Estadio Alberto J. Armando (La Bombonera)
Pojemność | 54 000 |
---|---|
2780 (Miejsca dla VIP-ów i klasy biznes) | |
361 (Miejsca dla prasy) | |
16 660 (Miejsca kryte) | |
Kraj | Argentyna |
Miasto | Buenos Aires |
Kluby | CA Boca Juniors |
Inne nazwy | Estadio Camilo Cichero (1986–2000) |
Inauguracja | 25.05.1940 (Boca Juniors – San Lorenzo de Almagro 2–0) |
Renowacje | 1941, 1951–1953, 1996 |
Rekord frekwencji | 57 395 |
Projekt | Viktor Sulčič, José Luis Delpini, Raúl Bes |
Adres | Brandsen 805, Capital Federal |
Uwagi | Ze względów bezpieczeństwa klub użytkuje tylko 49 000 miejsc. |
Reklama
La Bombonera – opis stadionu
Jak w skrócie prezentuje się La Bombonera?
La Bombonera została zainaugurowana 25 maja 1940. Obiekt stanął w miejsce poprzedniego, drewnianego stadionu, który istniał w latach 1924–1938. Stadion od samego początku pełni rolę domowego obiektu zespołu Boca Juniors, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych argentyńskich klubów piłkarskich.
Z uwagi na ciasną działkę stadion posiada nietypowy kształt, z wysokimi, trzypoziomowymi trybunami z trzech stron oraz wąskim budynkiem z piętrowymi lożami na wschodzie. Obiekt zalicza się do najsłynniejszych stadionów w Ameryce Południowej i znany jest z gorącej atmosfery na meczach Boca Juniors, zwłaszcza podczas popularnych derbów z River Plate.
Jaka jest historia La Bombonery?
La Bombonera powstała w latach 1938–1940 w miejsce poprzedniego stadionu Boca Juniors. W latach 1941 oraz 1951–1953 trybuny stadionu rozbudowano do trzech kondygnacji. W 1996 powstał także zupełnie nowy budynek z lożami na wschodzie.
Jaki stadion poprzedził La Bombonerę?
Drużyna Boca Juniors została założona w 1905. W pierwszych latach istnienia zespół kilkukrotnie zmieniał obiekt, na którym rozgrywał swoje mecze. W 1922 klub wynajął nowy teren pod budowę stadionu, który znajdował się przy torach kolejowych, u zbiegu ulic Brandsen i Del Crucero (obecnie Del Valle Iberlucea). Prace ruszyły jeszcze w 1922, a stadion zainaugurowano 6 lipca 1924.
Nowy stadion, znany po prostu jako Estadio Boca Juniors lub Estadio de Brandsen y Del Crucero (od nazw ulic), posiadał drewniane trybuny mogące pomieścić 25 tys. widzów. Na tym obiekcie Boca Juniors zdobyli kilka tytułów mistrzowskich, a w 1925 stadion był nawet jedną z dwóch aren mistrzostw Ameryki Południowej (późniejszy Copa América), goszcząc 4 z 6 meczów turnieju, w którym zresztą Argentyńczycy sięgnęli po złoto.
Jak powstała La Bombonera?
W 1931, za cenę 2,2 mln pesos, zarząd klubu wykupił dotychczas wynajmowaną działkę na której znajdował się stadion. Podjęto decyzję o budowie zupełnie nowego stadionu w miejsce dotychczasowej, drewnianej areny. Projektem zajęli się Viktor Sulčič, José Luis Delpini i Raúl Bes (biuro Delpini-Sulcic-Bes).
18 lutego 1938, w obecności ówczesnego prezydenta kraju, Agustína Pedro Justo, dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Ostatni mecz przy starych trybunach miał miejsce jeszcze 10 kwietnia 1938. Następnie stary stadion został rozebrany.
Budowa nowego obiektu rozpoczęła się 6 sierpnia 1938, a prace prowadzone były przez niemieckie przedsiębiorstwo GEOPÉ. Na czas budowy piłkarze Boca Juniors przeprowadzili się na Estadio Ferro Carril Oeste (obecny Estadio Arquitecto Ricardo Etcheverri). W przeciwieństwie do starego stadionu, nowy obiekt miał otrzymać trybuny wykonane z żelbetonu.
Kiedy zainaugurowano La Bombonerę?
