MŚ 2034: Wysoka ocena Arabii Saudyjskiej jako organizatora mundialu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

MŚ 2034: Wysoka ocena Arabii Saudyjskiej jako organizatora mundialu FIFA opublikowała raport oceniający kandydaturę Arabii Saudyjskiej do organizacji Mistrzostw Świata 2034, przyznając temu państwu wyższą ocenę za wymogi przetargowe niż zwycięskiej ofercie na edycję w 2026 roku, jednocześnie określając ocenę ryzyka dla praw człowieka jako „średnią”.

Reklama

Kolejny zimowy mundial?

FIFA twierdzi również w swoim raporcie, że istnieje dobry potencjał dla rozgrywek, aby zadziałały one jako katalizator reform w Arabii Saudyjskiej, mówiąc, że przyczyni się to do pozytywnych wyników w zakresie praw człowieka. Amnesty International opisała obserwacje FIFA jako zadziwiające wybielenie wyników Arabii Saudyjskiej w zakresie praw człowieka.

W raporcie stwierdzono również, że oferta bogatego w ropę naftową państwa saudyjskiego wykazała się dobrym zaangażowaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju, przyznano jednak, że ​​oferta saudyjska wiąże się z podwyższonym ryzykiem pod względem terminowym przez na klimat kraju. FIFA, która zazwyczaj organizuje męskie mistrzostwa świata w czerwcu i lipcu, twierdzi, że oferent nie podał proponowanego terminu turnieju, ale zobowiązał się do współpracy, co sugeruje, że możemy być świadkami powtórki edycji z 2022 roku, która została rozegrana w Katarze w miesiącach zimowych.

Projekt Aramco Stadium© Populous | Projekt Aramco Stadium

Najwyższa ocena w historii?

FIFA ocenia swoje kandydatury do organizacji mistrzostw świata w pięciostopniowej skali i przyznała ofercie Arabii Saudyjskiej notę ​​4,2, czyli więcej niż ofercie Stanów Zjednoczonych na organizację tego turnieju w 2026 roku, która otrzymała ocenę 4,0. W przypadku mistrzostw świata kobiet, które odbędą się w 2027 roku, wybrana oferta Brazylii otrzymała ocenę 4,0, podczas gdy odrzucona wspólna propozycja Belgii, Holandii i Niemiec otrzymała ocenę 3,7. Niemal natychmiast po opublikowaniu raportu pojawiły się doniesienia, że oferta Arabii Saudyjskiej otrzymała najwyższą notę ​​od FIFA w historii ubiegania się o organizację mistrzostw świata.

Projekt King Fahd Sports City© Ministry Of Sport | Projekt King Fahd Sports City

Jak federacja ocenia infrastrukturę stadionową?

Stadiony otrzymują ocenę 4,1, pomimo że osiem z proponowanych 15 stadionów na turniej to nowe obiekty. FIFA stwierdziła, że ​​przedstawia to nieco podwyższony profil ryzyka. Ze względu na ogólną skalę projektów stadionów, a także nowatorskie projekty i konfiguracje proponowane w niektórych przypadkach, istnieje podwyższony profil ryzyka — takie jest zdanie FIFA. Dodano, że ​​ryzyko zostało złagodzone, ponieważ Arabia Saudyjska ma silny zespół i dużo czasu na realizację projektów.

[Saudyjska] oferta obejmuje ambitne projekty stadionów zintegrowane z wyjątkowymi lokalizacjami, w tym Stadion Księcia Mohammeda bin Salmana znajdujący się w ramach osiedla Qiddiya oraz Stadion Neom znajdujący się w ramach osiedla „The Line” – czytamy w raporcie FIFA. Dodano, że chociaż niepowtarzalne projekty stadionów Arabii Saudyjskiej mają duży potencjał, proponowana konfiguracja i lokalizacja wymagałyby ponownego wyobrażenia sobie operacji, z pewnymi niewiadomymi lub wyzwaniami w tym momencie.

Neom, miejska i przemysłowa zabudowa nad Morzem Czerwonym o powierzchni niemal Belgii, w której mieszka prawie dziewięć milionów ludzi, jest centralnym punktem planu Vision 2030 księcia Mohammeda, mającego na celu stworzenie nowych silników wzrostu gospodarczego wykraczających poza ropę naftową. Jednak niektóre z projektów musiały zostać ograniczone ze względu na rosnące koszty, w tym The Line, futurystyczne miasto między lustrzanymi ścianami rozciągające się na 170 km (106 mil) w głąb pustyni w Neom. W związku z tym, jeśli oferta zostanie rozpatrzona pozytywnie, konieczne będzie ścisłe monitorowanie i wspieranie tych projektów od ich rozpoczęcia do zakończenia, dodała FIFA.

Projekt King Salman International Stadium© Populous | Projekt King Salman International Stadium

FIFA przymyka oko na „niedociągnięcia” związane z prawami człowieka?

W raporcie czytamy, że ocena uwzględniła różne źródła, w tym strategię oferenta w zakresie praw człowieka, zleconą ocenę kontekstu, a także bezpośrednie zobowiązania kraju gospodarza i miast gospodarzy, a także wszystkie dokumenty umowne dotyczące organizacji imprezy, z których wszystkie zawierają w szczególności postanowienia dotyczące poszanowania praw człowieka w związku z zawodami. The Athletic ujawniło jednak, że 11 organizacji — w tym Amnesty International, Human Rights Watch, organizacja diaspory saudyjskiej i grupy praw człowieka specjalizujące się w regionie Zatoki Perskiej — wyraziło poważne obawy co do wiarygodności raportu dla FIFA zatytułowanego Niezależna ocena kontekstu przygotowana dla Saudyjskiej Federacji Piłkarskiej w związku z Mistrzostwami Świata FIFA 2034.

Niezależna ocena kontekstu, przeprowadzona przez saudyjski oddział globalnej kancelarii prawnej Clifford Chance, wykluczyła z oceny dużą liczbę międzynarodowo uznanych praw człowieka, stwierdzając, że wynika to z faktu, że Arabia Saudyjska nie ratyfikowała odpowiednich traktatów lub że Saudyjska Federacja Piłkarska nie uznała ich za „mające zastosowanie” w ocenie. Dzięki temu uniknięto zagłębiania się w kwestie, które wiele osób uznałoby za istotne dla Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza w kwestie wolności słowa, zrzeszania się i zgromadzeń, a także dyskryminacji osób LGBTQI+, zakazu tworzenia związków zawodowych, prawa do wolności wyznania i przymusowych eksmisji. W raporcie napisano, że zakres oceny został ustalony przez Saudyjską Federację Piłki Nożnej w porozumieniu z FIFA, co sugeruje, że sama FIFA zatwierdziła pominięcia.

King Abdullah Sports City Stadium (Al-Jawhara Stadium© King Abdullah Sports City Jeddah | King Abdullah Sports City Stadium (Al-Jawhara Stadium)

Decyzja już niedługo

Głosowania w celu zatwierdzenia Mistrzostw Świata 2030 i 2034 mają się odbyć na kongresie FIFA 11 grudnia, chociaż każdy z nich ma tylko jedną ofertę. Arabia Saudyjska jest jedynym oferentem na 2034 rok, podczas gdy łączna oferta Maroka, Hiszpanii i Portugalii jest jedyną na 2030.

Reklama