Xiamen Egret Stadium

Pojemność60 592
53 443 (w konfiguracji lekkoatletycznej)
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoXiamen
Kluby-
Inauguracja 02.09.2023
Czas budowy 2020–2023
Koszt 8,53 mld CNY (1,176 mld $)
Projekt China Architecture Design and Research Institute
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Xiamen Egret Stadium – opis stadionu

Jak powstał Xiamen Egret Stadium?

Jak doszło do budowy Xiamen Egret Stadium?

Na początku 2019 władze Xiamen uwzględniły w planach rozbudowy miasta powstanie nowego stadionu. Początkowe plany zakładały budowę wielofunkcyjnego obiektu z bieżnią lekkoatletyczną, mogącego pomieścić 60 tys. widzów. Jednocześnie Xiamen starało się o organizację meczów piłkarskiego Pucharu Azji 2023, który chciały zorganizować Chiny.

W czerwcu 2019 Chiny zostały oficjalnie ogłoszone gospodarzem Pucharu Azji 2023. Pod koniec roku chińska federacja piłkarska podała 10 miast, w których miały się odbyć mecze turnieju. Na liście znalazł się również Xiamen. W związku z organizacją imprezy zmieniono plany budowy planowanego już wcześniej nowego stadionu, który miał zostać wzbogacony o ruchome trybuny, umożliwiające konwersję z obiektu lekkoatletycznego na typowo piłkarski.

Kiedy wybudowano Xiamen Egret Stadium?

Odpowiedzialne za projekt nowego stadionu w Xiamen było China Architecture Design and Research Institute. 3 lipca 2020 przetarg na budowę stadionu wygrało China Construction Eighth Engineering Bureau. Stadion miał być częścią większego kompleksu sportowego i stanowić jego główny element. Wykonawca wszedł na teren budowy 26 lipca 2020. Miesiąc później, 26 sierpnia 2020, dokonano wbicia pierwszego pala pod nowy stadion, czym oficjalnie rozpoczęto jego budowę.

Z uwagi na dość ambitny, niestandardowy projekt i skomplikowane rozwiązania techniczne, realizacja stadionu stanowiła wyzwanie. 10 marca 2022 na placu budowy doszło również do groźnie wyglądającego pożaru.

W trakcie budowy zmagano się także z pandemią COVID-19, której jedną z konsekwencji było wycofanie się Chin w maju 2022 z organizacji Pucharu Azji. Na przyszłego gospodarza nowego stadionu w Xiamen typowano klub Xiamen Egret Island FC, który w 2020 awansował do China League Two (3. poziom rozgrywkowy), jednak po sezonie 2021 drużyna została rozwiązana. Stadion według planu miał być ukończony w grudniu 2022, ale prace przedłużyły się o około pół roku. Koszt powstania całego kompleksu wyniósł 8,53 mld yuanów.

Kiedy otwarty został Xiamen Egret Stadium?

2 sierpnia 2023 oficjalnie ogłoszono, że nowy stadion w Xiamen będzie przez najbliższe 10 edycji gospodarzem corocznego, jednodniowego mityngu lekkoatletycznego, zaliczanego do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. Xiamen zostało wybrane by zastąpić Szanghaj, gdzie mityngi Diamentowej Ligi, jako jedyne we wschodniej Azji, odbywały się w latach 2010–2019 (w 2020 rozpoczęła się przebudowa Shanghai Stadium na typowo piłkarski obiekt, notabene również w związku z Pucharem Azji 2023, przez co stracił on bieżnię lekkoatletyczną).

Ponieważ pierwszy mityng Diamentowej Ligi w Xiamen miał się odbyć już 2 września 2023, w sierpniu przeprowadzono niezbędne odbiory oraz testowe zawody bez udziału publiczności. Mityng przeprowadzony 2 września był jednocześnie otwarciem nowego stadionu.

Czym charakteryzuje się Xiamen Egret Stadium?

Gdzie znajduje się Xiamen Egret Stadium?

