Stade de Douera

Pojemność 40 000
Kraj Algieria
Miasto Douera
Kluby MC Alger
Kategoria Projekt zrealizowany
Koszt DZD 12 B ($87.5 M)
Czas budowy 2010–2023
Projekt Studio Altieri
Wykonawca Zhejiang Construction Investment Group Co., Ltd.

Reklama

Stade de Douera – opis projektu

Jak doszło do realizacji nowego stadionu w Douera?

Plany nowego stadionu na południowo-zachodnich przedmieściach Algieru powstały już w 2004. Początkowo stadion zamierzano wybudować w osiedlu Khraicia, w 2008 wybrano nową działkę kawałek na zachód, pomiędzy osiedlami Douera i Baba Hassen. Obiekt miał powstać przy drugiej obwodnicy południowej Algieru, obok dużego węzła drogowego.

Z realizacją projektu ruszono na początku 2009, ale problemy administracyjne i kłopoty z przekazaniem terenu spowodowały, że prace budowlane rozpoczęły się 30 kwietnia 2010. Wykonawcą obiektu zostało chińskie przedsiębiorstwo Zhejiang Construction Investment Group Co., Ltd. (ZCIGC). Budowa miała kosztować 11,969 mld algierskich dinarów, a inwestycja powinna zakończyć się po 29 miesiącach, we wrześniu 2012.

Jak przebiega budowa nowego stadionu w Douera?

Relację z powstawania obiektu można prześledzić na naszej stronie z budową nowego stadionu w Douera

Po wykonaniu wstępnych prac ziemnych projekt utknął jednak w martwym punkcie. Zastój tłumaczono przeszkodami administracyjnymi, problemami z projektem, spadkiem wartości waluty i trudnościami z dostępem do materiałów budowlanych. Chiński wykonawca miał żądać znacznie wyższych kwot za realizację inwestycji, niż pierwotnie ustalono.

Impas przełamano dopiero w 2016 i od tego czasu na budowie można było obserwować wyraźne postępy. Według początkowych planów stadion miał być głównym obiektem wielofunkcyjnego kompleksu sportowego, jednak ambitny projekt okrojono, pozostawiając tylko sam stadion wraz z dodatkowymi boiskami, parkingami i zielenią wokół. Pomimo zauważalnych postępów od 2016, kolejne terminy oddania do użytku wciąż były przesuwane. Obecnie otwarcie stadionu spodziewane jest w pierwszej połowie 2023.

Budowa, finansowana ze środków rządowych, jest jedną z czterech dużych inwestycji stadionowych, mających miejsce w Algierii w podobnym okresie. Niemal równolegle powstawały także stadiony w Baraki (inne przedmieście Algieru), Tizi-Ouzou i Oranie, notabene wszystkie z nich również zanotowały spore opóźnienia.

Komu ma służyć nowy stadion w Douera?

Kiedy rozpoczynano budowę stadionu, nie było jeszcze sprecyzowanych planów odnośnie przyszłego gospodarza. Zakładano, że stanie się nim jeden z czołowych klubów piłkarskich z aglomeracji. W trakcie budowy swój akces zgłaszały m.in. Mouloudia Club d'Alger, USM Alger i CR Belouizdad. 8 sierpnia 2021 prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune ogłosił, że gospodarzem i zarządcą obiektu będzie Mouloudia Club d'Alger (dzień wcześniej klub ten świętował stulecie swojego istnienia).

Poza meczami Mouloudia Club d'Alger (MCA) obiekt ma służyć również do organizacji innych wydarzeń sportowych i pozasportowych. Możliwe, też że (przynajmniej od czasu do czasu) będzie występować na nim reprezentacja Algierii. Ponadto nowoczesny stadion zwiększa możliwości Algierii w kwestiii organizowania dużych turniejów piłkarskich.

Czym charakteryzować się będzie Stade de Douera?

Stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ, z dwupoziomowymi, łagodnie wyprofilowanymi trybunami dookoła boiska. Widownia zostanie w pełni zadaszona i pomieści 40 000 widzów. Końcowe fragmenty dachu będą przeszklone, a nad trybunami za bramkami znajdą się dwa telebimy. Krzesełka będą głównie w odcieniach koloru czerwonego (górny poziom) i zielonego (dolna część), nawiązując do barw Mouloudia Club d'Alger.

Górny poziom trybun zaprojektowano w dość oryginalny sposób, z licznymi wcięciami separującymi od siebie poszczególne fragmenty widowni. Ściany na krawędziach tych wcięć będą wydłużone w górę; mają one pełnić rolę filarów podtrzymujących konstrukcję zadaszenia, jednocześnie ich strzelista forma wzbogaci wygląd obiektu zarówno od środka, jak i na zewnątrz.

Po stronie zachodniej, pod trybunami, znajdzie się przeszklone zaplecze. Ciekawostką jest, że do stadionu prowadzić będą cztery podziemne tunele. Wokół obiektu powstaną dodatkowe boiska, ścieżki, skwery, nasadzenia zieleni oraz miejsca parkingowe.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023