Algieria: Stade Hocine Aït Ahmed, czyli gigant z burzliwą przeszłością
źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciołczyk Garcia
Choć wygląda jak stadion narodowy, to służy jednemu klubowi. Podświetlany, zadaszony, o ciekawym kształcie – Stade Hocine Aït Ahmed burzy stereotypy o infrastrukturalnym zapuszczeniu afrykańskiego sportu. Jego budowa nie przebiegała jednak bez problemów.
Reklama
Trudne początki pięknego stadionu
Na północno-zachodnich przedmieściach Tizi Wuzu (Algieria) stoi stadion, który mógłby służyć jako narodowy obiekt liczącego się państwa. Typowo piłkarski układ, podświetlona fasada, falisty dach, a do tego pojemność 50 766 miejsc wyróżniają Stade Hocine Aït Ahmed pośród innych aren w regionie. I nie tylko w regionie.
Stadion jest jednym z 5 afrykańskich obiektów nominowanych do naszego konkursu Stadium of the Year 2024. Tym razem możesz wybrać swoją ulubioną piątkę spośród 23 otwartych w zeszłym roku stadionów, a algierska perełka na pewno jest kandydatem godnym rozważenia. Jej budowa nie przebiegała jednak tak gładko, jak wygląd mógłby sugerować.
Nowy stadion przeznaczony dla JS Kabylie obiecano już w 2000 roku. Jego zawodnicy grali wtedy na Stade du 1er Novembre 1954, jednak oddalenie trybun od gry i niewielka pojemność (20 000 miejsc), a także brak miejsc siedzących nie czyniły obiektu idealnym domem dla najbardziej utytułowanej drużyny kraju. Prace przygotowawcze do budowy nowego obiektu ruszyły jednak dopiero 7 lat później.
Burzliwe prace i szalejący budżet
W 2009 roku na wykonawcę wybrano hiszpańską FCC, a budżet określono na równowartość 340 mln €. Prace miały potrwać 2,5 roku. Jak jednak łatwo się domyślić, tak się nie stało. W 2014 roku doszło do zmiany wykonawcy, jednak i to nie pomogło skończyć stadionu – 5 lat później przerwano prace przy ok. 80% ukończenia struktury.
Budowę wznowiono dopiero w 2022 roku, z trzecim już wykonawcą. Tym razem się udało – latem 2023 roku rozpoczęto testowanie obiektu. Całkowity koszt skoczył jednak w tym czasie do 475 mln €.
Uroczysta inauguracja w obecności prezydenta Algierii Abdelmadjida Tebboune nastąpiła 10 lipca 2024 roku, a na patrona stadionu wybrano Hocine Aït Ahmeda, lidera wojny o niepodległość Algierii z lat 1954-62. Tydzień wcześniej prezydent Tebboune zainaugurował tegorocznego rywala stadionu z Tizi Wuzu w naszym konkursie, Stade Ali la Pointe, który nosi imię innego lidera rewolucyjnego i towarzysza broni Hocine Aït Ahmeda.
Reklama