Asta Arena
Pojemność | 12 000 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Piła |
Kluby | Polonia Piła |
Czas budowy | 1927–1928 |
Adres | ul. Bydgoska 80, 64-920 Piła |
Reklama
Asta Arena – opis stadionu
Jaka jest przedwojenna historia stadionu żużlowego w Pile?
W okresie międzywojennym teren, na którym znajduje się obecnie stadion żużlowy Polonii Piła, wydzierżawił od właściciela pobliskiej restauracji, Augusta Batzdorfa, klub piłkarski Erika Schneidemühl. Klub urządził tutaj swoje boisko, a w latach 1927–1928 wybudował stadion. Duże zasługi dla powstania obiektu miał były lider zespołu, Gustaw Kroll. Stadion znany był przed wojną jako Erika-Sportplatz.
Jakie były początki zawodów żużlowych na stadionie przy ul. Bydgoskiej w Pile?
Po zakończeniu II wojny światowej Piła znalazła się w granicach Polski. Już niedługo po wojnie zaczęto organizować na stadionie pierwsze zawody żużlowe. Obiekt ten później został rozbudowany, a użytkujący go klub Polonia Piła w latach 1956–1967 występował w rozgrywkach drugo- i trzecioligowych. Przed sezonem 1968 zespół, w dużej mierze za sprawą problemów finansowych, wycofał się z rywalizacji. Przez kolejne ćwierć wieku stadion nie gościł ligowych zmagań, choć sporadycznie organizowano na nim indywidualne turnieje speedway’owe.
Kiedy reaktywowano żużel na stadionie Polonii Piła?
Na początku lat 90. podjęto kroki w celu reaktywowania w Pile drużyny żużlowej. W grudniu 1990 odbyło się zebranie założycielskie Fundacji Odbudowy Toru Żużlowego w Pile. Dzięki wzmożonej pracy wielu osób, w sezonie 1992 Polonia przystąpiła do drugoligowych rozgrywek. Jedną z największych inwestycji na stadionie w latach 90. był montaż ławek na wschodniej trybunie, a także wybudowanie nowoczesnej wieżyczki sędziowskiej, postawienie elektronicznej tablicy wyników oraz wybudowanie sceny i budynku klubowego.
Kiedy miał miejsce złoty okres w historii Polonii Piła?
W 1994 Polonia awansowała do I ligi (od 2000 pod nazwą Ekstraliga). Był to początek najlepszego okresu w historii pilskiego czarnego sportu. W latach 1996–2000 żużlowcy Polonii nie schodzili z podium drużynowych mistrzostw Polski, w sezonie 1999 zdobywając mistrzostwo kraju. Polonia w tym okresie wychowała wielu utalentowanych zawodników, m.in. Rafała Dobruckiego, Jarosława Hampela czy Tomasza Gapińskiego, a w jej barwach występował utytułowany Duńczyk, Hans Nielsen.
Jak toczą się losy pilskiego żużla w XXI wieku?
W 2003 klub spadł z Ekstraligi. Pod koniec roku drużynę rozwiązano. W jej miejsce powstał nowy twór pod nazwą PKŻ Polonia, który przystąpił do rozgrywek II ligi. Był to początek trudnego okresu wzlotów i upadków, w trakcie którego wielokrotnie ulegała zmianie nazwa klubu i następowały przerwy w funkcjonowaniu. Wiosną 2022, po dwóch sezonach przerwy, po raz kolejny reaktywowano klub i przystąpiono do rozgrywek.
Jakie zawody żużlowe odbywały się na stadionie Polonii Piła?
Poza rozgrywkami ligowymi, na stadionie miały miejsce także inne istotne zawody żużlowe. Obiekt przy ul. Bydgoskiej gościł m.in. zawody finałowe Drużynowych Mistrzostw Świata (1997), Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (1998, 2013 – jedna z rund finałowych), Mistrzostw Europy Par (2011) czy Klubowego Pucharu Europy (2000), a także finał turnieju o Złoty Kask (2018). Finał turnieju o Złoty Kask miał się odbyć na pilskim stadionie również w 2019, ale tuż przed startem zawodów część żużlowców zakwestionowała stan toru i imprezę, w atmosferze skandalu, odwołano.
Jakie są parametry toru żużlowego w Pile?
Długość toru żużlowego na stadionie wynosi 348,8 m, jego szerokość na prostych to 10 m, a na łukach 15 m. Tor wyposażony jest w sztuczne oświetlenie. Wewnątrz toru znajduje się boisko piłkarskie o wymiarach nieco mniejszych od standardowych. Pojemność trybun obiektu to ok. 12 000 widzów.
Jaką nazwę nosi stadion żużlowy w Pile?
Latem 2023 obiekt otrzymał sponsora tytularnego, którym został dostawca usług telekomunikacyjnych, firma ASTA-NET. Stadion tym samym zmienił nazwę na Asta Arena. Umowę podpisano na 5 lat.
Jakie są plany dotyczące przyszłości stadionu żużlowego w Pile?
Koncepcję przebudowy stadionu żużlowego w Pile można zobaczyć na osobnej podstronie
W grudniu 2020 władze miasta ogłosiły zamiar gruntownej modernizacji stadionu. W październiku 2021 ogłoszono, że projekt uzyska dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 16,65 mln zł. W związku z wysokimi kosztami i trudnościami z rozstrzygnięciem przetargu, a także problemami z otrzymaniem pozwolenia na budowę, prace mają ruszyć dopiero w lutym 2024 i potrwają do końca 2024.
Modernizacja obejmie przebudowę trybun wraz z montażem 3830 nowych siedzisk, wymianę oświetlenia oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, remont wieży sędziowskiej czy zmiany w otoczeniu stadionu. Koszt prac wyniesie ponad 22,5 mln zł.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
2022
-
Piła: Stadion Polonii będzie modernizowany
MOSiR w Pile ogłosił wszczęcie postępowania przetargowego na przebudowę stadionu żużlowo-piłkarskiego przy ul. Bydgoskiej. Zainteresowani wykonawcy mogą zgłaszać swoje oferty do 18 sierpnia. Następnie zwycięski podmiot będzie miał 14 miesięcy na przeprowadzenie inwestycji.
-
Polska: Żużel powrócił do Piły. 7 000 kibiców na meczu Polonii
Blisko trzyletnia przerwa w rozgrywaniu zawodów pokazała jak bardzo pilanie tęsknili za czarnym sportem. Na inaugurację sezonu na własnym torze Budmax-Stal Polonia podejmowała łotewski Lokomotiv Daugavpils, a zmaganiom przyglądał się niemal komplet widzów.