Co by było gdyby - niespełnione stadionowe obietnice

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Co by było gdyby - niespełnione stadionowe obietnice Co by było gdyby? Pytanie to, mimo że często do niczego nie prowadzi, to w przypadku stadionów jest jak najbardziej zasadne. Zabierz się więc z nami do stadionowej nibylandii, gdzie znajdziemy obiekty, którym nie udało się ujrzeć światła dziennego.

Reklama

Stadionowe plany w stolicach Anglii i Argentyny

Zmuszeni brakiem możliwości przeprowadzki, w 2014 roku działacze Chelsea podjęli decyzję o całkowitej przebudowie Stamford Bridge. Przygotowanie projektu zlecono światowej sławy architektom z Bazylei (Herzog & de Meuron), a głównym założeniem było zwiększenie pojemności i potencjału komercyjnego. Estetycznie stadion miał być hołdem dla architektury Londynu – tej piłkarskiej, mieszkalnej i sakralnej.

Zmieniając nie tylko kraj, ale i kontynent, koncepcja przebudowy Mas Monumental w Buenos Aires pochodzi z 2013 roku i była częścią obietnic przedwyborczych kandydata na prezydenta River Plate Rodolfo D’Onofrio. Po wygranych wyborach w 2014 zapowiedział realizację planów, które zakładały gruntowną przebudowę stadionu Monumental. Z zewnątrz stadionu miała stanąć zupełnie nowa konstrukcja. Zamiast tego Mas Monumental przechodzi renowację, która skupia się na wnętrzu areny.

Stamford Bridge© Herzog & de Meuron / Chelsea FC | Projekt Stamford Bridge

Stadiony, które wyglądają inaczej, niż zakładały plany

Czy wiedziałeś, że stadion, który był areną finału Mistrzostw Świata 2022, miał wyglądać inaczej? Jego pojemność wynosiłaby wówczas 86 250 widzów. Obiekt nosiłby nazwę Lusail Iconic Stadium, a powstanie projektu datuje się na 2010 rok. Głównymi założeniami koncepcji miał być całkowicie rozsuwany dach i ekologiczny system chłodzenia.

Tymczasem czeka na nas ostatni przystanek naszej przygody - Katalonia. Przebudowa Spotify Camp Nou elektryzuje cały piłkarski świat. Okazuje się, że powstało wiele projektów renowacji największego stadionu Europy. Jednym z nich jest koncepcja stworzona w 2014 roku. Główne cele tej idei były podobne do projektu, który został ostatecznie wybrany. Pojemność trybun miała również wzrosnąć do 105 000 widzów, a obiekt zyskałby zadaszenie. Największą różnicą w porównaniu do projektu, który jest obecnie realizowany, byłby design obiektu. Budowa miała być przeprowadzona w latach 2017-2021. Kibice Blaugrany będą musieli poczekać trochę dłużej, ale śmiemy przypuszczać, że na nową arenę narzekać nie będą.

Lusail Iconic Stadium© Qatar 2022 Bid | Projekt Lusail Iconic Stadium

Reklama