Stadion Lekkoatletyczny w Lublinie

Pojemność1 370
Kraj Polska
MiastoLublin
Kluby-
Inauguracja 18.10.2017
Czas budowy 05.2016 – 10.2017
Koszt 34,8 mln zł
Projekt Arconel
Wykonawca Budimex, Tamex Obiekty Sportowe
Adres Aleja Józefa Piłsudskiego 22, 20-001 Lublin

Reklama

Stadion Lekkoatletyczny w Lublinie – opis stadionu

Leciwy stadion lekkoatletyczny przy Al. Piłsudskiego, powstały w połowie dwudziestego stulecia, od wielu lat popadał w coraz większą ruinę. Ostatnie prace remontowe były na nim przeprowadzane na początku lat 90. XX wieku. Z upływem czasu powstanie nowego obiektu, na którym mogliby trenować lubelscy lekkoatleci, stało się koniecznością. Na początku 2016 rada miejska podjęła decyzję o gruntownej przebudowie starego stadionu i w tym samym roku ruszyły prace.

Planowano stworzyć obiekt nowoczesny, spełniający wymagania międzynarodowych organizacji, na którym mogłyby się odbywać największe sportowe imprezy. Roboty rozpoczęły się od rozbiórki starej trybuny i zburzenia budynku stojącego od strony rzeki Bystrzycy. Kolejne etapy prac obejmowały między innymi konstrukcję nowej zadaszonej trybuny z budynkiem administracyjno-socjalnym pod powierzchnią gruntu, wymianę bieżni lekkoatletycznej, instalację nowego systemu nagłośnienia i oświetlenia.

Obiekt spełnia najwyższe lekkoatletyczne standardy. Daje możliwość uprawiania różnego rodzaju konkurencji lekkoatletycznych, w tym biegów zarówno krótko-, jak i długodystansowych, skoku wzwyż i w dal, rzutu młotem i oszczepem, pchnięcia kulą oraz wieloboju. Ze stadionu korzystać będą sportowcy z miejscowych klubów (AZS UMCS, Spartan Lublin, ICSR Start Lublin) i Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego. Rozgrywanie meczów jest na nim możliwe, zakładając jednak rekonfigurację pola gry.

Stadion został dostosowany do wymogów IAAF w kategorii III A. Oznacza to możliwość organizowania imprez sportowych najwyższej rangi, zarówno seniorskich jak i juniorskich w skali krajowej, a także zawodów międzynarodowych. Już rok po otwarciu obiektu, latem 2018 roku, na stadionie odbyła się pierwsza duża impreza - 94. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce.

Obiekt posiada jedną zadaszoną trybunę mogącą zmieścić 1370 kibiców, z pełnym zapleczem sportowym i sanitarnym. Rozbudowana płyta stadionu zyskała dodatkowa strefę rozgrzewkową. Stadion został także wyposażony w nowoczesny system pomiaru czasu i odległości. Jego unikalną część stanowi zastosowany fotofinisz, umożliwiający pomiar czasu z dokładnością do 0,0001 s. Ponadto obiekt został wyposażony w elektroniczny system pomiaru odległości, który znacznie ułatwia pomiar w takich dyscyplinach jak rzut młotem czy oszczepem.

Kosztujący ponad 34 mln PLN projekt został dofinansowany na kwotę 13 mln z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe koszty zostały pokryte zostały z kasy miejskiej.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019

2018