Algieria: Stade Hocine Aït Ahmed, czyli gigant z burzliwą przeszłością

źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciołczyk Garcia

Algieria: Stade Hocine Aït Ahmed, czyli gigant z burzliwą przeszłością Choć wygląda jak stadion narodowy, to służy jednemu klubowi. Podświetlany, zadaszony, o ciekawym kształcie – Stade Hocine Aït Ahmed burzy stereotypy o infrastrukturalnym zapuszczeniu afrykańskiego sportu. Jego budowa nie przebiegała jednak bez problemów.

Reklama

Trudne początki pięknego stadionu

Na północno-zachodnich przedmieściach Tizi Wuzu (Algieria) stoi stadion, który mógłby służyć jako narodowy obiekt liczącego się państwa. Typowo piłkarski układ, podświetlona fasada, falisty dach, a do tego pojemność 50 766 miejsc wyróżniają Stade Hocine Aït Ahmed pośród innych aren w regionie. I nie tylko w regionie.

Stadion jest jednym z 5 afrykańskich obiektów nominowanych do naszego konkursu Stadium of the Year 2024. Tym razem możesz wybrać swoją ulubioną piątkę spośród 23 otwartych w zeszłym roku stadionów, a algierska perełka na pewno jest kandydatem godnym rozważenia. Jej budowa nie przebiegała jednak tak gładko, jak wygląd mógłby sugerować.

Głosuj na najlepszy stadion

Nowy stadion przeznaczony dla JS Kabylie obiecano już w 2000 roku. Jego zawodnicy grali wtedy na Stade du 1er Novembre 1954, jednak oddalenie trybun od gry i niewielka pojemność (20 000 miejsc), a także brak miejsc siedzących nie czyniły obiektu idealnym domem dla najbardziej utytułowanej drużyny kraju. Prace przygotowawcze do budowy nowego obiektu ruszyły jednak dopiero 7 lat później.

Burzliwe prace i szalejący budżet

W 2009 roku na wykonawcę wybrano hiszpańską FCC, a budżet określono na równowartość 340 mln €. Prace miały potrwać 2,5 roku. Jak jednak łatwo się domyślić, tak się nie stało. W 2014 roku doszło do zmiany wykonawcy, jednak i to nie pomogło skończyć stadionu – 5 lat później przerwano prace przy ok. 80% ukończenia struktury.

Budowę wznowiono dopiero w 2022 roku, z trzecim już wykonawcą. Tym razem się udało – latem 2023 roku rozpoczęto testowanie obiektu. Całkowity koszt skoczył jednak w tym czasie do 475 mln €.

Uroczysta inauguracja w obecności prezydenta Algierii Abdelmadjida Tebboune nastąpiła 10 lipca 2024 roku, a na patrona stadionu wybrano Hocine Aït Ahmeda, lidera wojny o niepodległość Algierii z lat 1954-62. Tydzień wcześniej prezydent Tebboune zainaugurował tegorocznego rywala stadionu z Tizi Wuzu w naszym konkursie, Stade Ali la Pointe, który nosi imię innego lidera rewolucyjnego i towarzysza broni Hocine Aït Ahmeda.

Reklama