Stade Hocine Aït Ahmed

Pojemność50 766
Kraj Algieria
MiastoTizi Wuzu
KlubyJS Kabylie
Inne nazwy Stade de Tizi Ouzou
Inauguracja 10.07.2024
Czas budowy 2010–2023
Koszt 66 mld DZD (465 mln $)
Projekt Omar Malki, Dune Architecture
Wykonawca Fomento de Construcciones y Contratas, ETRHB Haddad, Mapa İnşaat, Atlas Génie SPA

Reklama

Stade Hocine Aït Ahmed – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego stadionu w Tizi Wuzu?

Budowę nowego stadionu dla JS Kabylie obiecał już w 2000, po triumfie tego zespołu w Pucharze CAF, ówczesny prezydent kraju Abdelaziz Bouteflika. Teren pod budowę obiektu wybrano w Boukhalfa, na północno-zachodnich przedmieściach Tizi Wuzu. Sporządzenie projektu stadionu powierzono pracowni Dune Architecture z Algieru (głównym architektem był Omar Malki).

Początkowo planowano budowę stadionu dla 40 tys. widzów, choć ostatecznie zdecydowano się na zwiększenie pojemności do ponad 50 tys. miejsc. Obiekt miał otrzymać piłkarski układ trybun, ale w jego pobliżu miał powstać również skromny stadion lekkoatletyczny.

Przed powstaniem nowego stadionu, JS Kabylie występował na otwartym w 1978 Stade du 1er Novembre 1954. Obiekt ten jest położony blisko centrum miasta, posiada bieżnię lekkoatletyczną i może pomieścić ok. 20 tys. widzów, jednak trybuny w większości są niezadaszone i pozbawione krzesełek, a stadionowi daleko jest do nowoczesnych standardów.

Projekt nowego stadionu w Tizi Wuzu można zobaczyć na osobnej podstronie

Dla kogo powstał nowy stadion w Tizi Wuzu?

Nowy stadion w Tizi Wuzu powstał dla czołowego klubu piłkarskiego z tego miasta, czyli JS Kabylie (JSK, „Canaris”). Zespół został założony w 1946 i z czasem stał się najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Algierii, a także jednym z bardziej rozpoznawalnych w Afryce. Klub utożsamia się z całym regionem Kabylii zamieszkiwanym w dużej mierze przez Berberów (Kabylów).

Kiedy powstał nowy stadion w Tizi Wuzu?

Relację z budowy nowego stadionu w Tizi Wuzu można zobaczyć na osobnej podstronie

W 2007 ruszyły pierwsze prace przygotowujące mocno pagórkowaty teren pod budowę nowego stadionu. Przetarg na budowę rozstrzygnięto latem 2009, a realizacja zadania przypadła konsorcjum Fomento de Construcciones y Contratas (FCC) z Hiszpanii oraz ETRHB Haddad z Algierii. Podpisany wtedy kontrakt warty był 34 mld dinarów (ok. 340 mln €).

Budowa, finansowana ze środków rządowych, rozpoczęła się w maju 2010 i miała się zakończyć po upływie 2,5 roku. Prace jednak przebiegały dosyć wolno, a kolejne terminy oddania do użytku były przekładane. W 2014 doszło do zmiany jednego z dwóch głównych wykonawców, kiedy hiszpańskie FCC zostało zastąpione przez turecki Mapa İnşaat.

W maju 2019 budowa została całkowicie wstrzymana, przy stadium zaawansowania szacowanym na 80–85%. Prace wznowiono w kwietniu 2022, tym razem powierzając je przedsiębiorstwu Atlas Génie SPA. 18 czerwca 2023 na stadionie rozegrano pierwsze spotkanie testowe, w ramach rozgrywek ligowych U-21, pomiędzy JS Kabylie i US Biskra (3:1).

Budowa, prowadzona przez Ministerstwo Młodzieży i Sportu, była jedną z czterech dużych inwestycji stadionowych, przeprowadzonych w Algierii w podobnym okresie. Niemal równolegle powstawały także stadiony w Oranie (Stade Miloud Hadefi) oraz na przedmieściach Algieru: w Baraki (Stade Nelson Mandela) i w Douera (Stade Ali la Pointe), notabene wszystkie z nich również zanotowały spore opóźnienia.

Kiedy zainaugurowano nowy stadion w Tizi Wuzu?

Inaugurację stadionu odwlekano w czasie, pomimo praktycznego zakończenia robót w 2023. Ostatecznie obiekt został otwarty 10 lipca 2024, przy okazji wizyty prezydenta Algierii, Abdelmadjida Tebboune, który tydzień wcześniej zainaugurował także inny stadion, Stade Ali La Pointe na przedmieściu Douera w aglomeracji Algieru.

JS Kabylie swój pierwszy mecz na nowym obiekcie rozegrało 27 września 2024 przeciwko Olympique Akbou (2:1), w ramach 2. kolejki nowego sezonu ligowego. 17 listopada na nowym stadionie w Tizi Wuzu zadebiutowała reprezentacja Algierii, która pokonała Liberię (5:1) w spotkaniu eliminacji do Pucharu Narodów Afryki.

Czyim imieniem nazwano nowy stadion w Tizi Wuzu?

W trakcie długiej budowy, powstający stadion nazywany był po prostu Stade de Tizi Ouzou, jednak przed otwarciem zaczęto się zastanawiać nad nadaniem mu patrona. Wśród kandydatów wymieniani byli Lounès Matoub (muzyk i działacz na rzecz społeczności Berberów), Abdelkader Khalef czy Mohand Cherif Hannachi (byli prezydenci klubu JS Kabylie).

Ostatecznie stadion zdecydowano się nazwać imieniem pochodzącego z okolic Tizi Wuzu Hocine Aït Ahmeda. Był to jeden z liderów wojny o niepodległość oraz symbol demokratycznej opozycji w Algierii.

Jak wygląda Stade Hocine Aït Ahmed?

Stadion posiada typowo piłkarski charakter. Trybuny otaczają boisko ze wszystkich stron, posiadają jednakową wysokość na całym obwodzie i mają zaokrąglone narożniki (w dwóch umieszczono telebimy). Pojemność stadionu wynosi 50 766 widzów, co czyni go jednym z największych w kraju.

Widownia podzielona jest na dwa piętra (pomiędzy którymi znajduje się także wąska, środkowa kondygnacja) i została wyposażona w krzesełka w kolorach żółtym i zielonym (barwy JS Kabylie). Trybuny przykryte są przeszklonym dachem z charakterystycznymi, parabolicznymi segmentami.

W pobliżu Stade Hocine Aït Ahmed znajduje się pomocniczy stadion z boiskiem, bieżnią lekkoatletyczną i trybuną z miejscami dla 6,5 tys. osób. Obok jest też kolejne boisko treningowe. W otoczeniu stadionu znajduje się również 3,8 tys. miejsc parkingowych i lądowisko dla helikopterów.

Cały kompleks, który położony jest w Boukhalfa, na północno-zachodnich przedmieściach Tizi Wuzu, zajmuje powierzchnię 58 ha. W pobliżu kompleksu znajduje się stacja kolejowa Boukhalfa i przebiega droga N12.

Reklama

Zdjęcia