Grand Stade d’Agadir

Pojemność 46 000
Kraj Maroko
Miasto Agadir
Kluby Hassania Agadir
Kategoria Projekt realizowany
Koszt ?
Czas budowy 2023–2028
Projekt Sâd Benkirane

Reklama

Grand Stade d’Agadir – opis projektu

Jak prezentuje się stadion w Agadirze?

Nowy, główny stadion w Agadirze został zainaugurowany w październiku 2013. Obiekt posiada owalną formę, a trybuny opierają się na sztucznie utworzonych nasypach. Ich zewnętrzną część pokrywają kamienne stopnie, co może rodzić skojarzenia z piramidami schodkowymi. Stadion wyposażony jest w bieżnię lekkoatletyczną.

Obiekt został zaprojektowany przez studio architektoniczne znanego włoskiego architekta Vittorio Gregottiego, razem z lokalną pracownią Sâd Benkirane. Swoje mecze na stadionie rozgrywa zespół piłkarski Hassania Union Sport d'Agadir (HUSA), dwukrotny mistrz Maroka (2002, 2003).

Jak powstały plany przebudowy stadionu w Agadirze?

27 września 2023 Maroko ogłoszono gospodarzem Pucharu Narodów Afryki 2025, a 4 października 2023 kandydatura Hiszpanii, Portugalii i Maroka (razem z trzema krajami z Ameryki Południowej, Urugwajem, Argentyną i Paragwajem, które mają gościć po jednym spotkaniu) zwyciężyła w walce o organizację Mistrzostw Świata 2030.

Na stadionie w Agadirze mają się odbyć mecze w ramach obu tych turniejów, zarówno Pucharu Narodów Afryki 2025, jak i Mistrzostw Świata 2030. W związku z organizacją dużych imprez (zwłaszcza mistrzostw świata), stadion w Agadirze ma przejść przebudowę.

Pierwsza oficjalna wizualizacja przedstawiająca możliwy wygląd stadionu po przebudowie pojawiła się dopiero pod koniec lipca 2024, przy okazji publikacji oferty Maroka, Hiszpanii i Portugalii na organizację Mistrzostw Świata 2030 (tzw. „bid book”). Autorem koncepcji jest Sâd Benkirane, to samo studio, które pracowało nad pierwotnym projektem tego stadionu.

Co zakładają plany przebudowy stadionu w Agadirze?

Głównym założeniem przebudowy jest likwidacja bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska i przebudowa trybun, które otrzymają typowo piłkarski układ. Powstać ma również zupełnie nowe zadaszenie, mające przykryć trybuny ze wszystkich stron.

Zachowane zostaną charakterystyczne kamienne stopnie odpowiadające za wygląd zewnętrzny areny, które zostaną wzbogacone o dodatkowe schody prowadzące na koronę stadionu. Na szczycie, dookoła ciągnąć się będzie taras z widokami na okolicę.

Według wstępnie podanych informacji, pojemność stadionu po przebudowie ma wynieść 46 tys. widzów, a więc niewiele więcej niż przed rozpoczęciem prac. Zwiększona zostanie także ilość miejsc premium, a strefy VIP powstaną również na trybunie wschodniej.

Renowacje mają przebiegać w dwóch fazach. Pierwsze prace w otoczeniu ruszyły już w 2023, a cała pierwsza faza ma się zakończyć przed Pucharem Narodów Afryki 2025. Następnie ma nastąpić druga faza, która powinna potrwać do 2028.

Pierwsza faza obejmuje przede wszystkim prace związane z renowacją wnętrz i zmianami w otoczeniu stadionu, gdzie m.in. powstaną dodatkowe parkingi i rozbudowana zostanie infrastruktura treningowa. Główna część inwestycji, czyli przebudowa stadionu na obiekt typowo piłkarski wraz z powstaniem nowego zadaszenia, zostanie przeprowadzona w drugiej fazie.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024