Lohrheidestadion

Pojemność16 387
8020 (Miejsca siedzące)
Kraj Niemcy
MiastoBochum
KlubySG Wattenscheid 09, TV Wattenscheid 01
Inauguracja 1954
Renowacje 1972, 1975, 1991–1992, 2002, 2023–2025
Adres Lohrheidestraße 82, 44866 Bochum-Wattenscheid

Reklama

Lohrheidestadion – opis stadionu

Jak w skrócie prezentuje się Lohrheidestadion?

Lohrheidestadion powstał w 1954 w Wattenscheid – dziś zachodniej dzielnicy Bochum, a do 1974 roku samodzielnej miejscowości. Obiekt początkowo posiadał dość prostą formę: dookoła bieżni ciągnęły się jednolite, niezadaszone trybuny oparte na wałach ziemnych.

Z czasem wzdłuż boiska powstały jednak dwie nowe, wolnostojące trybuny – tą na wschodzie otwarto w 1992, a na zachodzie w 2025 (wówczas również zadaszono łuki).

Dziś to najważniejszy stadion lekkoatletyczny Nadrenii Północnej-Westfalii, a po kompleksowej modernizacji z lat 2023–2025 zalicza się także do najnowocześniejszych aren lekkoatletycznych w całych Niemczech.

Obiekt gościł zawody lekkoatletyczne podczas Letnich Igrzysk Uniwersyteckich 2025 oraz lekkoatletyczne mistrzostwa kraju w latach 2002, 2005 i 2012.

Stadion pełni również funkcje piłkarskie, a swoje mecze rozgrywają na nim zawodnicy SG Wattenscheid 09, występującego niegdyś w Bundeslidze.

Jaka jest historia Lohrheidestadion?

Kiedy powstał Lohrheidestadion?

Lohrheidestadion powstał w 1954 w Wattenscheid, które do końca 1974 było niezależnym miastem, zanim stało się dzielnicą Bochum. Obiekt od początku miał wielofunkcyjny charakter, a bieżnię otaczały odkryte trybuny oparte na wałach ziemnych.

Pierwszą modernizacją była rozbudowa centralnej części zachodniej trybuny, którą w 1972 powiększono i zadaszono według projektu architekta Webera. W 1975 obiekt wzbogacił się o oświetlenie, a także nową, tartanową bieżnię lekkoatletyczną, wówczas z ośmioma torami na głównej prostej i sześcioma na całym obwodzie.

Po likwidacji dużych stadionów z bieżnią lekkoatletyczną w Kolonii, Düsseldorfie, Duisburgu i Gelsenkirchen, które zostały zastąpione przez nowoczesne areny piłkarskie, Lohrheidestadion stał się najważniejszym obiektem lekkoatletycznym w całej Nadrenii Północnej-Westfalii.

Kiedy na Lohrheidestadion wybudowano nową wschodnią trybunę?

Od sezonu 1965/66 swoje mecze na stadionie rozgrywali piłkarze klubu SG Wattenscheid 09, którzy przenieśli się ze Stadion Beckmannshof. W latach 1990–1994 zespół ten występował w Bundeslidze. W związku z nadzwyczajnymi wynikami sportowymi, zaplanowano wówczas dużą przebudowę stadionu.

W ramach ambitnego projektu, sporządzonego przez Jörissen + Partner, w latach 1991–1992 powstała nowa, zadaszona trybuna po stronie wschodniej, którą zainaugurowano meczem towarzyskim z tureckim Galatasaray 6 sierpnia 1992 (2:3).

Wzrost kosztów na rynku budowlanym oraz spadek klubu z Bundesligi wstrzymały rozbudowę kolejnych trybun i projekt nie został do końca zrealizowany.

Co działo się na Lohrheidestadion w XXI wieku?

W XXI wieku SG Wattenscheid 09 występował już tylko w rozgrywkach na szczeblu regionalnym. W 2019 klub był bliski bankructwa i wycofał się z rozgrywek, ale przystąpił do nich od nowego sezonu.

W międzyczasie na Lohrheidestadion występowały również rezerwy FC Schalke 04 i VfL Bochum, a piłkarki SG Wattenscheid 09 miały swoje epizody w kobiecej Bundeslidze.

Podczas kobiecych Mistrzostw Świata 2011, które rozgrywane były w Niemczech (m.in. na Ruhrstadion w Bochum), Lohrheidestadion pełnił rolę ośrodka treningowego. 25 maja 2015 na stadionie odbył się finał niemieckich piłkarskich rozgrywek juniorskich, w którym FC Schalke 04 pokonało TSG 1899 Hoffenheim 3:1.

