Chorten Arena (Stadion Miejski w Białymstoku)

Pojemność22 372
23+23 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
1027 (Sektor gości)
Kraj Polska
MiastoBiałystok
KlubyJagiellonia Białystok SSA
Inauguracja 18.10.2014 (Jagiellonia - Pogoń Szczecin, 5-0)
Czas budowy 07.06.2010 - 09.2014
Koszt 289,7 mln zł
Rekord frekwencji 22 394 (Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa, 21.05.2017)
Projekt APA Kuryłowicz & Associates
Wykonawca Eiffage Budownictwo Mitex / Hydrobudowa Polska / OHL
Adres Słoneczna 1, 15-323 Bialystok

Reklama

Chorten Arena – opis stadionu

Decyzja o budowie nowego stadionu w miejscu dawnego Stadionu Hetmana zapadła jeszcze w 2006 roku. W 2007 powstał projekt autorstwa warszawskiej pracowni APA Kuryłowicz, zgodnie z którym trybuny podzielono na dwa poziomy (po konsultacjach z kibicami oba poziomy złączono za bramkami) o łącznej pojemności 22,4 tys. widzów.

Cechą szczególną obiektu miało być połączenie estetyki z inżynierią. Dzięki biało-pomarańczowym odciągom dachu żelbetowa bryła nie wymagała specjalnej elewacji, sama konstrukcja przyciąga wzrok. Dwukolorowe stalowe elementy efektownie kontrastują z surowym betonem ukrytym za nimi, powstałym w dużej mierze jako konstrukcja monolityczna.

Stadion Miejski w Białymstoku

Stalowe odciągi połączone są u szczytu stadionu z dachem, złożonym ze stu dźwigarów. Poza ważącą 3 tys. ton konstrukcją stalową dachu, obiekt ma lekkie, półprzezroczyste poszycie, dzięki któremu stadion jest bardzo jasny za dnia – jak przystało na obiekt przy ul. Słonecznej. Zresztą, gra świateł i cieni widoczna w całej konstrukcji była jednym z istotnych założeń architektonicznych.

Obiekt posiada zwarte trybuny wokół całego boiska, jednak dla umożliwienia Jagiellonii rozgrywania na nim stale meczów (oraz dla rozłożenia w czasie wydatków) zdecydowano o podzieleniu inwestycji na dwie fazy. W pierwszej powstała trybuna główna (zachodnia) z zapleczem komercyjnym oraz część trybuny południowej. Oddano je do użytku w sierpniu 2013. Pozostałe były gotowe we wrześniu 2014 roku.

Stadion Miejski w BiałymstokuW sumie stadion oferuje 6 kondygnacji zaplecza (jedna podziemna), ale zaplecze skupia się na trzech poziomach, przeważająco na zachodniej trybunie. To tu, zgodnie ze zwyczajem, znajduje się komplet 16 skyboksów, sala komercyjna dla 200 osób, zaplecze dla mediów i zawodników. Łącznie stadion oferuje 24,5 tys. m2 zamkniętych powierzchni użytkowych, w tym prawie 2 tys. m2 powierzchni biurowych.

Dopełnieniem stadionu są parkingi skumulowane wokół północnego przedpola stadionu, oferujące miejsce dla prawie tysiąca samochodów i 80 autobusów. Obok parkingów funkcjonuje syntetyczne boisko treningowe, pełniące rolę stadionu dla zawodników futbolu amerykańskiego oraz rugby.

Budowa napotkała na swojej drodze wiele przeszkód. Pierwotny wykonawca, firma Eiffage, został usunięty z placu budowy po tym, jak doprowadził do poważnych opóźnień i nie mógł dojść do porozumienia z władzami miasta. Nowy przetarg przyniósł wzrost kosztów całości z planowanych 156 mln zł do 289,7 mln zł, a w dodatku również wiązał się z opóźnieniami, ponieważ jeden z dwóch zwycięzców (konsorcjum Hydrobudowy i OHL) upadł, pozostawiając tylko OHL na placu budowy. Ostatecznie udało się zakończyć odbiory przed meczem Jagiellonii z Pogonią Szczecin 18.10.2014, który stał się oficjalnym otwarciem całości.

We wrześniu 2024 stadion zyskał sponsora tytularnego i zmienił nazwę na Chorten Arena. Umowę podpisano na 5 lat.

Jak stadion Jagielloni Białystok prezentuje się na tle pozostałych obiektów Ekstraklasy?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2025

2024