Inauguracja nowego stadionu miała miejsce 25 maja 1940, a na otwarcie Boca Juniors pokonali w meczu towarzyskim drużynę San Lorenzo 2:0. Pierwszy mecz ligowy na nowej arenie miał miejsce 2 czerwca 1940, kiedy gospodarze wygrali z Newell's Old Boys, również 2:0. W sezonie 1940 Boca Juniors byli na swoim nowym stadionie niepokonani, co pomogło im w zdobyciu tytułu.
Jak rozbudowywano La Bombonerę?
Ograniczeniem dla projektantów stadionu była ciasna działka, stąd zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie: trybuny miały powstać tylko z trzech stron, a po stronie wschodniej, wzdłuż boiska ciągnąć się miał jedynie wąski, podłużny budynek z piętrowymi lożami. Wschodnią stronę urozmaicono także wysokim obeliskiem, który stanął na samym środku.
W momencie otwarcia stadionu w 1940 gotowe były loże i wspomniany obelisk, natomiast z trybun wykonano tylko dwie kondygnacje i to nie w pełni, bo drugiego piętra brakowało jeszcze na trybunie za północną bramką. Brakujący fragment drugiej kondygnacji dobudowano bardzo szybko, a jego inauguracja nastąpiła 16 listopada 1941.
Decyzję o budowie trzeciego piętra trybun podjęto dopiero w 1949. Prace rozpoczęły się w 1951, a otwarcie obiektu z gotowym 3. poziomem widowni nastąpiło 12 lutego 1953. W ramach tej rozbudowy powstało także sztuczne oświetlenie.
W kolejnych dekadach stadion zasadniczo nie zmieniał swej formy, choć przechodził skromniejsze modyfikacje, jak instalacja miejsc siedzących na trybunach. Następna duża zmiana przyszła dopiero w 1996, kiedy rozebrano dotychczasowe loże po stronie wschodniej razem z wysokim obeliskiem.
W ich miejsce powstał skromny, dolny poziom trybun, a nad nim nowy, znacznie większy budynek z piętrowymi lożami. Zlikwidowano także fosę otaczającą boisko. Pomalowano również trybuny w barwy klubowe, niebieski i żółty, na części z nich instalując plastikowe krzesełka. Zmodernizowany obiekt zainaugurowano 5 maja 1996.
W XXI wieku kontynuowano drobniejsze remonty i modernizacje. W 2008 na północnej trybunie zamontowano telebim. Kolejne dwa ekrany, które umieszczono na dwóch wieżach znajdujących się po bokach budynku z lożami, zainstalowano w 2017.
Jaką nazwę nosi stadion Boca Juniors?
Stadion popularnie znany jest jako La Bombonera (bombonierka). Przydomek powstał jeszcze podczas projektowania areny. Szeroko znana jest anegdota o tym, jak architekt stadionu, Viktor Sulčič, otrzymał od znajomego w prezencie na urodziny bombonierkę.
Sulčič zabierał tą bombonierkę na spotkania z zespołem projektowym, a ponieważ kształt pudełka z czekoladkami bardzo przypominał stadion, który projektowali, architekci zaczęli nazywać go La Bombonera. Nazwa się przyjęła, a klubowi oficjele używali jej już podczas ceremonii otwarcia.
Pierwszą oficjalną nazwę obiekt otrzymał dopiero 20 kwietnia 1986, kiedy nazwano go na cześć Camilo Cichero (Estadio Dr. Camilo Cichero), prezydenta klubu w czasie, kiedy obiekt powstawał.
27 grudnia 2000 zmieniono patrona stadionu, którym został Alberto José Armando (Estadio Alberto José Armando), długoletni prezydent Boca Juniors (w latach 1954–1955 i 1960–1980). Do dziś w powszechnym użyciu pozostaje jednak nazwa La Bombonera.
Dodatkowo, drugie piętro trybuny za północną bramką nosi nazwę Tribuna Natalio Pescia, na cześć zasłużonego pomocnika Boca Juniors z lat 40. i 50. XX wieku. Nazwę tę nadano w 1990, rok po śmierci piłkarza.
Jakie wydarzenia odbywają się na La Bombonerze?
Stadion od samego początku pełni przede wszystkim rolę obiektu domowego dla Boca Juniors, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych klubów piłkarskich w Argentynie.
Boca Juniors regularnie rozgrywają na La Bombonerze swoje spotkania w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych, a stadion był świadkiem wielu triumfów tej drużyny czy słynnych derbów z River Plate (Superclásico). Na stadionie odbywały się m.in. finały Copa Libertadores i mecze o Puchar Kontynentalny.
