Estadio Libertadores de América (La Doble Visora)
Pojemność | 42 069 |
---|---|
Kraj | Argentyna |
Miasto | Avellaneda |
Kluby | CA Independiente |
Inauguracja | 28.10.2009 (Independiente - Colón, 3-2) |
Czas budowy | 2007-2017 |
Koszt | 50 mln $ ? |
Projekt | Ezequiel Fernandez Dorado |
Adres | Ricardo Enrique Bochini 751, Avellaneda, Buenos Aires, Argentina |
Reklama
Estadio Libertadores de América – opis stadionu
Jak wyglądał Estadio Independiente?
Początki Estadio Independiente sięgają 1925 roku, kiedy to klub Independiente zakupił 6 hektarów ziemi pod budowę nowego stadionu, zaledwie kilka metrów od Estadio Racing Club.
Stary Estadio Independiente został otwarty w 1928 roku jako pierwszy stadion w Argentynie z żelbetowymi trybunami (drugi na świecie po Harvard Stadium). Większość widowni znajdowała się w ziemnej niecce, co uczyniło budowę bardziej ekonomiczną dla klubu. Decyzję o budowie stadionu z materiałów ognioodpornych podjęto w odpowiedzi na pożar w Crucecita w 1923 roku.
Przez większość swojego istnienia stadion nosił przydomek La Doble Visera de Cemento
dzięki charakterystycznemu, dwuczęściowemu dachowi.
Dlaczego zdecydowano się na budowę nowego Estadio Libertadores de América?
Na początku XXI wieku stadion był już w złym stanie technicznym. W 2006 roku, pół godziny przed meczem z San Lorenzo, fragment muru odpadł i spadł na trybunę prasową, na szczęście nie powodując żadnych obrażeń. Tego samego roku Independiente sprzedało Sergio Agüero do Atlético Madryt za 23 mln euro. Oba te wydarzenia mogły przyspieszyć decyzję o budowie nowego obiektu.
Ostatni mecz na historycznym Doble Visera
odbył się 8 grudnia 2006 roku przeciwko Gimnasia y Esgrima de Jujuy. Rozbiórkę starego stadionu rozpoczęto w styczniu 2007 roku, a na jego miejscu wzniesiono nowy Estadio Libertadores de América.
Ile było pomysłów na Estadio Libertadores de América?
Zasłużony dla argentyńskiego futbolu Estadio Independiente zakończył swoje istnienie w XXI wieku. Dokładnie 80 lat po rozpoczęciu budowy Doble Visera
, w 2005 roku, prezes klubu, Julio Comparada, przedstawił plan budowy zupełnie nowego stadionu.
Pod uwagę brano trzy projekty. Pierwszy z nich przypadł do gustu kibicom, ale został odrzucony ze względu na zbyt wysokie koszty realizacji. Podczas wyburzania starego stadionu najbardziej rozważany był drugi projekt, ale w połowie 2007 roku zdecydowano się na trzeci, uproszczony wariant pierwszego projektu. Ostatecznie Estadio Libertadores de América wybudowano za 80 mln dolarów. Projekt opracował architekt i kibic Independiente, Ezequiel Dorado.
Jak wyglądały pierwsze lata Estadio Libertadores de América?
Symboliczna inauguracja Estadio Libertadores de América miała miejsce 25 listopada 2008 roku, tuż przed wyborami klubowymi. Trzy dni później odbyło się oficjalne otwarcie podczas meczu pomiędzy Independiente a Colón de Santa Fe. Co ciekawe, otwarcie nastąpiło, gdy stadion był ukończony w zaledwie 60%.
W 2014 roku, z powodu kryzysu finansowego klubu, prace na stadionie zostały wstrzymane. Już wtedy obiekt uchodził za zaniedbany. Stadion został ukończony dopiero w 2016 roku.
Od początku istnienia stadion nazywa się Estadio Libertadores. Nazwa ta wygrała w głosowaniu kibiców, jako hołd dla siedmiu wygranych turniejów przez Independiente. W grudniu 2021 roku, nazwa stadionu została zmieniona na Libertadores de América-Ricardo Enrique Bochini
, na cześć legendarnego zawodnika Ricardo Bochini, grającego w Independiente przez całą swoją karierę w latach 1972-1991.
Jak wygląda Estadio Libertadores de América?
Estadio Libertadores de América posiada cztery proste, dwupiętrowe trybuny. Na trybunach wzdłuż boiska między piętrami umieszczono loże. W narożnikach znajdują się cztery wieże, znane jako diabelskie gardła
. Każda z wież posiada cztery nieduże sekcje trybun z miejscami premium, ulokowane jedna nad drugą.
W dolnych sektorach trybun za bramkami znajdują się miejsca stojące, pozostałe części trybun wyposażono w plastikowe krzesełka. Trybuna za północną bramką nosi imię Miguela Ángela Santoro, a za południową bramką Ricardo Elbio Pavoniego.
Nad trybunami Estadio Libertadores de América brakuje zadaszenia. Z zewnątrz nie wykonano elewacji, pozostawiając nagi, żelbetowy szkielet. Mimo oszczędności, stadion sprawia przyzwoite wrażenie obiektu piłkarskiego o europejskich standardach.
Stadion znajduje się w mieście Avellaneda, będącym częścią Wielkiego Buenos Aires, niecałe 10 km od centrum aglomeracji. Tuż obok Estadio Libertadores de América znajduje się inny duży stadion, Estadio Presidente Perón, należący do derbowego rywala CA Independiente, zespołu Racing Club.
Jakie imprezy sportowe miały miejsce na Estadio Libertadores de América?
Oprócz meczów ligi argentyńskiej z udziałem Independiente, stadion gościł także kilka finałów międzynarodowych turniejów. W 2010 i 2017 roku rozegrano tu finały Copa Sudamericana, a w 2011 i 2018 finały Recopa Sudamericana, czyli południowoamerykański odpowiednik Superpucharu, w którym mierzą się mistrzowie Copa Libertadores i Copa Sudamericana.
Estadio Libertadores de América był również jednym z obiektów Copa Argentina 2024 oraz gościł jedno spotkanie reprezentacji Argentyny podczas Mistrzostw Rugby w 2022 roku. Na stadionie odbył się także mecz towarzyski w rugby pomiędzy drużyną Los Pumas a francuskimi Barbarians.
Reklama
Zdjęcia
-