Stadion An der Alten Försterei
Pojemność | 22 012 |
---|---|
3617 (Miejsca siedzące) | |
1866 (w tym 166 w 30 lożach) (Miejsca klasy biznes) | |
Kraj | Niemcy |
Miasto | Berlin |
Kluby | 1. FC Union Berlin |
Inauguracja | 07.08.1920 (SC Union Oberschöneweide - BTuFC Viktoria 1889, 1-1) |
Renowacje | 1952–1955, 1968–1970, 1979–1983, 2000, 2008-2009, 2011-2013 |
Adres | An der Wuhlheide 263, 12555 Berlin, Niemcy |
Reklama
Alten Försterei – opis stadionu
Kiedy boisko w Oberschöneweide powstało na początku 1920 roku, nie leżało nawet w granicach administracyjnych Berlina. Przed końcem roku sytuacja uległa zmianie, ale klub nazywał się niezmiennie Union Oberschöneweide (dopiero od 1966 Union Berlin). Zespół miał w pierwszych latach do dyspozycji trzy nasypowe trybuny po kilka rzędów oraz ławki wzdłuż zachodniej krawędzi boiska, w sumie wystarczająco, by pomieścić ok. 10 tys. widzów.
Pierwsza wielka rozbudowa zaczęła się w 1968 roku, gdy rozbudowano wschodnie nasypy o ok. 5 tys. miejsc stojących. W 1979 taki sam krok został wykonany za obiema bramkami, przez co tylko zachodnia strona została prawie niezabudowana,ograniczona ciasno przylegającym boiskiem treningowym. Po tych dwóch fazach rozbudowy stadion mieścił już ok. 25,5 tys. widzów.
W lata 80. udało się wejść z dużym obiektem, ale za to o niskim standardzie. Przez ponad dekadę nie udało się przeprowadzić żadnych kolejnych prac. Początki zupełnie nowego stadionu to 2007 rok, gdy klub zaczął starać się o pozyskanie terenu od samorządu. Ostatecznie 99-letnią dzierżawę Union otrzymał w 2008, a operatorem stadionu została powołana specjalnie spółka „An der Alten Försterei” Stadionbetriebs AG.
Dzięki licznemu wsparciu kibiców udało się ruszyć z pracami, które wykonywali na początku właśnie fani. W sumie 2 tys. osób pomagało społecznie poprawiać nasypy i wylewać na nich nowy beton. W ten sposób w latach 2008-2009 powstały nowe, tym razem zadaszone trybuny na północy, wschodzie i południu, w pełni dla kibiców stojących.
Zwieńczeniem przebudowy była nowa trybuna główna o charakterystycznym wykończeniu żółtą cegłą, powstała w latach 2012-2013. Mieszcząca ponad 3,5 tys. widzów zachodnia część stadionu to też jedyne miejsce, gdzie funkcjonują przestrzenie biznesowe (w tym 30 lóż), prasowe oraz biurowe. Również w tym przypadku w budowie pomagali kibice, którzy dodatkowo dołożyli prawie 3 mln € do wartej 15 milionów przebudowy! W zamian prawie 5,5 tys. darczyńców dziś dzierży 44% udziałów w swoim stadionie.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Niemcy: Union Berlin zaprezentował projekt przebudowy stadionu!
Podczas walnego zgromadzenia organizowanego przez 1. FC Union, klub ogłosił ambitne plany dotyczące przyszłości stadionu An der Alten Försterei. Firma AF Projekt GmbH zakończyła prace nad projektem modernizacji obiektu.
-
Niemcy: Frekwencja na stadionach Bundesligi w sezonie 2023/2024
To był jeden z najciekawszych sezonów Bundesligi od lat! Świetne wyniki w europejskich pucharach sprawiły, że aż siedem niemieckich zespołów zagra w przyszłym sezonie tych rozgrywek, a na tym może się nie skończyć. Wraz z solidną grą, na stadiony przybywały rzesze kibiców. Gdzie było ich najwięcej?
2023
2022
-
Niemcy: Stadionowa rewolucja w stolicy coraz bliżej?
W 2017 roku Union Berlin po raz pierwszy opublikował plany rozbudowy Alte Försterei. Te jednak musiały zostać przełożone. Niemiecki klub się nie poddaje i ponownie przedstawił swoją wizję przekształcenia stadionu w taki, który spełniał będzie najwyższe standardy europejskie.
-
Niemcy: Przed Wami stadiony Bundesligi 2022/23!