Wiele razy występowała tu także reprezentacja Argentyny, w tym w meczach eliminacji do mistrzostw świata. 27 lutego 1977 na stadionie Boca Juniors, w towarzyskim spotkaniu z Węgrami (5:1), w drużynie Albicelestes (w wieku 16 lat) zadebiutował Diego Maradona.
Argentyna tylko raz nie awansowała na mundial z eliminacji. Miało to miejsce w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 1970, a szanse na awans zostały pogrzebane meczem z Peru 31 sierpnia 1969 na La Bombonerze, zremisowanym 2:2.
Co ciekawe, obiekt nigdy nie został wybrany jako arena wielkiego turnieju, jak Copa América czy mistrzostwa świata, które odbyły się w Argentynie w 1978, chociaż jego poprzednik, który stał w tym samym miejscu, gościł mecze mistrzostw Ameryki Południowej w 1925.
Na stadionie odbywały się także koncerty, a na La Bombonerze wystąpili m.in. Lenny Kravitz, Elton John, James Blunt, Bee Gees i Backstreet Boys.
Jak wygląda La Bombonera?
La Bombonera posiada dosyć ciekawy, charakterystyczny kształt, który uwarunkowany został ograniczoną ilością wolnej przestrzeni. Wokół boiska z trzech stron wznoszą się wysokie, trzypiętrowe trybuny, jednak po stronie wschodniej miejsca starczyło tylko na skromną, niską trybunę, nad którą pnie się wąski budynek z piętrowymi lożami.
Budynek z lożami ciągnie się wzdłuż całego boiska i wznosi się mniej-więcej na wysokość drugiego piętra trybun, stanowiąc swego rodzaju ścianę, która domyka obiekt i sprawia, że wewnątrz nie odnosi się wrażenia, że stadionowi brakuje jednej trybuny. Po bokach budynku znajdują się dwie wieże z balkonami.
Trybuny po stronie północnej, zachodniej oraz południowej są lekko wygięte w łuk i dzielą się na trzy piętra, które częściowo nachodzą na siebie. Za bramkami znajdują się głównie miejsca stojące, a północna trybuna jest siedzibą najzagorzalszych kibiców klubu, tzw. „Jugador Número 12” lub „La 12”. Trybuny nie posiadają zadaszenia.
Trybuny pomalowane są w barwach klubu: na żółto i niebiesko. Nad trybuną północną znajduje się telebim; dwa mniejsze ekrany umieszczone są także na wieżach po bokach budynku z lożami. Obiekt wyposażony jest w sztuczne oświetlenie.
Na stadionie znajduje się sklep Boca Juniors oraz klubowe muzeum (Museo de la Pasión Boquense), zainaugurowane 3 kwietnia 2001. W muzeum można zobaczyć liczne pamiątki związane z historią klubu, trofea, koszulki z różnych okresów, fotografie i prezentacje multimedialne oraz statuy poświęcone najważniejszym zawodnikom i trenerom.
Obiekt znany jest z gorącej atmosfery tworzonej przez żywiołowo dopingujących kibiców. Wielu z nich doświadczyło drgań trybun w trakcie meczu, a popularnym powiedzeniem jest, że La Bombonera „nie trzęsie się, lecz pulsuje”.
Gdzie znajduje się La Bombonera?
Stadion znajduje się w stolicy Argentyny, Buenos Aires, ok. 2 km na południowy wschód od stacji kolejowej Plaza Constitución i ok. 5 km na południe od stacji Retiro, w dzielnicy La Boca, u zbiegu ulic Brandsen i Del Valle Iberlucea. Tuż za zachodnią trybuną stadionu biegną tory kolejowe.
Kawałek na północ od stadionu położony jest cały kompleks obiektów sportowych Boca Juniors, tzw. Complejo Pedro Pompilio, z boiskami treningowymi czy halą sportową (znaną jako Estadio Luis Conde lub La Bombonerita), wykorzystywaną głównie do koszykówki i siatkówki.
Jaka będzie przyszłość stadionu Boca Juniors?
Od dłuższego czasu dyskutuje się nad przyszłością La Bombonery, która choć jest obiektem kultowym, daleka jest od nowoczesnych norm i standardów. W dodatku ewentualna instalacja krzesełek na wszystkich trybunach radykalnie zmniejszyłaby pojemność, tymczasem klub myśli raczej o zwiększeniu ilości miejsc dla widzów.
Jedną z szeroko dyskutowanych idei była koncepcja rozbudowy La Bombonery z 2015. Zakładała ona wykupienie budynków położonych na wschód od stadionu, tak aby można było wybudować czwartą trybunę, która domknęłaby trzypoziomowy owal wokół boiska. Nad trybunami miał także powstać dach.
