Stadion Warty Poznań
Pojemność | 4 000 |
---|---|
Kraj | Polska |
Miasto | Poznań |
Kluby | Warta Poznań |
Kategoria | Projekt oczekujący na realizację |
Koszt | PLN 258.2 M |
Czas budowy | 2026–2029 |
Projekt | Koszt-Bud |
Reklama
Stadion Warty Poznań – opis projektu
Dlaczego Warcie Poznań potrzebny jest nowy stadion?
Pod koniec XX wieku piłkarze Warty Poznań opuścili niszczejący stadion im. Edmunda Szyca. Nowym domem „zielonych” zostało znajdujące się obok boisko boczne, przy którym istniała nieduża, nasypowa trybuna (po stronie zachodniej), powstała w połowie lat 70. XX wieku. W XXI wieku obiekt (tzw. „Ogródek”) doraźnie modernizowano, przystosowując go do rosnących wymogów licencyjnych. Powstały nowe trybuny oparte na metalowym szkielecie – za południową bramką (2008) oraz wschodnia (2012).
Kiedy w 2018 klub ponownie awansował do I Ligi, stadion okazał się jednak niewystarczający by spełnić wszystkie kryteria. Drużyna przeniosła się więc na stadion Dyskobolii, w oddalonym o ok. 50 km Grodzisku Wielkopolskim. Choć w pierwszym sezonie pozwolono jeszcze Warcie rozegrać część meczów w „Ogródku”, od sezonu 2019/20 klub rozgrywa już wszystkie domowe spotkania poza swoim nominalnym obiektem.
W 2020 na stadionie przy Drodze Dębińskiej zlikwidowano starą trybunę nasypową, by zrobić miejsce pod przyszłą konstrukcję, a także zainstalowano maszty oświetleniowe. W 2021 zrealizowano budowę węzła cieplnego, finalizując instalację podgrzewania murawy (rury pod boiskiem ułożono już w 2012). Było to jednak za mało, by piłkarze Warty mogli wrócić na swój stadion, zwłaszcza że w 2020 klub awansował do Ekstraklasy.
Chociaż o budowie nowego stadionu dla Warty dyskutowano już od dłuższego czasu, potrzeba nowego obiektu nigdy wcześniej nie była tak pilna. Granie na Stadionie Miejskim nie wchodzi w grę ze względu na wysokie koszty wynajmu, ewentualne próby przywrócenia do użytku zrujnowanego stadionu im. Edmunda Szyca również wydają się być mało realne, dlatego preferowaną opcją jest kompleksowa modernizacja obiektu przy Drodze Dębińskiej.
Kiedy powstała koncepcja nowego stadionu Warty Poznań?
W 2021 spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przeprowadziła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy kompleksu sportowego przy Drodze Dębińskiej i wyłoniła wykonawcę tego zadania, przedsiębiorstwo Koszt-Bud. Miasto określiło szereg warunków, zgodnie z którymi projekt powinien brać pod uwagę aspekty związane z ekologią i stworzyć przyjazne warunki dla mieszkańców oraz osób z niepełnosprawnościami.
Plan miał obejmować nie tylko przebudowę stadionu, ale również całego otoczenia. Powstać miały nowe boiska treningowe, hala szermiercza i korty tenisowe wraz z zapleczem socjalnym.
Kompleks ma być zasilany energią z paneli słonecznych i wykorzystywać wodę deszczową. Symbolem „zielonego” projektu mają być pokryte roślinnością fasady i łąki na dachu stadionu, ule dla pszczół, budki dla ptaków i owadów, a także mała architektura, której częścią będą nasadzenia drzew i krzewów oraz kwietniki. Na terenie kompleksu znajdą się parkingi dla rowerów i hulajnóg oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
15 czerwca 2023, w dniu 111. urodzin Warty Poznań, zorganizowano konferencję prasową podczas której zaprezentowano pierwsze wizualizacje nowego stadionu przy Drodze Dębińskiej. Koncepcja zakłada budowę zupełnie nowego obiektu na ok. 4 tys. widzów, zgodnego z wymogami licencyjnymi Ekstraklasy. Stadion powstanie w miejscu poprzednika, z lekkim przesunięciem płyty boiska na wschód.