60. w historii sezon Bundesligi rozpocznie się już dziś. Choć na niemieckich stadionach zabraknie Roberta Lewandowskiego, to nadal warto się z nimi zapoznać. Przedstawiamy Wam sylwetki stadionów, na które lada moment wybiegną piłkarze, grający po drugiej stronie Odry. Oto nasza szczęśliwa 18!
-
Berlin: Union bez szans na rozbudowę stadionu tego lata
Stołeczne kluby nie mają lekko w kwestii stadionowej infrastruktury. Hertha mozolnie szuka odpowiedniej lokalizacji pod budowę nowego obiektu, a Union od lat bezskutecznie stara się o zgodę na zwiększenie pojemności „Starej Leśniczówki”.
2021
2020
-
Bundesliga: Czy koronawirus zabił przewagę własnego boiska?
Niemiecka liga to pierwsza, która już ponad 6 tygodni odbywa się w trakcie pandemii, bez kibiców. I choć zawodnicy wkładają w mecze podobną ilość wysiłku, to wydaje się, że czegoś brakuje. To coś może być tłumaczone brakiem kibiców.
-
Berlin: Union musi jeszcze trochę poczekać
Berliński klub chciał zacząć przebudowę swojego stadionu w zeszłym roku, ale się nie udało. Dopiero w maju ma wpłynąć kluczowy raport, dotyczący komunikacji i transportu. Później jeszcze wpływ na środowisko i hałas i... można będzie budować.
2018
-
Berlin: Union liczy na zielone światło do lipca
W połowie 2019 ma być pozwolenie na budowę – to nadzieja Unionu Berlin przed rozpoczynającymi się na dniach konsultacjami w sprawie budowy nowego stadionu.
-
Berlin: Tysiące ropuch na stadionie Unionu
Nie pomogło stworzenie 400-metrowej siatki, pracownicy gminy i klubu piłkarskiego zebrali już ponad tysiąc ropuch, które nagle ruszyły rozmnażać się nad rzekę.
2017
-
Hanower: Niespodziewana deklaracja w sprawie legalnej pirotechniki
Debata gorąca jak same race znów rozgorzała w Niemczech po tym, jak minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii zaproponował legalizację rac na meczach.
-
Nowy projekt: Wielki plan Unionu na stulecie
Gdy Stadionowi przy Starej Leśniczówce w Berlinie stuknie sto lat, będzie jednym z bardziej niesamowitych obiektów niemieckiej piłki, oferującym aż 78% miejsc stojących!
2016
2014
-
Berlin: Całe boisko w kanapach
Niecodzienna akcja Unionu Berlin okazała się, przynajmniej na razie, sukcesem. Ponad 700 kanap zapełniło się wczoraj wieczorem, tworząc „największy duży pokój” świata.
-
Berlin: „Przynieś własną kanapę” i oglądaj mecze
Union Berlin planuje na czas Mundialu zamienić swój stadion w wielki… pokój. Większość trybun zasłoni ogromna tapeta, w środku stanie 700-calowy telewizor, a w rogu ogromna lampa. By usiąść w pokoju wystarczy przynieść sobie kanapę.
2013
-
Berlin: Znów rekordowe kolędowanie Unionu
Powoli urasta do rangi największej świątecznej atrakcji Berlina – wczorajsze wspólne śpiewanie kolęd na stadionie Unionu Berlin przyciągnęło najwięcej uczestników w historii, 27,5 tysiąca!
-
Berlin: Oficjalne otwarcie nowej trybuny Unionu z masą pirotechniki
Widowisko było wielkie, rekord frekwencji też był. I choć zwycięski mecz z Celtikiem zakończył pokaz pirotechniczny, nie brali w nim udziału ultrasi Unionu, których na stadionie formalnie nie było…
-
Berlin: Celtic uczci otwarcie nowej trybuny
Choć widzowie zasiadają na niej od lutego, wciąż jest w budowie. Nowa trybuna główna na stadionie Unionu Berlin zostanie oficjalnie otwarta w lipcu, a okazję uświetni przyjazd Celtiku Glasgow – podała strona klubu.
-
Berlin: Nowa trybuna główna na stadionie Unionu już gotowa
Już nie 18,5 tysiąca, tylko prawie 22 tysiące widzów mieści stadion Unionu Berlin. Dziś klub otwiera nową trybunę główną. „Berliner Zeitung” stawia pytanie, czy komercjalizacja „Starej Leśniczówki” nie zniszczy unikalnej atmosfery klubu.