Koncepcja do dziś nie została jednak wdrożona. Rozważane były także inne możliwości rozbudowy La Bombonery, np. przez dobudowanie czwartego piętra do istniejących już trybun. Jako alternatywę proponowano budowę zupełnie nowego stadionu kawałek na północ, w miejsce boisk treningowych.
Kolejne propozycje pojawiły się przy okazji wyborów na prezydenta klubu w 2023. Oprócz znanych wcześniej wariantów pojawił się również projekt budowy nowego stadionu o ponad 1 km na wschód, na wyspie Demarchi, a jego pojemność miałaby wynosić aż 112 tys. widzów.
Pomimo licznych pomysłów, żadne wiążące decyzje póki co nie zapadły, a kwestia przyszłości stadionu Boca Juniors pozostaje otwarta. Choć budowa nowego stadionu od podstaw, w innej lokalizacji, mogłaby stworzyć więcej możliwości, wielu kibiców sprzeciwia się wyprowadzce z legendarnej La Bombonery.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Argentyna: La Bombonera drży, a z nią zmartwieni kibice
O stadionie Boca Juniors mówi się że „La Bombonera się nie trzęsie, ona bije". I rzeczywiście, jest to jeden ze stadionów z najlepszą atmosferą na świecie i kibicami, którzy nigdy nie przestają dopingować swojej drużyny. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni media obiegł film ukazujący niepokojący ruch struktury trybun.
-
Argentyna: Prace nad przebudową La Bombonera ruszą już w 2025 roku?
Boca Juniors planuje rozbudowę stadionu. Zarząd, na którego czele stoi Juan Román Riquelme, potwierdził, że analizuje projekt zwiększenia wydajności stadionu Alberto J. Armando. Choć wydaje się, że pomysł na nowy stadion pozostanie niespełnioną obietnicą kampanii wyborczej, to w grze pozostaje inny rodzaj przebudowy.
2023
-
Argentyna: Trzy projekty nowej Bombonery - co czeka legendarny stadion?
Fani Boca Juniors już od jakiegoś czasu dowiadują się coraz więcej o różnych możliwościach, dotyczących ich stadionu. La Bomonera to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie, ale czy dalej będzie cieszył nasze oko? W Buenos Aires zaprezentowano już trzy projekty, a któryś z nich może się przekształcić w Nueva Bombonera.
-
Argentyna: Pokazano ambitny projekt nowej La Bombonery
Stadion Boca Juniors to legendarne miejsce dla każdego fana piłki nożnej. Obiekt w Buenos Aires od lat jednak jest zbyt mały, aby pomieścić wszystkich sympatyków klubu ze stolicy Argentyny. Kandydat na prezydenta Boca Juniors, Jorge Reale, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom kibiców, zaprezentował plany budowy nowego stadionu w innej lokalizacji.
2022
2020
-
Epidemia COVID-19: Ameryka Południowa oddaje stadiony władzom
W zeszłym tygodniu pojawiła się pierwsza taka propozycja, z Portugalii. Dziś szpitale na stadionach są już budowane. Kolejne kraje przygotowują się na gwałtowny wzrost zachorowań.
-
Nowy projekt: Oto wizja Boca Juniors
Jedna z największych świątyń światowego futbolu musi się zmienić. Jest za mała i za stara. Ale zanim La Bombonera urośnie pod granicę 80 tys. miejsc, jeszcze wiele wody w Matanzy musi upłynąć...
2018
2017
2016
-
Buenos Aires: Przemoc podczas spotkania ws. Bombonery
Przeciwnicy powstania nowej Bombonery zostali zaatakowani przez agresywnych napastników podczas spotkania w sprawie kluczowej działki pod nową arenę. Dwie osoby są w szpitalu.
-
Buenos Aires: Dni Bombonery chyba policzone…
W ciągu pięciu lat Estadio Bombonera musi spełniać wymogi FIFA, a wtedy pojemność spadnie o 15 tysięcy miejsc. Miejsca na rozbudowę nie ma, dlatego nowy stadion obok wydaje się przesądzony.
-
Ranking: Najmocniejsze kluby obu Ameryk
Przeprowadzka na nowy stadion to ogromna zmiana dla klubów piłkarskich, czego dowodem może być najnowszy ranking „Forbes Mexico”. Z 15 najsilniejszych klubów obu Ameryk tylko 4 mają stare areny.