gdyby?” oraz zobacz miejsce, w którym takie połączenie się udało.
-
Polska: Aspiracje do organizacji Igrzysk Olimpijskich 2036
Polska oficjalnie wyraziła chęć organizacji letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie sportu podkreślają gotowość Polski do przyjęcia tej prestiżowej imprezy.
-
Warszawa: Superpuchar Europy 2024 na PGE Narodowym
Kolejna wielka piłkarska impreza w Polsce! Tym razem zwycięzca Ligi Mistrzów oraz zwycięzca Ligi Europy przyjadą do Warszawy, aby zdobyć to prestiżowe trofeum. Możliwe jest to, że w meczu tym zagra… Raków Częstochowa.
-
PZPN: Kibice wzywają do bojkotu meczu reprezentacji
Polski Związek Piłki Nożnej ostatnio nie ma dobrej passy. Głośnym echem odbiła się sprawa obecności zamieszanego w korupcję, Mirosława Stasiaka, na meczu Biało-Czerwonych z Mołdawią w Kiszyniowie. Sytuacji nie pomaga fatalna dyspozycja podopiecznych Fernando Santosa w eliminacjach. PZPN ma kolejny problem, bo bojkot meczu reprezentacji zapowiedzieli kibice.
-
Warszawa: Legia zwycięska na boisku i trybunach
Dwie godziny bezbramkowych piłkarskich szachów, osłabieni Legioniści i prawie idealne karne. Fortuna Puchar Polski zostaje w stolicy, gdzie pojedynek miał również miejsce na trybunach - kibice obu drużyn zaprezentowali swoje długo zapowiadane oprawy. Jak przebiegał finałowy dzień oraz sam mecz?
-
Warszawa: Finał Pucharu Polski z oprawami
Przez moment wydawało się, że grozi nam powtórka z rozrywki. W zeszłym roku mecz finałowy o Puchar Polski został zbojkotowany przez kibiców Lecha, ponieważ nie było zgody władz Warszawy na wniesienie na trybuny opraw. W tym roku taki scenariusz nam nie grozi, bo prezes PZPN interweniował w PSP, która zgodziła się na wniesienie na Narodowy sektorówek.
-
Warszawa: Finał bez kibiców Legii - kontrowersje wokół Pucharu Polski
Finał Pucharu Polski bez oprawy? Polska kibicami stoi, a ci nie zamierzają odpuścić. W budzącej silne emocje sprawie nie podjęto jeszcze definitywnej decyzji, co rozzłościło fanów Legii. Jak zakończy się tegoroczna edycja afery pucharowej?
-
Warszawa: Jest zgoda na finał Pucharu Polski na Narodowym
W zaplanowanym na 2 maja starciu zmierzą się najlepiej punktujące kluby obecnego sezonu ekstraklasy, Raków Częstochowa i Legia Warszawa. Początkowo prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, nie wyraził zgody na rozegranie na Narodowym finału PP. Decyzję ostatecznie zmienił i mecz odbędzie się w Warszawie.