Beijing National Stadium (Bird’s Nest)
Pojemność | 80 000 |
---|---|
Kraj | Chińska Republika Ludowa |
Miasto | Pekin |
Kluby | - |
Inauguracja | 28.06.2008 |
Czas budowy | 12.2003 – 06.2008 |
Rekord frekwencji | 91 000 (otwarcie Igrzysk Olimpijskich, 08.08.2008) |
Koszt | 423 mln $ |
Projekt | Herzog & de Meuron, Arup Sport, China Architectural Design & Research Group |
Reklama
Beijing National Stadium – opis stadionu
Konkurs na koncepcję stadionu narodowego w Pekinie ruszył w 2001 roku, prawie natychmiast po przyznaniu Chinom organizacji Igrzysk Olimpijskich 2008. Swoje pomysły przesłały pracownie z całego świata. Do finału przeszło 13 prac, spośród których wybrano Szwajcarów Herzoga i de Meurona, którzy stworzyli projekt do spółki z Arup Sport i chińskim CADG.
Pomysł opierał się na umiejscowieniu całej konstrukcji dachu na zewnątrz, by u przechodnia zbudować wrażenie plątaniny typowej dla ptasich gniazd. Efektowny zabieg miał ukrytą rolę – pod stalowymi podporami miał być ulokowany rozsuwany dach, z którego później jednak zrezygnowano, gdy koszty zaczęły szybko rosnąć. Ważąca trudne do wyobrażenia 27 tys. ton konstrukcja stalowa (tyle, co cztery dachy poznańskiego stadionu Euro 2012) była bowiem wykonywana w okresie lawinowego wzrostu cen stali. Choć „gniazdo” wygląda na chaotyczne, składa się czterech niemal identycznych ćwiartek, które tworzą zupełnie niezależną od trybun konstrukcję.
Widownia powstała więc jako osobna część inwestycji i ze względu na swoje rozmiary została podzielona na trzy pierścienie okalające pole gry. Zgodnie z wymogiem konkursu pojemność zaplanowano na 100 tys. miejsc podczas imprezy i 90 po jej zakończeniu. Ale i te liczby zredukowano w trakcie realizacji do odpowiednio 91 i 80 tysięcy. Dzięki cięciom udało się uciec od sięgających 500 mln $ kosztów, ale ostateczna liczba nie jest dużo niższa – „Ptasie Gniazdo” kosztowało 423 mln.
Choć inwestycja ruszyła w grudniu 2003 roku, jej realizacja zajęła długie 4,5 roku nieprzerwanych prac. Ostatnie elementy były układane wiosnę i latem 2008, tuż przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich. Jak się później okazało, kończony w gorączkowym tempie obiekt miał wiele niedoróbek, a w niektórych miejscach po zaledwie paru latach zaczęła np. odpadać farba.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2022
2018
2016
2013
-
Szwajcaria: Słynny architekt chce postawić po jednym stadionie w różnych krajach
Na razie ma na koncie wspaniałe areny w Szwajcarii, Niemczech i Chinach. Więcej w tych krajach projektować nie chce, teraz Jacques Herzog szuka nowych wyzwań. W ten sposób wyjaśnia, dlaczego nie chciał zaprojektować nowego stadionu w Zurychu.
-
Godzina dla Ziemi: Te stadiony dziś zgasną
Punktualnie o 20:30 czasu lokalnego zostaną wygaszone iluminacje na tysiącach budynków na całym świecie. Do akcji „Godzina dla Ziemi” włączyło się również wielu operatorów stadionów.
2012
-
Komentarz: Potwór ze Stratford
W przeciwieństwie do tego z Loch Ness, wszyscy widzieli go jak na dłoni. Ale nie wszyscy wiedzą, że jest zaprzeczeniem wszystkiego, co miał sobą reprezentować. Londyński „Olimpijczyk” to potwór, który ostatecznie pochłonie tyle, co dwa giganty z Pekinu. Co najmniej.
-
Pekin: Ptasie gniazdo wciąż puste
Liczby są przerażające, a dużych imprez w tym roku jest tylko kilka. Turystom się znudził, bo ile można patrzeć na pusty budynek. Niektórych zresztą nie stać nawet na zwiedzanie – pisze NPR.org.
-
Chiny: Stadion Olimpijski podkupi hiszpańskie kluby?
Niecodzienny pomysł na zapełnienie kalendarza imprez ma operator pekińskiego stadionu Igrzysk 2008. Podpisał już wstępne porozumienie z hiszpańską federacją piłkarską, by co roku superpuchar krajowych rozgrywek odbywał się właśnie w Pekinie – podała agencja AP.
2011
-
Pekin: „Ptasie Gniazdo” słabnącym symbolem
Zaraz po Igrzyskach Olimpijskich 2008 chętnych na zwiedzenie narodowego stadionu Chin były miliony. Codziennie wchodziło tylu gości, ile mieści stadion – pisze „Les Echos”. Dziś zapełniliby najwyżej ligowy stadion w Polsce, i to żaden z tych nowych.
-
Nowe: Chiński boom stadionowy
W ciągu dekady ok. 40 stadionów (!) zbudowały lub budują chińskie miasta. A będzie jeszcze więcej. W dodatku, w tej liczbie uwzględnione są tylko obiekty powyżej 30 000 miejsc. Kilka z nich dziś prezentujemy pierwszy raz. Między innymi wielkie kryształy i stadion-bambus z Shenzhen, gdzie odbędzie się tegoroczna Uniwersjada.
2010
-
Amsterdam ArenA w... Chinach i Brazylii
Holenderski stadion w minionej dekadzie był przełomowy, ale i teraz uchodzi za wzór w sensie komercyjnym. Dlatego operator obiektu podpisze umowę z władzami „Ptasiego Gniazda” w Pekinie, a także kilku brazylijskich obiektów budowanych na Mundial 2014 – podało Radio Natherlands Worldwide.
-
Na czym zarobi berliński stadion po spadku Herthy?
Internetowe wydanie dziennika „Tagesspiegel” informuje, w jaki sposób operator Olympiastadionu w Berlinie zamierza nadrobić straty spowodowane spadkiem Herthy z Bundesligi.
-
Chiny: Obiekty olimpijskie marnieją
Słynne „Ptasie Gniazdo” przestaje być magnesem dla turystów, a liczba imprez organizowanych na wszystkich obiektach daleka jest od optymalnej – informuje „Washington Post”.
-
Nowe stadiony: Spóźniona dostawa z Chin
Z opóźnieniem prezentujemy Wam część olimpijskich obiektów z Igrzysk 2008. Za to jako pierwsi w Europie publikujemy tyle zdjęć imponującego obiektu w Foshan. W pakiecie nie brakuje też niestety chińskiej „tandety” – i to w samym Pekinie.