Algieria: Stadion w Bari odnalazł brata bliźniaka… w Douerze
źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciołczyk Garcia
Taki sam wygląd, zbliżona pojemność, podobne rozwiązania. Architekci Stade Ali la Pointe najwyraźniej czerpali pełnymi garściami z emblematycznego Stadio San Nicola w Bari. Brat bliźniak włoskiego „statku kosmicznego” ma jednak unikalne, nowoczesne akcenty, a jego gospodarze – nadzieje na lepszą przyszłość niż ta, która spotkała SSC Bari.
Reklama
Statek kosmiczny na przedmieściach Algieru
Kiedy rozpoczynały się prace na Stade Ali la Pointe, Stadio San Nicola w Bari lata świetności miał już, lekko mówiąc, dawno za sobą. Mimo to, oba obiekty łączy duża liczba miejsc – 40 000 (Douera) i 57 000 (Bari) – oraz już prawie niespotykany układ: obdarte z fasady, pochylone trybuny, poprzecinane pustymi przestrzeniami w których znajdują się wejścia na górne sektory. Dom drugoligowego SSC Bari zawdzięcza tej konfiguracji przydomek statku kosmicznego
.
I choć wygląd może dziwić, to trzeba docenić jego wyjątkowość. Możesz to zrobić również Ty w tegorocznej edycji konkursu Stadium of the Year, jeśli zdecydujesz się wybrać stadion w Douerze do swojej ulubionej piątki spośród 23 obiektów otwartych w 2024 roku. Choć nie jest jednym z faworytów, to zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na staromodny układ.
Ciekawym elementem konstrukcji jest szklany budynek, który w estetyczny sposób kontrastuje z surową betonową fasadą od strony zachodniej. Na budynku widnieje herb gospodarza – Mouloudia Club d'Alger – oraz rok jego założenia: 1921. Barwom klubu zawdzięczają swój wygląd pokryte płaskim i częściowo przeszklonym dachem trybuny, które mienią się na zielono (dolny poziom) i czerwono (górny poziom).
14 lat prac i happy end
To, że gospodarzem Stade Ali la Pointe zostanie MC d’Alger, czyli pierwsza drużyna z Algierii która wygrała kontynentalne rozgrywki (Puchar Afryki Mistrzowskich Klubów w 1978), wcale nie było jasne. Chęć gry na stadionie zgłaszały też USM Alger i CR Belouizdad, ale dzień po obchodach stulecia MC Alger w 2021 roku prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune ogłosił, że to właśnie ten klub został wybrany gospodarzem.
Zanim do tego doszło, budowa napotkała na poważne opóźnienia. Choć rozpoczęła się już w 2010 roku, to po wykonaniu wstępnych prac ruch na placu budowy stanął. Dopiero w 2016 roku wznowiono budowę, która z dużymi opóźnieniami trwała do 2024 roku. Prezydent Tebboune nadał obiektowi imię Ali la Pointe, od pseudonimu bohatera algierskiej wojny o niepodległość z lat 1954-62.
Reklama