Longxing Football Stadium
Pojemność | 60 000 |
---|---|
Kraj | Chińska Republika Ludowa |
Miasto | Chongqing |
Kluby | Chongqing Tongliang Long FC |
Inauguracja | 29.09.2023 |
Czas budowy | 2020–2022 |
Koszt | 2,8 mld CNY (382,7 mln $) |
Wykonawca | China Construction Eighth Engineering Bureau |
Reklama
Longxing Football Stadium – opis stadionu
Jak powstały plany nowego, piłkarskiego stadionu w Chongqing?
Impulsem do powstania nowego stadionu w Chongqing było przyznanie Chinom w czerwcu 2019 praw do organizacji piłkarskiego Pucharu Azji 2023. 28 grudnia 2019 ogłoszono 10 miast-gospodarzy imprezy, a na liście znalazł się również Chongqing. W Chongqing rozgrywano mecze Pucharu Azji już w 2004, kiedy Chiny po raz pierwszy gościły tę imprezę. Spotkania odbywały się wówczas na nowo wybudowanym Chongqing Olympic Sports Center Stadium.
Na kolejny turniej powstać miał jednak zupełnie nowy stadion, w układzie typowo piłkarskim (bez bieżni lekkoatletycznej), pierwszy tego typu w regionie. Początkowo planowano go wybudować bliżej centrum aglomeracji, ostatecznie wybrano jednak teren w oddalonym o ponad 40 km na północny-wschód przedmieściu Longxing. Obszar ten w ostatnich kilku latach przed budową stadionu zaczął się gwałtownie rozwijać, tracąc swój dotychczasowy, rolniczy charakter.
Koncepcję architektoniczną Longxing Football Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie
Jak powstał nowy stadion w Chongqing?
Pierwsze prace nad budową stadionu rozpoczęły się 24 kwietnia 2020. W trakcie budowy, w maju 2022, Chiny zrezygnowały z organizacji Pucharu Azji 2023, w związku z sytuacją wynikającą z pandemii COVID-19. Pomimo anulowania imprezy, na którą szykowano nowy stadion, obiekt powstał zgodnie z harmonogramem.
28 grudnia 2022 stadion pozytywnie przeszedł procedury kontrolne i zyskał status ukończonego, przechodząc w tryb próbnej eksploatacji. Koszt realizacji projektu wyniósł 2,8 mld yuanów, a głównym wykonawcą było China Construction Eighth Engineering Bureau.
Kiedy otwarto nowy stadion w Chongqing?
Pierwszy mecz na nowym stadionie rozegrano 13 maja 2023, kiedy zmierzyły się ze sobą drużyny do lat 14, reprezentujące Chongqing i Syczuan (6:2). W dniach 23, 25 i 26 maja 2023 na stadionie odbyły się mecze piłkarskie w ramach 9. Chińsko-Rosyjskich Igrzysk Młodzieżowych. Później obiekt gościł kolejne imprezy, które jednak odbywały się przy bardzo ograniczonym udziale publiczności.
Pierwszą masową imprezą, którą można uznać za właściwą inaugurację nowego stadionu, był festiwal muzyczny połączony z show motoryzacyjnym. W związku z imprezą przygotowano dwie sceny, jedną wewnątrz stadionu i jedną na parkingu obok. Festiwal odbył się w dniach 29 września – 6 października 2023 (koncerty na stadionie tylko w dniach 29–30 września), wykorzystując dni wolne w ramach Święta Środka Jesieni i Złotego Tygodnia.
Kto będzie występował na nowym stadionie w Chongqing?
Potencjalnym gospodarzem stadionu mógł zostać klub Chongqing Lifan, występujący w Chinese Super League. W maju 2022, z przyczyn finansowych, zespół został jednak rozwiązany. Tymczasem w 2021 powstał nowy klub, Chongqing Tongliang Long FC, który w sezonie 2023 awansował na drugi poziom rozgrywkowy i to ten zespół ma szansę zostać gospodarzem nowego stadionu.
Jak wygląda Longxing Football Stadium?
Obiekt posiada typowo piłkarski charakter, a widownia została podzielona na trzy piętra, za wyjątkiem trybuny za południową bramką, gdzie zrezygnowano ze środkowego poziomu na rzecz powiększenia dolnej kondygnacji. Poszerzony w ten sposób dolny poziom mieści 10 tys. widzów i jest przeznaczony dla najzagorzalszych kibiców rezydującego klubu. Jest to największa tego rodzaju trybuna w Chinach.
Za drugą z bramek, w miejsce dolnego poziomu widowni zamontowano trybuny teleskopowe, które po złożeniu odsłaniają dodatkową przestrzeń, służącą jako miejsce dla sceny w przypadku organizacji koncertu. Trybuny stadionu wyposażone są w rozkładane krzesełka o ciepłych barwach, ułożone w falujące wzory. Górna krawędź trybun wznosi się i opada, dopasowując się do owalnej formy obiektu.
Trybuna główna z lożami VIP i zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Nad trybunami za bramkami zawieszone zostały dwa telebimy. Pojemność stadionu wynosi 60 000 widzów, co pozwala zaliczyć go do grona największych, typowo piłkarskich stadionów w kraju.
Trybuny zostały obłożone stalowym szkieletem, który nadaje stadionowi ostateczny, zewnętrzny kształt. Szkielet stanowi podstawę dla elewacji oraz poszycia dachu. Na powłoce fasady znalazły się delikatne zagięcia, biegnące pod skosem w górę.
Metaliczna fasada poprzecinana jest czterema pasami stworzonymi z przeźroczystego materiału. Motyw ten kontynuowany jest w zadaszeniu, dzięki czemu obiekt otrzymał jednolitą i jednocześnie oryginalną prezencję. Na panelach elewacyjnych zostały zamontowane lampy LED, dzięki którym nocą fasadę można zamienić w olbrzymi, multimedialny ekran.
Stadion okrąża podwyższona platforma wejściowa. Wokół obiektu znalazły się liczne miejsca parkingowe oraz tereny zielone. Na stadion można dojechać linią 4 kolei miejskiej.
W warstwie symbolicznej obiekt nawiązywać ma do motywów ognistego feniksa, koła zamachowego i wiatraka, odnosząc się do lokalnej kultury i tradycji, a także wyrażając takie przymioty miejscowej ludności, jak odwaga, ciężka praca i pasja. Stadion stanowić ma piłkarski pałac z lokalnym temperamentem. Wzór ułożony z krzesełek na trybunach nawiązuje do otaczającego miasto krajobrazu gór i rzek.
Reklama
Zdjęcia
-