Stadio Artemio Franchi

Pojemność 40 000
Kraj Włochy
Miasto Florencja
Kluby ACF Fiorentina
Kategoria Projekt realizowany
Koszt € 137.5 mln
Czas budowy 2023–2026
Projekt Arup
Adres Viale Manfredo Fanti 14, 50137 Firenze

Reklama

Stadio Artemio Franchi – opis projektu

18 czerwca 2021 władze Florencji ogłosiły konkurs na projekt przebudowy Stadio Artemio Franchi. Spośród 31 koncepcji, 13 października 2021 osiem z nich zakwalifikowano do finałowej fazy konkursu. 7 marca 2022 w Palazzo Vecchio ogłoszono wyniki, a zwycięska okazała się koncepcja architektów ze studia Arup pod przewodnictwem Davida Hirscha.

Koncepcja musiała spełniać szereg określonych warunków. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury, zachowany miał zostać dotychczasowy układ trybun w kształcie litery „D”, a także zewnętrzne, spiralne klatki schodowe i wieża maratońska. Z kolei interesy klubu piłkarskiego wymagały przybliżenia trybun do boiska przy zachowaniu pojemności na poziomie minimum 40 000 widzów oraz zadaszenie całej widowni.

Wybudowany w latach 1930–1932 według projektu Pier Luigi Nerviego stadion, dzięki swej oszczędnej, nagiej konstrukcji żelbetowej, stał się rozpoznawalny na całym świecie, a koncepcja wspornikowego zadaszenia nad trybuną główną uznawana jest za przełomową.

Projekt przebudowy zakłada wybudowanie nowych, położonych bliżej boiska trybun za bramkami, które połączone zostaną z istniejącą już strukturą. Zachowane zostanie istniejące zadaszenie trybuny głównej, a pozostałe trybuny, z niewielką luką w okolicy wieży maratońskiej, przykryte zostaną płaskim, metalowym zadaszeniem, nieingerującym w panoramę miasta i pokrytym panelami fotowoltaicznymi. Zadaszenie obejmie również przestrzenie, jakie wytworzą się między starymi i nowymi trybunami za bramkami; zostaną one zaadaptowane odpowiednio na audytorium oraz na muzeum.

W ramach projektu przebudowany zostanie także teren za wschodnią trybuną stadionu, gdzie powstaną dwa budynki z przestrzeniami przeznaczonymi pod użytek komercyjny. Budynki te będą miały zadaszenie przykryte trawnikiem i inną roślinnością, tworząc w ten sposób obszar zieleni.

Prace mają rozpocząć się jesienią 2023 i zostać ukończone w 2026, na stulecie Fiorentiny. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 190 mln euro, z czego 137,5 mln ma pochłonąć sam stadion.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2022