Stadion Miejski Widzewa Łódź

Pojemność18 018
907 (Sektor gości)
Kraj Polska
MiastoŁódź
KlubyStowarzyszenie RTS Widzew Łódź
Oświetlenie 2000 lux
Inauguracja 18.03.2017 (Widzew Łódź - Motor Lubawa, 2-0)
Czas budowy 26.01.2015 - 03.02.2017
Koszt 138 mln zł
Projekt Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie
Wykonawca Mosty Łódź
Adres Piłsudskiego 138, 92-300 Łódź, Polska

Reklama

Stadion Widzewa – opis stadionu

Planów na nowy stadion było na Widzewie naprawdę sporo. Propozycje budowy od podstaw w innym miejscu pojawiały się w latach 40. i 70. XX wieku, potem na przełomie lat 80. i 90. Nawet w XXI wieku wizji było kilka, klub zlecił nawet firmie JSK Architekci koncepcję stadionu dla 33 tys. osób. Ostatecznie jednak tamten projekt upadł, był zbyt ambitny i nie odpowiadał realnym potrzebom.

W 2013 rozpoczęła się realna praca nad stworzeniem zupełnie nowej areny piłkarskiej, tym razem skromniejszej. Miał powstać stadion z trzema trybunami (z opcją rozbudowy) za nie więcej niż 150 mln zł. Przetarg w trybie projektuj+buduj dał tak korzystny wynik, że zdecydowano o budowie od razu czterech trybun. Mosty Łódź i PA Ferdzynowie otrzymali za budowę i projekt 138 mln zł.

Ostatni mecz na starym stadionie rozegrano w listopadzie 2014, umożliwiając rozbiórkę i start budowy na początku 2015 roku. Na przełomie 2016 i 2017 roku prace były już ukończone, z minimalnym poślizgiem względem wyjściowych założeń.

Pomimo niskiego budżetu powstał stadion o ciekawym wyglądzie i w pełni funkcjonalny, zgodny z 3 Kategorią UEFA i opcją podniesienia tej kategorii w przyszłości. Prosta, w zdecydowanej większości prefabrykowana konstrukcja z żelbetu i stali jest „ukryta” jedynie na zachodzie, gdzie trybuny mają jeszcze 4 piętra zaplecza.

Stadion Widzewa

To tu mieści się siedziba Widzewa, infrastruktura dla sportowców i mediów, a także obszerna strefa VIP/biznes z 23 lożami (+ loża prezydencka). Część 4-piętrowego budynku pokryła elewacja klinkierowa imitująca cegły, nawiązując do architektonicznych tradycji Łodzi.

Pozostałe trybuny mają najwyżej dwa poziomy pomieszczeń ukryte pod widownią, uwzględniając toalety i gastronomię, a także pomieszczenia komercyjne pod wynajem na parterze. Tu surowy wygląd stadionu jest bardziej zauważalny, ukryty jedynie za cienką siatką elewacyjną.

Na widowni znajduje się nieco ponad 18 tys. krzesełek, w tym ponad 900 w sektorze gości. Co ciekawe, centralna część trybuny północnej jest teleskopowa – można ją zdemontować i zrobić miejsce pod scenę koncertową, by nie obciążać murawy. Nad sceną, jak i nad wszystkimi krzesełkami, powstał skromny, ale wydajny dach pokryty blachą trapezową (oraz ok. 2 tys. m2 poliwęglanu wokół wewnętrznej krawędzi).

Stadion przeszedł do historii już na kilka dni przed otwarciem. Jako pierwszy nowopowstały obiekt piłkarski w Polsce przyciągnął aż 15 310 osób chętnych na kupno karnetu, a liczba byłaby pewnie wyższa gdyby nie fakt, że taki był odgórnie narzucony limit. To osiągnięcie tym cenniejsze, że żaden klub w kraju nie sprzedał takiej liczby karnetów w analogicznym okresie, a Widzew na inauguracyjny mecz wyszedł jako klub z czwartej ligi (tzw. III Liga).

Jak stadion Widzewa Łódź prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024