Kuishan Sports Center Stadium
Pojemność | 36 000 |
---|---|
Kraj | Chińska Republika Ludowa |
Miasto | Rizhao |
Kluby | - |
Inauguracja | 30.04.2022 |
Czas budowy | 2019–2022 |
Koszt | 1,84 mld CNY (279 mln $) |
Projekt | Tengyuan Design |
Wykonawca | Second Company of China Construction Eighth Engineering Division |
Reklama
Kuishan Sports Center Stadium – opis stadionu
Dlaczego w Rizhao powstał nowy, duży stadion?
W 2018 Rizhao otrzymało organizację 25. edycji igrzysk prowincji Szantung, mających odbyć się w 2022. Była to doskonała okazja dla miasta do poprawy własnej infrastruktury sportowej. Czołową inwestycją, jaką zdecydowano się przeprowadzić w związku z igrzyskami, była budowa głównej areny tej imprezy, pierwszego dużego stadionu w Rizhao.
Jak powstał Kuishan Sports Center Stadium?
Nowy stadion zdecydowano się wybudować kilka kilometrów na południowy zachód od ścisłego centrum miasta. Obszar ten, o częściowo rolniczym krajobrazie, z dołami po wyrobiskach, od kilku lat przechodził duże zmiany, wyburzano stare budynki i budowano nowe, szerokie ulice, przygotowując go na silną urbanizację.
Projekt nowego stadionu przygotowało studio Tengyuan Design. Obok stadionu powstać miały także obiekty treningowe, a ponadto szkoła sportowa, apartamenty, biura czy hotel. Koszt budowy całego kompleksu to 3,5 mld juanów, sam stadion pochłonął 1,84 mld. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2019. Wykonawcą było Second Company of China Construction Eighth Engineering Division.
Największym wyzwaniem podczas budowy była cięgnowo-membranowa konstrukcja dachu. Pierścień stalowej konstrukcji domknięto w kwietniu 2021, a montaż poszycia zakończył się w październiku 2021. Terminu zakończenia całej budowy, pierwotnie wyznaczonego na koniec 2021, nie udało się dotrzymać, ale oddanie stadionu do użytku nastąpiło ze sporym zapasem przed rozpoczęciem najważniejszej imprezy, 30 kwietnia 2022.
Jak wykorzystywany jest Kuishan Sports Center Stadium?
25 sierpnia 2022 na stadionie odbyła się ceremonia otwarcia głównej części zmagań w ramach 25. edycji igrzysk prowincji Szantung. W ramach tych igrzysk rozegrano zawody w 31 dyscyplinach, w których udział wzięło rekordowe 17 tys. sportowców. Impreza, zapoczątkowana w 1950, od 1998 rozgrywana jest w cyklu czteroletnim i stanowi najważniejsze wydarzenie sportowe w prowincji, zaliczając się także do czołowych pod względem skali igrzysk prowincjonalnych w Chinach.
Obiekt jest pierwszym dużym stadionem, jaki powstał w Rizhao. Przystosowany jest on do goszczenia wysokiej rangi zawodów sportowych na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, a na co dzień może służyć zwykłym mieszkańcom. Poza tym mogą się na nim odbywać koncerty i inne wydarzenia. Dzięki budowie w jego otoczeniu szkoły sportowej i pozostałej infrastruktury towarzyszącej, realizacja projektu ma przynieść długofalowe korzyści dla lokalnej społeczności.
Jak wygląda Kuishan Sports Center Stadium?
Stadion posiada eliptyczną formę i piłkarsko-lekkoatletyczny układ. Tartanową bieżnię ze wszystkich stron otacza jednopoziomowy pierścień trybun, powiększony wzdłuż boiska (po obu stronach) o drugą kondygnację. Na jednym z łuków zamontowano telebim. Pojemność trybun wynosi 36 000 widzów. Z zewnątrz stadion okrążają nachodzące na siebie promenady.
Trybuny w pełni przykryte są cięgnowo-membranowym, karbowanym dachem, stanowiącym najbardziej charakterystyczny element stadionu. Pod dachem umieszczono nagłośnienie oraz reflektory oświetleniowe. Ponieważ nazwa miasta Rizhao w języku chińskim dosłownie oznacza światło słoneczne, na stadionie nie brakuje słonecznych odniesień – kolorystyka krzesełek ma przywodzić na myśl wschód słońca, a radialny układ zagięć w zadaszeniu może przypominać rozchodzące się promienie.
W otoczeniu stadionu znajduje się dodatkowa bieżnia, boiska treningowe oraz korty tenisowe. W ramach projektu obok wybudowano również szkołę sportową, a także apartamenty, biura, hotel czy centrum fitness. Część obszaru wokół stadionu przekształcono w park, którego istotnym elementem są dwa stawy powstałe po odpowiednim uformowaniu dawnych wyrobisk.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2023
-
Chiny: Czy w Państwie Środka są najlepsze stadiony na świecie?
Dzięki imponującej architekturze, najnowocześniejszym udogodnieniom i możliwości organizacji ogromnych wydarzeń sportowych, chińskie stadiony stały się symbolem niezachwianego dążenia tego kraju do doskonałości. Pośród zachwytu i podziwu pojawia się pytanie: Czy Chiny mają najlepsze stadiony na świecie?
-
Stadium of the Year 2022: Odkryj Kuishan Sports Center Stadium
Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. W tym roku na liście nominowanych aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Kuishan Sports Center Stadium. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!
-
Stadium of the Year 2022: Czas na Wasze propozycje!
Pożegnaliśmy stary rok i z wielkimi nadziejami czekamy na to, co przyniesie 2023. Dla naszej redakcji to czas podsumowania tego, co wydarzyło się na stadionowej mapie świata w 2022 roku. Lada moment ruszy kolejna edycja naszego plebiscytu na Stadion Roku. Zapraszamy Was do wzięcia aktywnego udziału w naszym konkursie i zaproponowanie swoich kandydatów.