Przed mistrzostwami Niemiec w lekkiej atletyce w 2002 obiekt przeszedł kolejną modernizację, m.in. odnowiono dach wschodniej trybuny, zainstalowano nowe krzesełka i wyremontowano bieżnię, która otrzymała osiem torów na całym obwodzie.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Niemiec organizowano na tym obiekcie jeszcze w latach 2005 i 2012, a w latach 2007–2010 na stadionie odbywał się mityng DLV Gala.

Kiedy Lohrheidestadion otrzymał swoją obecną formę?

7 czerwca 2023 uroczyście zainicjowano kolejną dużą przebudowę stadionu. Modernizacja pochłonęła 55 mln €, a impulsem do jej przeprowadzenia była organizacja w regionie Rhein-Ruhr letnich igrzysk uniwersyteckich (dawnej uniwersjady) w 2025.

Prace trwały dwa lata. W tym czasie m.in. wybudowano nową trybunę główną, wyremontowano pozostałe trybuny i zadaszono łuki, położono nową bieżnię w niebieskim kolorze, a obok stadionu powstała dodatkowa bieżnia oraz zadaszona strefa treningowa.

Pierwszym testem odnowionej areny były mistrzostwa Niemiec w lekkiej atletyce rozegrane w dwóch kategoriach: do lat 18 i 20. Zawody przeprowadzono w dniach 11-13 lipca 2025. W drugim dniu mistrzostw (12 lipca) uroczystego otwarcia przebudowanego stadionu dokonali premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst oraz nadburmistrz Bochum Thomas Eiskirch.

W trakcie Letnich Igrzysk Uniwersyteckich 2025 na Lohrheidestadion odbyły się zawody lekkoatletyczne, które rozegrano w dniach 21-27 lipca.

Projekt przeprowadzonej w latach 2023–2025 przebudowy Lohrheidestadion można zobaczyć na osobnej podstronie

Czym charakteryzuje się Lohrheidestadion?

Stadion wyposażony jest w ośmiotorową, niebieską bieżnię lekkoatletyczną, wewnątrz której znajduje się pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Bieżnię otaczają trybuny, które podzielone są na cztery segmenty: dwa na łukach i dwa wzdłuż boiska. W narożnikach stoją cztery maszty oświetleniowe.

Trybuny wzdłuż boiska są wyższe i wyposażone w miejsca siedzące (krzesełka układają się w mozaikę z kolorów niebieskiego, jasnoszarego i białego). Trybuna główna mieści się po stronie zachodniej i posiada miejsca VIP, strefę hospitality oraz miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących.

Trybuny są niemal w 100% zadaszone. Ich pojemność wynosi 16 387 widzów – w tym 8020 miejsc siedzących (trybuny wzdłuż boiska) i 8367 miejsc stojących (łuki). Południowy łuk na zewnątrz osłonięto ekranem akustycznym, by chronić okolicznych mieszkańców przed nadmiernym hałasem.

Co znajduje się w otoczeniu Lohrheidestadion?

Na zachód od stadionu znajdują się boiska treningowe, w tym otwarte w 2025 boisko z bieżnią rozgrzewkową, obok którego mieści się również budynek socjalny oraz duża, zadaszona strefa treningowa. Całość tworzy kompleks sportowy pod nazwą „Sportpark Lohrheide”.

Od północnego-wschodu ze stadionem sąsiaduje z kolei, istniejący od 1986, olimpijski ośrodek przygotowań treningowych (Olympiastützpunkt Wattenscheid).

Jak położony jest Lohrheidestadion?

Obiekt znajduje się w Wattenscheid, zachodniej dzielnicy Bochum – miasta położonego w centrum Zagłębia Ruhry. Niedaleko stadionu wznosi się 50-metrowa hałda Rheinelbe. Okolica, w której powstał stadion, nosiła nazwę Lohrheide – stąd wzięła się nazwa areny.

Jaką rolę pełni Lohrheidestadion?

Lohrheidestadion jest najważniejszym obiektem lekkoatletycznym w Nadrenii Północnej-Westfalii, a po modernizacji z lat 2023–2025 stał się jednym z najnowocześniejszych stadionów dla tej dyscypliny w całych Niemczech.

Stadion przystosowany jest do organizacji wysokich rangą imprez, jak zawody lekkoatletyczne rozegrane w ramach Letnich Igrzysk Uniwersyteckich 2025 czy lekkoatletyczne mistrzostwa Niemiec.

Obiekt pełni również rolę areny piłkarskiej – spełnia wymogi rozgrywek na poziomie 2. Bundesligi. Swoje mecze na stadionie rozgrywają piłkarze SG Wattenscheid 09; z obiektu korzysta także lekkoatletyczny TV Wattenscheid 01.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2012