Niemcy: Stadionowa rewolucja w stolicy coraz bliżej?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Niemcy: Stadionowa rewolucja w stolicy coraz bliżej? W 2017 roku Union Berlin po raz pierwszy opublikował plany rozbudowy Alte Försterei. Te jednak musiały zostać przełożone. Niemiecki klub się nie poddaje i ponownie przedstawił swoją wizję przekształcenia stadionu w taki, który spełniał będzie najwyższe standardy europejskie.

Reklama

Klub z Berlina świetnie zaczął sezon 2022/23, będąc przez wiele kolejek liderem w tabeli Bundesligi oraz zajmując 2. miejsce w grupie D Ligi Europy. Od poziomu sportowego, jaki prezentuje drużyna Tymoteusza Puchacza, odstaje jednak stadion. Jest on wyraźnie najmniejszy spośród wszystkich aren Bundesligi

Pierwsze plany na rozbudowę Alte Försterei pojawiły się już 5 lat temu, lecz ich rozwój zatrzymały skutki pandemii. W poprzednim roku klub próbował z powrotem doprowadzić ambitne aspiracje do skutku, lecz na drodze stanął wówczas parlament Berlina - ku rozczarowaniu zarządu stołecznej drużyny wniosek został odrzucony. Problemem nie była jednak rozbudowa stadionu sama w sobie, a brak odpowiedniej infrastruktury wokół niego.

Alte Försterei© 1. FC Union Berlin

Obecna pojemność trybun Alte Försterei wynosi 22 012, a rozbudowa ma powiększyć je o 15 000 miejsc. To niesie za sobą potrzebę rozwoju komunikacji miejskiej w pobliżu areny. Władze Berlina stwierdziły wtedy, że obecna infrastruktura miejska nie poradziłaby sobie z tak znaczącym powiększeniem stadionu. Jako rozwiązanie podali rozbudowę stacji kolejowej Köpenick, jednak stałoby się to dopiero w 2026 roku. 

Zarządu Unionu to nie usatysfakcjonowało. Na listopadowym walnym zgromadzeniu prezes Dirk Zingler opowiedział bardziej szczegółowo o nadchodzących planach. Klub niedawno skorzystał z prawa do wykupu w umowie dzierżawy i tym samym po raz pierwszy w historii klubu jest właścicielem działki, na którym stoi stadion. W najbliższych miesiącach i latach ma się zmienić nie tylko on, ale też otoczenie i tereny klubowe

Zanim rozpocznie się właściwy remont areny, wybudowany zostanie dom klubowy oraz wielopoziomowy parking. Ponadto przeprojektowane zostanie boisko treningowe, w tym dobudowany zostanie budynek socjalny dla pierwszej drużyny. Prezes klubu nazywa stadion “pokoleniowym”, który ma służyć wiele lat, będąc, jak sam mówi, “jednym z najfajniejszych obiektów w Europie”. Union ma zainwestować w projekt około 150 mln €.

Alte Försterei© 1. FC Union Berlin

Pojemność areny wzrośnie do około 37 500 miejsc, a przemodelowane zostaną trzy trybuny z miejscami stojącymi. Przewiduje się dwuletni okres budowy. Zingler powiedział, że kibice mogą przygotować się na rozgrywanie meczów w latach 2024-25 na Olympiastadion, gdzie na co dzień występuje ich lokalny rywal - Hertha.

Reklama