Polska: Miejsca stojące na polskich stadionach? „Z naszej strony jest 200% zgody”

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Polska: Miejsca stojące na polskich stadionach? „Z naszej strony jest 200% zgody” UEFA niedawno wydała zgodę na wprowadzenie na wybranych stadionach w Anglii, w Niemczech i we Francji miejsc stojących na stadionach. Ma to otworzyć przed klubami szansę na zwiększenie frekwencji bez przeprowadzania kosztownych przebudów. Dla kibiców to ma być także możliwość nabycia biletów w tańszych cenach.

Reklama

Głosuj na najlepszy stadion

Jedno miejsce siedzące to dwa stojące?

Obecnie w Niemczech rozwiązanie to ma miejsce między innymi na stadionie Borussii Dortmund - na Signal Iduna Park z 81 365 miejsc aż 28 337 to miejsca stojące. Z kolei na stadionie Unionu Berlin aż 3 z 4 trybun to miejsca bez krzesełek.

Powodzenie eksperymentu rozpoczęło dyskusję, czy takie rozwiązanie nie mogłoby znaleźć zastosowania w Polsce. W rozmowie z TVP Sport Zbigniew Pszczulny, główny projektant Stadionu Narodowego nie wyklucza, że UEFA zdecydowałaby się na wprowadzenie miejsc stojących także na obiektach w naszym kraju. Na przykład Żyleta na stadionie Legii mogłaby być trybuną z miejscami wyłącznie stojącymi. Oczywiście należałoby sprawdzić szerokość wyjść ewakuacyjnych, sprawdzić dokładnie różne szczegóły, ale szacunkowo przyjmuje się, że jedno miejsce siedzące zajmuje tyle miejsca co dwa stojące – powiedział Pszczulny.

Żyleta na stadionie Legii mogłaby być w trybuną z samymi miejscami stojącymi© Legionisci.com | Żyleta na stadionie Legii mogłaby być w trybuną z samymi miejscami stojącymi

Po latach ciszy temat znowu budzi zainteresowanie

PKO BP Ekstraklasa w rankingu UEFA uwzględniającym liczbę kibiców na trybunach tylko w najwyższych ligach w poszczególnych krajach jest już na dziewiątym miejscu. Wydaje się więc, że możliwość powiększenia pojemności stadionów właśnie poprzez wprowadzenie miejsc stojących byłaby dobrą wiadomością. Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA w rozmowie z TVP Sport przyznał jednak, że ostatnia rozmowa na temat wprowadzenia miejsc stojących na polskich stadionach odbyła się 5 lat temu.

Jesteśmy otwarci i elastyczni. Liczymy na to, że liga będzie się rozwijać. Coraz więcej ludzi przychodzi na stadiony, więc miejsca powinny być wyprzedawane też coraz częściej. Głód dodatkowych miejsc jest ewidentnie odczuwalny szczególnie na Widzewie i Legii. Na tych stadionach wprowadzenie miejsc stojących z automatu powiększyłoby pojemność i zwiększyło liczbę widzów – przekonuje Stefański.

W Polsce kluczowe znaczenie mają jednak przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych, a ich wdrożenie wymaga jedynie przygotowania odpowiednich aktów wykonawczych. Dyrektor operacyjny Ekstraklasy przekonuje, że uproszczenie procedur jest możliwe, lecz wymaga wielu zmian i analiz, ponieważ nie na każdym stadionie wprowadzenie miejsc stojących byłoby możliwe oraz bezpieczne, a każdy obiekt wymagałby indywidualnego podejścia do tematu.

Miejsca stojące zapewnią Polsce finał Ligi Mistrzów?

Skoro miejsca stojące mogą być na stadionie klubu, który w ubiegłym roku grał w finale Ligi Mistrzów, a w Dortmundzie rozegrano przecież jeden z półfinałów tych rozgrywek, to dlaczego nie pomyśleć o podobnej przebudowie jednej z trybun na Stadionie Narodowym w Warszawie? – powiedział Pszczulny. Obecnie PGE Narodowy może pomieścić 58 580 widzów, minimalna pojemność, by obiekt gościł finał Ligi Mistrzów to nie mniej niż 60 000 krzesełek.

PGE Narodowy wciąż czeka na organizację finału Ligi Mistrzów© Grzegorz Kaliciak / StadiumDB.com| PGE Narodowy wciąż czeka na organizację finału Ligi Mistrzów

Przedstawiciele klubów są na “tak”

Wypowiedzi te wywołały lawinę komentarzy ze strony przedstawicieli klubów, które na zwiększeniu pojemności mogłyby zyskać najwięcej, czyli między innymi Widzewa Łódź oraz Lecha Poznań. Temat powiększenia Stadionu Miejskiego w Łodzi od lat wzbudza emocje. Większość kibiców i działaczy jest zgodna co do tego, że miejsc powinno być więcej, jednak w kwestii działań klub jest dość ograniczony. Z naszej strony jest 200% zgody. Ręką, nogą, czymkolwiek się da, podpisałbym się pod tym, bo dzisiaj na Widzewie ten głód dodatkowych miejsc jest ogromny. Nasi kibice z pewnością zgodziliby się, aby przynajmniej jedna trybuna, ta pod zegarem zajmowana przez najbardziej zagorzałych kibiców, miała wyłącznie miejsca stojące – powiedział w rozmowie z TVP Sport prezes Widzewa, Michał Rydz.

Mecze Lecha Poznań na Enea Stadionie w rundzie jesiennej obecnego sezonu obejrzało łącznie 261 917 osób, co daje średnią 29 100 widzów na spotkanie. Jest to najwyższa frekwencja w całej PKO BP Ekstraklasie. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele Kolejorza popierają pomysł stworzenia miejsc stojących. Super. Wiadomo, że co roku największym zainteresowaniem cieszy się mecz z Legią Warszawa, sprzedaż biletów trwa najczęściej kilka godzin maksymalnie. Chętnych do obejrzenia takiego spotkania jest zwykle dwa-trzy razy więcej niż wynosi pojemność stadionu. [...] Na mecz z Fiorentiną w ćwierćfinale Ligi Konferencji było tylu chętnych, że gdyby stadion miał 150 000 miejsc, zapewne też wszystkie bilety byłyby sprzedane – powiedział w rozmowie z TVP Sport Maciej Henszel, rzecznik prasowy Lecha.

Zapytany o możliwość przebudowy trybuny w taki sposób, aby można było łatwo montować i demontować krzesełka, dostosowując liczbę miejsc siedzących i stojących do spodziewanej frekwencji, Henszel podkreśla, że klub wolałby stworzyć na stałe miejsca stojące. Zaznacza, że szalikowcy zawsze zajmują te same trybuny i prowadzą doping na stojąco, dlatego takie rozwiązanie byłoby dla nich zdecydowanie lepsze. Według niego powrót do instalacji krzesełek nie miałby większego sensu.

Widzew Łódź jest klubem, który najbardziej skorzystałby z miejsc stojących na stadionie© Grzegorz Kaliciak | Widzew Łódź jest klubem, który najbardziej skorzystałby z miejsc stojących na stadionie

Reklama