Grand Stade de Marrakech

Pojemność 45 860
Kraj Maroko
Miasto Marrakesz
Kluby Kawkab Marrakech
Kategoria Projekt realizowany
Koszt ?
Czas budowy 2024–2028
Projekt Sâd Benkirane

Reklama

Grand Stade de Marrakech – opis projektu

Jak prezentuje się Grand Stade de Marrakech?

Grand Stade de Marrakech został zainaugurowany na początku 2011. Obiekt znajduje się na północnych obrzeżach Marrakeszu, ok. 10 km od centrum. Jest to główny stadion w mieście, a swoje mecze rozgrywa na nim zespół piłkarski Kawkab Marrakesz, dwukrotny mistrz Maroka (1958, 1992).

Stadion zaprojektowało studio architektoniczne znanego włoskiego architekta Vittorio Gregottiego, razem z lokalną pracownią Sâd Benkirane. Obiekt zawiera wiele ciekawych elementów i nawiązuje do lokalnej architektury, choć nietrudno jest też dostrzec podobieństwo do jednego z poprzednich dzieł Gregottiego, Stadio Luigi Ferraris w Genui.

Ewenementem na skalę światową, choć niekoniecznie zaletą, jest rozmieszczenie trybun na planie prostokąta pomimo tego, że stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną. W rezultacie widownia znacznie oddalona jest od boiska, zwłaszcza w okolicach narożników.

Jak powstały plany przebudowy Grand Stade de Marrakech?

27 września 2023 Maroko ogłoszono gospodarzem Pucharu Narodów Afryki 2025, a 4 października 2023 kandydatura Hiszpanii, Portugalii i Maroka (razem z trzema krajami z Ameryki Południowej, Urugwajem, Argentyną i Paragwajem, które mają gościć po jednym spotkaniu) zwyciężyła w walce o organizację Mistrzostw Świata 2030.

Na Grand Stade de Marrakech mają się odbyć mecze w ramach obu tych turniejów, zarówno Pucharu Narodów Afryki 2025, jak i Mistrzostw Świata 2030.

W związku z organizacją dużych turniejów (zwłaszcza mistrzostw świata), stadion w Marakeszu ma przejść przebudowę. Renowacje mają przebiegać w dwóch fazach, pierwsza rozpoczęła się na początku 2024 i ma się zakończyć przed Pucharem Narodów Afryki 2025. Następnie planowana jest druga faza, która powinna potrwać do 2028. Do 2028 obok stadionu ma powstać również nowa stacja kolejowa.

Podobną przebudowę Grand Stade de Marrakech (zakładającą likwidację bieżni lekkoatletycznej) proponowano już przy okazji nieudanej kandydatury Maroka na organizację Mistrzostw Świata 2026.

Co zakładają plany przebudowy Grand Stade de Marrakech?

Głównym założeniem przebudowy jest likwidacja bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska o 6 m i budowa dodatkowych trybun w dolnej części, które przybliżą widownię do boiska. Istotną interwencją będzie również dodanie nowych fragmentów dachu od wewnętrznej strony, tak by zadaszenie pokryło całą widownię, łącznie z nowymi segmentami trybun.

Pierwsza oficjalna wizualizacja przedstawiająca możliwy wygląd stadionu po przebudowie pojawiła się dopiero pod koniec lipca 2024, przy okazji publikacji oferty Maroka, Hiszpanii i Portugalii na organizację Mistrzostw Świata 2030 (tzw. „bid book”). Autorem koncepcji jest Sâd Benkirane, to samo studio, które pracowało nad pierwotnym projektem tego stadionu.

Według wstępnie podanych informacji, pojemność stadionu po przebudowie ma wynieść 45 860 widzów, a więc niewiele więcej niż przed rozpoczęciem prac, choć wydaje się, że w obliczu znaczącej rozbudowy trybun, liczba ta finalnie może okazać się wyższa.

Przed Pucharem Narodów Afryki 2025 mają się odbyć prace związane przede wszystkim z renowacją wnętrz i zmianami w otoczeniu stadionu. Główna część inwestycji, czyli przebudowa stadionu na obiekt typowo piłkarski, zostanie przeprowadzona w drugiej fazie.

Reklama

Wizualizacje