Nowy stadion w Xiamen powstał w położonej na stałym lądzie wschodniej dzielnicy Xiang’an. Obiekt stanął nad brzegiem zatoki, gdzie po przeciwnej stronie znajduje się wyspa Xiamen, stanowiąca centrum miasta. W tym samym czasie co nowy kompleks sportowy, tuż obok powstawało także Xiamen International Expo Center oraz nowy most łączący dzielnicę Xiang’an z wyspą Xiamen. Aby zrobić miejsce pod inwestycję, wyburzonych zostało 549 domów.

Z czego składa się kompleks sportowy wokół Xiamen Egret Stadium?

Na cały kompleks, poza głównym stadionem, składa się również hala widowiskowo-sportowa na 18 tys. widzów oraz kryta pływalnia z widownią na 5 tys. miejsc, pomiędzy którymi znajduje się także mniejsza hala sportowa, a wszystkie trzy obiekty łączy wspólny dach. Całości dopełnia treningowa bieżnia lekkoatletyczna, małe boiska i korty tenisowe, tereny rekreacyjne, ścieżki, drogi dojazdowe i parkingi oraz zieleń i mała architektura.

Jak wygląda Xiamen Egret Stadium?

Wszystkie główne obiekty sportowe kompleksu kryje białe zadaszenie i elewacja. W architekturę budynków wpleciono motywy charakterystyczne dla lokalnej kultury i uwarunkowań. Ustawione w szeregu hale i basen mają przypominać płatki kwiatów bugenwilli, a sam stadion to, w warstwie symbolicznej, podrywająca się do lotu czapla. Obiekty zawierają także cechy tradycyjnego budownictwa z terenów południowego Fujianu.

Kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanej, oryginalnej sylwetki dachu stadionu mają biegnące ponad nim dwa olbrzymie stalowe łuki. Końcowe fragmenty poszycia dachu wykonane zostały z przeźroczystej membrany ETFE. Pod dachem zamontowane zostały reflektory oświetleniowe, elementy systemu nagłośnienia oraz dwa telebimy.

Chociaż obiekt odznacza się zwartą, spójną formą, można dostrzec w nim pewne asymetrie. Trybuny górnej i środkowej kondygnacji za południowym wirażem bieżni posiadają lukę, odsłaniającą arkadę stworzoną między podstawami stalowych łuków, a cały budynek jest w tym miejscu lekko obniżony. Nierówność występuje także między dwoma ogromnymi łukami (zachodni jest o 8 m wyższy, dzięki czemu przez otwór w dachu wpada do wnętrza więcej wiatru, zapewniając w ten sposób lepszą wentylację).

Trybuna główna stadionu znajduje się po stronie zachodniej. Widownię wyposażono w plastikowe krzesełka tworzące mozaikę złożoną głównie z odcieni niebieskiego, ale także z koloru białego czy purpurowego. Na najwyższym piętrze foteliki układają się we wzory czapli, ukazanej w różnych fazach lotu.

Jakie unikalne rozwiązanie zastosowano na Xiamen Egret Stadium?

Trybuny stadionu podzielone zostały na trzy piętra, z czego druga i trzecia kondygnacja posiada charakter stały, a najniższą część tworzą mobilne moduły, umożliwiające zmianę konfiguracji z piłkarskiej na lekkoatletyczną i na odwrót. Jest to trzeci stadion na świecie umożliwiający relatywnie swobodną zmianę układu trybun z piłkarskiego na lekkoatletyczny (po Stade de France i Stadionie Narodowym Singapuru).

W trybie lekkoatletycznym ruchome trybuny są cofnięte do tyłu, uwalniając przestrzeń dla bieżni. W trybie piłkarskim konstrukcje przybliżane są do boiska, a za nimi powstaje platforma, na której ustawiane są dodatkowe rzędy widowni, zwiększające liczbę miejsc o ponad 7 tys. widzów (w układzie lekkoatletycznym pojemność areny wynosi 53 443 widzów, a w formule piłkarskiej na stadion może wejść 60 592 kibiców). Zmiana konfiguracji trybun zajmuje tydzień.

Stadion cechują wysokie standardy i jest on przystosowany do organizacji wydarzeń sportowych oraz kulturalnych na najwyższym światowym poziomie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023