Tangshan New Sports Center Stadium
Pojemność | 35 000 |
---|---|
Kraj | Chińska Republika Ludowa |
Miasto | Tangshan |
Kluby | - |
Inauguracja | 09.09.2023 |
Czas budowy | 2018–2023 |
Koszt | 2,07 mld CNY (288,3 mln $) – cały kompleks |
Wykonawca | Shanghai Baoye |
Reklama
Tangshan New Sports Center Stadium – opis stadionu
Jak doszło do powstania nowego stadionu w Tangshan?
Powstanie nowego stadionu wraz z całym kompleksem sportowym w Tangshan, mieście położonym niecałe 200 km na wschód od Pekinu, wiąże się z utworzeniem tzw. Nanhu Ecological Tourism Scenic Area. Jest to obszar rekreacyjny wraz z dużym, sztucznym jeziorem, powstały w wyniku rewitalizacji terenów pogórniczych.
Decyzję o powstaniu parku podjęto w 1996. Wcześniej, od XIX wieku, na tym terenie działała kopalnia węgla, po trzęsieniu ziemi w 1976 zaczęto tutaj również zwozić śmieci. Obszar parkowy i jezioro utworzono w pierwszej dekadzie XXI wieku. W obrębie parku, nad północnym brzegiem jeziora, powstał również duży plac.
Plac następnie rozbudowano, budując obok niego Tangshan Planning Exhibition Hall, duży budynek, w którym prezentowana jest historia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi z 1976 (było to jedne z najtragiczniejszych trzęsień ziemi w historii świata). Budynek oddano do użytku w 2016, w 40. rocznicę trzęsienia ziemi.
Wraz z nowym budynkiem, rozszerzono również bulwar w kierunku północnym, a całe założenie otrzymało interesującą formę, mającą symbolizować feniksa – w nawiązaniu do miasta, które po trzęsieniu ziemi powstało jak feniks z popiołów.
Właśnie obok tego bulwaru (w miejscu, gdzie uprzednio wybudowano parkingi dla odwiedzających Tangshan Planning Exhibition Hall), z inicjatywy lokalnych władz zaprojektowano następnie nowy kompleks sportowy. W ramach kompleksu powstać miał duży stadion na 35 tys. widzów, a także, połączone ze sobą w jednym budynku, hala sportowa z trybunami dla 6 tys. widzów i basen z widownią na 2 tys. osób.
Nowy, reprezentacyjny stadion miał zastąpić dotychczasowy główny stadion w mieście, który znajdował się w obrębie tzw. Tangshan Sports Center, ok. 5 km na północ od działki wyznaczonej pod budowę nowej areny. Stary stadion został otwarty w 1983 i nie wyróżniał się niczym szczególnym. W 2015 dokonano jego rozbiórki.
Kiedy wybudowano nowy stadion w Tangshan?
Budowa nowego kompleksu sportowego oficjalnie rozpoczęła się 3 marca 2018, a głównym wykonawcą była firma Shanghai Baoye. Koszt całej inwestycji to 2,07 mld yuanów. Wszystkie budynki powstawały jednocześnie, jednak hala i basen otrzymały wyższy priorytet i miały być budowane szybciej, a zakończenie ich budowy planowano na koniec 2019. Budowa stadionu miała się zakończyć w czerwcu 2020.
Prace budowlane przebiegały wolniej, niż zakładano, a w trakcie budowy zmagano się z pandemią COVID-19. 19 czerwca 2020 zakończono budowę głównej konstrukcji żelbetowej stadionu. Halę i basen ostatecznie otwarto dopiero 1 stycznia 2023. Inauguracją stadionu był koncert Jeffa Changa, który odbył się 9 września 2023 i przyciągnął ponad 30 tys. widzów.
Co składa się na Tangshan New Sports Center?
Nowy kompleks otrzymał nazwę Tangshan New Sports Center i składa się z trzech głównych obiektów: stadionu na 35 tys. widzów, hali sportowej z trybunami na 6 tys. osób i krytym basenem z widownią na 2 tys. osób.
Hala i basen zostały połączone i stanowią jeden budynek, wszystkie budynki łączy natomiast podwyższona platforma. Obiekty mają obłe kształty i pokryte są metaliczną fasadą/dachem, poprzecinaną wąskimi pasami przeszkleń. W otoczeniu aren powstały tereny zielone, małe boiska, ścieżki, place, drogi dojazdowe i parkingi.
Czym charakteryzuje się stadion w Tangshan New Sports Center?
Okrągła, wyprofilowana forma stadionu, z obniżeniami na łukach, może przypominać kształtem siodło. Dach i elewacja stanowią jedną całość, która pokryta jest metaliczną powłoką, wzbogaconą perforacjami oraz spiralnym wzorem stworzonym z wąskich pasów przeszklenia. Nocą obiekt może być podświetlany.
Stadion został wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną, którą otaczają owalne trybuny, z pierwszymi rzędami nieco powyżej poziomu bieżni/boiska. Trybuny dzielą się na cztery segmenty: dwa na łukach i dwa wzdłuż boiska. Wzdłuż boiska widownia posiada dwa piętra (plus wąska, środkowa kondygnacja), łuki są wyraźnie niższe. Na łukach umieszczono dwa telebimy.
Na trybunach zamontowane zostały plastikowe krzesełka, tworzące mozaikę z kolorów białego i niebieskiego (białe siedzenia przeważają na dole, a niebieskie u góry). Za łukami dostrzec można żelbetową konstrukcję z kolumnami w kształcie litery V, której zadaniem jest wspieranie stalowego szkieletu (w związku z brakiem w tym miejscu drugiego piętra trybun). Konstrukcja ta ma również walor estetyczny.
Ze względu na zagrożenie sejsmicze, budynek powstał w taki sposób, aby spełniał wyższe kryteria bezpieczeństwa pod względem odporności na trzęsienia ziemi, co wymagało np. użycia dwukrotnie większej ilości stali zbrojeniowej, niż w normalnym przypadku.
Obiekt pełni rolę głównego stadionu w Tangshan. Przystosowany jest on do organizacji imprez kulturalnych i zawodów sportowych na wysokim poziomie, na co dzień ma również służyć lokalnej społeczności.
Reklama
Zdjęcia
-