Mâs Monumental
Pojemność | 72 054 |
---|---|
1120 (Miejsca dla VIP-ów) | |
25 568 (Miejsca kryte) | |
Kraj | Argentyna |
Miasto | Buenos Aires |
Kluby | CA River Plate |
Inne nazwy | El Monumental (1938–1986), Estadio Antonio Vespucio Liberti (1986–2022) |
Inauguracja | 25.05.1938 (River Plate - Club Atlético Peñarol 3-1) |
Renowacje | 1958, 1978, 2003, 2020-2021 |
Projekt | José Aslan, Héctor Ezcurra |
Reklama
Mâs Monumental – opis stadionu
Choć River Plate istnieje od 1901 roku, dopiero po 33 latach działania zakupili grunt pod budowę swojego stadionu. W 1934 roku pozyskali działkę w dzielnicy Nuñez i 1 grudnia podczas zgromadzenia członków zaprezentowano projekt. W połowie 1935 wmurowano kamień węgielny, a we wrześniu 1936 ruszyły prace.
Zakładany na początku koszt ok. 4,5mln $ udało się obniżyć o 30%, do 2,5 mln. To o tyle ważne, że zaledwie kilka lat później, po wybuchu II wojny światowej koszt stali poszybował w górę i za pierwotny budżet nie udałoby się postawić stadionu. Tymczasem jeszcze przed wojną udało się ukończyć trzy trybuny i podczas otwarcia w dniach 25-26 maja 1938 na festiwalu z tej okazji bawiło się ok. 120 tys. osób!
Jeszcze więcej widzów mogło wejść na El Monumental w 1958 roku, gdy modernizacja podniosła pojemność do 130 tys. widzów. Na drugą przebudowę stadion czekał 20 lat, a doczekał się dzięki organizacji Mundialu 1978. Przed tą imprezą trybuny przemodelowano, a na samych Mistrzostwach to właśnie El Monumental grał pierwsze skrzypce – na nim odbył się finał i mecz otwarcia. Co ciekawe, w tym pierwszym Polska zremisowała z reprezentacją RFN 0:0, a później naszej drużynie udało się wyjść z grupy przed sąsiadami z zachodu.
W 1986 roku patronat nad obiektem uzyskał zmarły prezes Antonio Vespucio Liberti, który odpowiada za kupno działki i budowę stadionu. Kolejne historyczne wydarzenia to przede wszystkim mecze Argentyny, bo kadra narodowa najczęściej rozgrywa mecze właśnie tu. W 2011 roku El Monumental gościł też Copa America, od dekad jest też areną największych koncertów. Dość powiedzieć, że trasa Michaela Jacksona z 1993 roku przyciągnęła na trybuny 300 tys. osób.
Na przełomie 2020 i 2021 roku doszło do historycznego usunięcia bieżni. Boisko zostało jednocześnie obniżone, by umożliwić dołożenie dodatkowych rzędów bliżej murawy. W kwietniu 2022 została też podpisana umowa o sprzedaży praw do nazwy stadionu, zgodnie z którą obiekt przemianowano na Mâs Monumental.
Budowa nowych, dolnych sektorów rozpoczęła się w marcu 2022. Prace mają przebiegać w dwóch etapach, a ich zakończenie planowane jest na lipiec 2024. Po rozbudowie pojemność obiektu wzrośnie z 72 054 do 84 567 widzów, co uczyni go największym w całej Ameryce Południowej. W ramach modernizacji na stadionie zwiększą się też proporcje miejsc siedzących do miejsc stojących.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.
-
Argentyna: Co słychać na Mâs Monumental?
Magazyn Forbes opublikował raport, w którym stadion River Plate jest określany „największym w Ameryce Południowej”. Wskazano także, że Mâs Monumental jest jednym najbardziej lukratywnych aktywów klubu przynoszącym duże korzyści. Jak zostało to uargumentowane?
2023
-
Argentyna: Mas Monumental jeszcze większe i większe…
Na największym stadionie w Argentynie trwają prace, które wciąż zwiększają jego pojemność. Co ostatnio działo się na Mas Monumental i ile kibiców mogło wejść na jego trybuny w ostatnim meczu?
-
Argentyna: Mâs Monumental największym stadionem Ameryki Południowej!
Drużyna River Plate wróciła na swoją arenę po przebudowie. W wyniku przeprowadzonych prac pojemność stadionu wzrosła do ponad 83 000 miejsc, przy czym ostatecznie obiekt ma pomieścić 84 567 widzów. Tym samym Mâs Monumental stał się największym stadionem Ameryki Południowej.
2022
-
Argentyna: Prace na El Monumental postępują
Na stadionie River Plate obecnie realizowany jest drugi etap przebudowy. Estadio Antonio Vespucio Liberti, lepiej znany jako El Monumental dzięki modernizacji stanie się największą areną w całej Ameryce Południowej. Klub pokazał właśnie nowe wizualizacje stadionu po rozbudowie.
-
Argentyna: River Plate jeszcze bardziej monumentalne
Kultowy stadion w Buenos Aires zmienia się nie tylko pod względem infrastruktury. Podczas konferencji prasowej prezydent klubu, Jorge Brito, potwierdził, że podpisano umowę dotyczącą praw do nazwy obiektu. Dzięki temu będzie mogła zostać zrealizowana druga faza przebudowy obiektu popularnych „Los Millonarios”.
-
Argentyna: Wkrótce kolejny etap przebudowy El Monumental?
Istnieje spora szansa na to, że już w marcu ruszy druga fazy modernizacji stadionu River Plate. Wszystko zależy od tego, czy uda się pozyskać niezbędne środki na sfinansowanie robót. Wiele w tej kwestii rozstrzygnie się w najbliższych tygodniach.
2020
2018
2016
2014
2013
-
Nowy projekt: El Monumental
Zachowanie słynnego kształtu kotła, ale też wprowadzenie wszystkich nowoczesnych rozwiązań – takie zadanie postawił klub River Plate przed brazylijską pracownią Plarq. Jak się wywiązali, oceńcie sami!
-
Buenos Aires: Tragedia na Monumental, nie żyje kibic River Plate
Wieszał flagę i spadł z wysokości ok. 40 metrów w dół, na policyjny motocykl. Nie zginął na miejscu, zmarł po przewiezieniu do szpitala. 29-Guillermo był już 84. ofiarą śmiertelną w historii tego stadionu.
2012
2011
-
Nowy projekt: River Plate Forum
Biurowce i wielki hotel mają stanąć obok słynnego El Monumental w Buenos Aires. Ale przede wszystkim sam stadion stanie się bardziej monumentalny, bo jego pojemność ma wzrosnąć o 15 000 miejsc.
-
Argentyna: Trzeba przenieść finał Copa America?
Organizatorzy przyznali, że największy stadion w kraju, na którym ma się odbyć finał Copa America 2011, nie jest dobrze przygotowany. Niestety stwierdzenie pojawiło się dopiero... po starcie imprezy – podaje Eurosport.pl.
-
Buenos Aires – stolica światowej piłki?
W obrębie aglomeracji istnieje aż 60 klubów piłkarskich w pięciu ligach. 14 klubów argentyńskiej ekstraklasy jest skupionych właśnie wokół Buenos Aires. Żaden obiekt nie jest specjalnie nowoczesny, za to tłumy i atmosfera na meczach tworzą niesamowite widowisko. Czy jakiekolwiek inne miasto może się równać?