Stade Ali la Pointe
Pojemność | 40 000 |
---|---|
Kraj | Algieria |
Miasto | Douera |
Kluby | Mouloudia Club d'Alger |
Inne nazwy | Stade de Douera |
Inauguracja | 03.07.2024 |
Czas budowy | 2010–2024 |
Projekt | Studio Altieri |
Wykonawca | Zhejiang Construction Investment Group Co., Ltd. |
Reklama
Stade Ali la Pointe – opis stadionu
Jak doszło do realizacji nowego stadionu w Douera?
Plany nowego, dużego stadionu na południowo-zachodnich przedmieściach Algieru powstały już w 2004. Początkowo stadion zamierzano wybudować w osiedlu Khraicia, w 2008 wybrano nową działkę kawałek na zachód, pomiędzy osiedlami Douera i Baba Hassen. Obiekt miał powstać przy drugiej obwodnicy południowej Algieru, obok dużego węzła drogowego. Projekt sporządziło Studio Altieri, we współpracy z gmp, Socomewib i Archi 2000.
Realizację inwestycji rozpoczęto na początku 2009, ale problemy administracyjne i kłopoty z przekazaniem terenu spowodowały, że prace budowlane rozpoczęły się 30 kwietnia 2010. Wykonawcą obiektu zostało chińskie przedsiębiorstwo Zhejiang Construction Investment Group Co., Ltd. (ZCIGC). Budowa miała kosztować 11,969 mld algierskich dinarów, a inwestycja powinna zakończyć się po 29 miesiącach, we wrześniu 2012.
Projekt nowego stadionu w Douera można zobaczyć na osobnej podstronie
Jak przebiegała budowa nowego stadionu w Douera?
Po wykonaniu wstępnych prac ziemnych projekt utknął jednak w martwym punkcie. Zastój tłumaczono przeszkodami administracyjnymi, problemami z projektem, spadkiem wartości waluty i trudnościami z dostępem do materiałów budowlanych. Chiński wykonawca miał żądać znacznie wyższych kwot za realizację inwestycji, niż pierwotnie ustalono.
Impas przełamano dopiero w 2016 i od tego czasu na budowie można było obserwować wyraźne postępy. Według początkowych planów stadion miał być głównym obiektem wielofunkcyjnego kompleksu sportowego, jednak ambitny projekt okrojono, pozostawiając tylko sam stadion wraz z dodatkowymi boiskami, parkingami i zielenią wokół. Pomimo zauważalnych postępów od 2016, kolejne terminy oddania do użytku wciąż były przesuwane.
Budowa była jedną z czterech dużych inwestycji stadionowych, mających miejsce w Algierii w podobnym okresie. Niemal równolegle powstawały także stadiony w Oranie (Stade Miloud Hadefi), Tizi Wuzu (Stade Hocine Aït Ahmed) oraz w innym przedmieściu Algieru, Baraki (Stade Nelson Mandela), notabene wszystkie z nich również zanotowały spore opóźnienia.
Relację z budowy nowego stadionu w Douera można zobaczyć na osobnej podstronie
Komu służy nowy stadion w Douera?
Kiedy rozpoczynano budowę stadionu, nie było jeszcze sprecyzowanych planów odnośnie przyszłego gospodarza. Zakładano, że stanie się nim jeden z czołowych klubów piłkarskich z aglomeracji Algieru. W trakcie budowy swój akces zgłaszały m.in. Mouloudia Club d'Alger, USM Alger i CR Belouizdad.
8 sierpnia 2021 prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune ogłosił, że gospodarzem i zarządcą obiektu będzie Mouloudia Club d'Alger (dzień wcześniej klub ten świętował stulecie swojego istnienia).
Poza meczami Mouloudia Club d'Alger (MCA) obiekt ma służyć również do organizacji innych wydarzeń sportowych i pozasportowych. Możliwe że, przynajmniej od czasu do czasu, będzie na nim występowała reprezentacja Algierii. Ponadto duży, nowoczesny stadion zwiększa możliwości Algierii w kwestiii organizowania dużych turniejów piłkarskich.
Czyim imieniem został nazwany nowy stadion w Douera?
Nowy stadion w Douera został dekretem prezydenta Algierii Abdelmadjida Tebboune z 30 października 2023 nazwany na cześć Alego Ammara, bardziej znanego jako Ali la Pointe (Stade Ali la Pointe). Ali la Pointe jest uznawany za jednego z bohaterów bitwy o Algier (w trakcie której zginął) podczas algierskiej wojny o niepodległość.
Kiedy zainaugurowano nowy stadion w Douera?
Stadion został zainaugurowany dopiero 3 lipca 2024 (dwa dni przed obchodami 62. rocznicy niepodległości), kiedy w towarzystwie wielu innych oficjeli odwiedził go prezydent Algierii, Abdelmadjid Tebboune.
Pierwszy oficjalny mecz na nowym obiekcie miał miejsce 21 września 2024, kiedy Mouloudia Club d'Alger zmierzył się z tunezyjskim US Monastir w eliminacjach do Ligi Mistrzów CAF. Spotkanie obfitowało w emocje, a w jego trakcie dochodziło nawet do zamieszek; ostatecznie gospodarze wygrali 2:0, co dało im awans do fazy grupowej (po porażce 0:1 w pierwszym meczu).
Czym charakteryzuje się Stade Ali la Pointe?
Stadion posiada typowo piłkarski charakter, z dwupoziomowym trybunami dookoła boiska. Uwagę zwraca dość duże zakrzywienie trybun oraz wysokie ogrodzenie oddzielające widownię od pola gry.
Trybuny wyposażono w krzesełka głównie w odcieniach koloru czerwonego (górny poziom) i zielonego (dolna część), nawiązując do barw Mouloudia Club d'Alger. Pojemność obiektu wynosi 40 tys. widzów (w tym miejsca dla prasy oraz w lożach VIP).
Widownia w pełni przykryta jest płaskim zadaszeniem, którego końcowe fragmenty są przeszklone. Pod dachem zawieszono reflektory oświetleniowe i dwa telebimy, umieszczone w okolicach narożników.
Górny poziom trybun zaprojektowano w dość oryginalny sposób, z licznymi wcięciami separującymi od siebie poszczególne fragmenty widowni (podobnie jak to ma miejsce na stadionie w Bari). Krawędzie tych wcięć wychodzą w górę, powyżej poziomu samych trybun, pełniąc jednocześnie rolę filarów podtrzymujących konstrukcję dachu. Ich strzelista forma wzbogaca wygląd obiektu zarówno od środka, jak i na zewnątrz.
Z zewnątrz obiekt przyjmuje formę mogącą przypominać spodek. Żelbetowy szkielet trybun na ogół jest nieosłonięty, jedynie pod trybuną główną (zachodnią) znajduje się rozbudowane zaplecze pokryte szklaną fasadą.
Stadion położony jest w Douera, południowo-zachodnim przedmieściu Algieru, przy dużym węźle drogowym. Wokół stadionu znajduje się spora ilość miejsc parkingowych, a cała działka zajmuje powierzchnię 38,3 ha.
Reklama
Zdjęcia
-