Jak będzie wyglądać nowy stadion Warty Poznań?
Nowy stadion ma posiadać dwie duże trybuny wzdłuż boiska. Trybuna główna znajdzie się po stronie wschodniej. Będzie posiadała zadaszenie pokryte panelami fotowoltaicznymi oraz skromną drugą kondygnację, a także loże VIP. Trybuna po przeciwległej stronie ma być niezadaszona. Za południową bramką znajdą się głównie przeszklone loże, a po stronie północnej nie będzie miejsc dla widzów, znajdzie się tam za to wysoka ściana pokryta roślinnością.
Obiekt utworzy zwartą, zamkniętą formę. Fasada od strony wschodniej i południowej będzie przeszklona, a elewację trybuny zachodniej pokryją poziome listwy przeplatane zielenią. Dach budynku zostanie pokryty trawnikiem, znajdzie się na nim także ogród a nawet pasieka. Zielone krzesełka i wyeksponowany w widocznych miejscach nowy herb Warty Poznań podkreślą ściśłe powiązanie obiektu z klubem.
Kiedy powstanie nowy stadion Warty Poznań?
W marcu 2024 Poznańskie Inwestycje Miejskie opublikowały memorandum informacyjne dla potencjalnych inwestorów, którzy będą zainteresowani partnerstwem przy budowie obiektu dla Warty Poznań. Z memorandum wynika, że budowa stadionu ma kosztować 258,2 mln zł. Według wstępnego harmonogramu, podpisanie umowy z wykonawcą mogłoby nastąpić w grudniu 2026, a budowa powinna potrwać trzy lata.
Reklama
Wizualizacje
-
Powiązane aktualności
2024
-
Poznań: Kontrowersje w sprawie ugody z Wartą. „Są tam jakieś rury”
Według anonimowego źródła miasto zrezygnowało z roszczeń wobec klubu w wysokości 12 milionów złotych. Uznano, że można je umorzyć, ponieważ klub wydał podobne kwoty na utrzymanie boisk sportowych leżących na miejskich gruntach. Jak informuje Onet, w ugodzie z czerwca 2023 roku miały znaleźć się zawyżone koszty i fikcyjne inwestycje.
-
Poznań: Warta wróci do miasta?
Niedawno gościem w Poznańskiej Telewizji Informacyjnej (WTK) był właściciel Warty Poznań, Bartłomiej Farjaszewski. Jednym z głównych tematów rozmowy był oczywiście nowy stadion. Powstanie multifunkcjonalnego obiektu o niskich kosztach utrzymania zdaje się być Poznaniowi potrzebne. Czy tak się stanie?
2023
-
Poznań: Warta przedstawiła plan rozwoju klubu i szczegóły nowego stadionu
W połowie lipca Warta Poznań rozpoczęła swój czwarty z rzędu sezon w PKO Ekstraklasie. Ugruntowana pozycja klubu sprawiła, że jego władze zaczęły myśleć dalekosiężnie tworząc solidne plany rozwoju na najbliższe lata.
-
Poznań: Kontrowersje wokół Budowy Stadionu Warty
Budowa stadionu Warty Poznań budzi emocje. Władze miasta są zdecydowane na realizację projektu, ale pojawiają się pytania dotyczące finansowania i tempa prac.
-
Poznań: Warta pokazała wizualizację nowego stadionu
Warta Poznań świętuje 111. rocznicę powstania. Z tej okazji klub przedstawił swój nowy herb, a także pokazał wizualizacje swojego nowego obiektu. Realizacja tego projektu to jak na razie perspektywa dość odległa, ale koncepcja areny przy Drodze Dębińskiej robi wrażenie.