Stadion Orła Warszawa

Pojemność3 000
Kraj Polska
MiastoWarszawa
Kluby-
Inauguracja 22.07.1959
Adres ul. Chrzanowskiego 23, 04-392 Warszawa

Reklama

Stadion Orła Warszawa – opis stadionu

Kiedy powstał stadion Orła Warszawa?

Stadion Orła Warszawa przy ul. Podskarbińskiej (obecnie adres przypisany jest do ul. Chrzanowskiego) uroczyście otwarto 22 lipca 1959. Obiekt stanął kawałek na północ od miejsca, w którym w latach 1928–1953 istniał stary stadion Orła (teren ten zajęto pod budowę bloków mieszkalnych). Na początku XXI wieku zakończono prowadzoną od lat 90. modernizację stadionu, dzięki której spełnił wymogi IAAF jako obiekt II klasy międzynarodowej.

Jak wygląda stadion Orła Warszawa?

Stadion jest obiektem przeznaczonym typowo pod lekką atletykę. Syntetyczna bieżnia posiada 8 torów na całym obwodzie i 10 na głównej prostej. Na stadionie znajdują się także skocznie, rzutnie oraz inne urządzenia lekkoatletyczne. W obrębie obiektu mieści się budynek administracyjny z salą konferencyjną. Dostępne są szatnie wyposażone w szafki i prysznice.

Stadion posiada 3000 miejsc siedzących. Zadaszona trybuna główna znajduje się po zachodniej stronie; z pozostałych stron bieżnię otaczają niewysokie, kilkurzędowe trybuny. Za trybuną główną mieszczą się korty tenisowe, a kawałek dalej zaniedbany tor kolarski „Nowe Dynasy”.

Co dzieje się na stadionie Orła Warszawa?

Obiektem zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga Południe. Dawniej jego gospodarzem byli lekkoatleci niefunkcjonującego obecnie klubu Orzeł. Na stadionie odbywało się wiele zawodów lekkoatletycznych, w tym międzynarodowe mityngi Pedro’s Cup (2006, 2007) i memoriał Kamili Skolimowskiej (2011, 2012, 2013) z udziałem światowej sławy zawodników, m.in. rekordzisty świata w biegu na 100 m Asafy Powella.

Oprócz zawodów rangi mistrzowskiej, zmagań amatorów oraz treningów sportowych, na stadionie odbywają się różnorodne eventy plenerowe, jak koncerty, pokazy, pikniki czy imprezy firmowe. Z ciekawostek należy wspomnieć, że w dawnym budynku klubowym nagrano sceny do filmu Miś w reżyserii Stanisława Barei. W gabinecie prezesa zarządu trener Wacław Jarząbek wyśpiewał słynne: „łubu dubu …”.

W połowie 2024 rozpoczęła się warta 20 mln zł modernizacja stadionu. Prace mają się zakończyć jesienią 2024.

Reklama

Zdjęcia