Villa Park

Pojemność 50 000
Kraj Anglia
Miasto Birmingham
Kluby Aston Villa FC
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt £ 100 M
Czas budowy ?
Projekt Grimshaw, Trivandi

Reklama

Villa Park – opis projektu

Jak doszło do powstania nowych planów przebudowy Villa Park?

Villa Park ostatnią większą przebudowę przeszedł w latach 2000–2001, kiedy od podstaw wybudowano nową, znacznie większą od poprzedniej, trybunę zachodnią. Od tego czasu mówiło się o dalszej rozbudowie, powstał nawet plan przebudowy północnej trybuny na wzór zachodniej, jednak nie został on zrealizowany.

W 2016 Aston Villa FC, po wielu latach spędzonych na najwyższym poziomie ligowym, został relegowany do Championship. Po kolejnych trzech sezonach zespół powrócił jednak do Premier League, co spowodowało wzrost zainteresowania karnetami, a także pakietami typu „hospitality”.

W odpowiedzi na popyt, zaczęto myśleć nad nowymi planami rozbudowy stadionu, przeprowadzono też konsultacje społeczne. Pierwsze wizualizacje pojawiły się w sierpniu 2022. Koncepcję przygotowało studio Grimshaw we współpracy z Trivandi.

Rozbudowa Villa Park ma znaczenie nie tylko dla klubu i lokalnej społeczności. Stadion w kwietniu 2023 znalazł się na ostatecznej liście 10 obiektów zgłoszonych w ramach kandydatury Wielkiej Brytanii i Irlandii na organizację Euro 2028 i ma szansę stać się jedną z aren turnieju, jeśli kandydatura zostanie wybrana.

Jakie są założenia planowanej przebudowy Villa Park?

Głównym założeniem planowanej rozbudowy jest rozbiórka powstałej w latach 1976–1977 trybuny za północną bramką, a następnie budowa w jej miejscu zupełnie nowej, większej i bardziej nowoczesnej. Nowa trybuna połączy się z sąsiednimi poprzez narożniki, choć zachowa indywidualny charakter. Swoim wyglądem zewnętrznym będzie dopasowywać się do otoczenia, nie zaburzając krajobrazu.

Dzięki budowie nowej trybuny, ilość miejsc na stadionie wzrośnie o ponad 7000, tak by pojemność całkowita obiektu przekroczyła 50 000 widzów. W ramach projektu, modernizacji poddana zostanie również trybuna zachodnia. Zmiany obejmą m.in. strefę hospitality, a tunel dla zawodników zostanie przeniesiony do narożnika. Poprawie ulegnie oferta cateringowa i hospitality, dzięki czemu obiekt ma przyciągać ludzi również poza dniami meczowymi.

Projekt obejmuje zmiany w całym otoczeniu stadionu, m.in. przebudowę wejścia od strony Witton Lane na teren znajdujący się przed północną trybuną. Przed trybuną powstanie otwarta przestrzeń dla kibiców, a w dalszym, północnym fragmencie tego placu znajdą się miejsca parkingowe.

Częścią projektu jest również tzw. Brookvale Academy, czyli plan budowy dwóch boisk treningowych ze sztuczną nawierzchnią (jedno pod dachem) przeznaczonych dla akademii, razem z towarzyszącą infrastrukturą. Nowe boiska znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Witton. Plan jest wdrażany w pierwszej kolejności, z zakończeniem planowanym na koniec lata 2023.

Klub prowadzi rozmowy na temat poprawy infrastruktury transportowej wokół Villa Park. Dotyczą one przede wszystkim stacji kolejowej Witton i jej lepszego przygotowania do przyjmowania dużej liczby osób podczas organizowanych na stadionie wydarzeń, zwłaszcza po zwiększeniu pojemności obiektu.

Jakie zmiany zaszły w projekcie rozbudowy Villa Park?

Istotną częścią wstępnie przedstawionej koncepcji był nowy budynek, tzw. Villa Live, przestrzeń handlowo-rozrywkowa, mająca być miejscem spotkań lokalnej społeczności. Planowano w nim m.in. nowy sklep klubowy i muzeum. Budynek miał stanąć w sąsiedztwie trybuny północnej, zajmując znajdującą się przed nią wolną przestrzeń. W lipcu 2023 klub opublikował jednak uaktualnioną koncepcję, w której projekt został okrojony z Villa Live.

W związku z odsunięciem planów zakładających budowę Villa Live, przed trybuną północną pozostać miało znacznie więcej wolnej przestrzeni, mogącej służyć kibicom i lokalnej społeczności, a także do organizacji rozmaitych eventów. Zmieniona koncepcja zakłada ulokowanie sklepu klubowego w północno-wschodnim narożniku nowej trybuny.

Alternatywą dla Villa Live ma być zachowanie ciągnącego się wzdłuż Witton Lane starego budynku akademii, który według pierwotnych założeń miał zostać rozebrany. Budynek ma zostać wyremontowany i służyć jako miejsce spotkań kibiców oraz centrum eventowe, umożliwiające organizację różnych imprez a nawet stworzenie wewnątrz małego boiska piłkarskiego.

W tzw. The Warehouse będzie działał pub, a kibice mają mieć możliwość oglądania meczów. W budynku mają się także znaleźć nowe pomieszczenia administracyjne, przeniesione z trybuny północnej.

Aston Villa ma nadzieję zakończyć modernizację budynku akademii jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2024, tak by kibice mogli w nim przeżywać emocje związane z tym turniejem, a także z mającymi nastąpić niedługo później letnimi igrzyskami olimpijskimi.

Rezygnacja z Villa Live ma na celu przyspieszenie realizacji inwestycji. Nie oznacza ona całkowitego porzucenia planów przez klub, który ma nadzieję, że uda się wybudować Villa Live w późniejszym terminie.

Kiedy nastąpi realizacja planu rozbudowy Villa Park?

Szacuje się, że prace związane z budową nowej trybuny północnej potrwają ok. dwa lata. Termin ich rozpoczęcia nie jest jeszcze znany. Przewidywany koszt realizacji inwestycji to ponad 100 mln £. Projekt określany jest jako „pierwsza faza” przebudowy, wstępnie rozważane są już kolejne reformy. Długofalowa wizja zakłada dalsze podniesienie pojemności Villa Park, do ponad 52 500 widzów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2022