Kraków: Kiedy ruszą prace nad stadionem Hutnika?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
W marcu zaprezentowana została koncepcja modernizacji stadionu na Suchych Stawach. 18 września prezydent Krakowa wydał decyzję środowiskową dla zadania pod nazwą: „Budowa stadionu piłkarskiego ekstraklasy wraz z zagospodarowaniem terenów sportoworekreacyjnych na terenie KS Hutnik przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego 4 a w Krakowie”.
Reklama
Zawita nowoczesność
Koncepcja przewiduje budowę stadionu piłkarskiego wraz z urządzeniami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną. Zgodnie z projektem stadion Hutnika Kraków, ma składać się z czterech w pełni zadaszonych trybun, na których będzie mogło zasiąść 8 051 widzów. Oprócz stadionu wybudowane zostaną kasy, garaż podziemny, place, chodniki i układ drogowy wraz z zatoką postojową dla autokarów.
Trybuna główna nowego obiektu ma zostać zlokalizowana po stronie zachodniej. To właśnie w tej części będą mieściły się szatnie drużyn, zaplecze sanitarne, pomieszczenia dla trenerów czy sędziów oraz miejsca VIP. Natomiast na trybunie wschodniej powstaną pomieszczenia administracyjno-klubowe z salą konferencyjną i salami treningowymi oraz strefa rodzinna.
Dodatkowym atutem będą zlokalizowane w tej części stadionu pomieszczenia komercyjne, w tym sklepik klubowy, muzeum oraz stoiska gastronomiczne. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje nadziemne od strony wschodniej i zachodniej oraz dwie kondygnacje nadziemne od strony północnej i południowej. Budynek zaprojektowano na planie wydłużonego prostokąta ze ściętymi narożnikami. Gruntowna modernizacja ma sprawić, że stadion będzie spełniał nie tylko wymogi Ekstraklasy, ale także III kategorii UEFA.
© Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak
Z poszanowaniem dla otoczenia
Mamy tu zobowiązujące sąsiedztwo w postaci klasztoru Cystersów i kopca Wandy. Chodziło o to, żeby stadion był niski, niezauważalny i wpisywał się w kontekst otoczenia
- mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Wowczak, autor projektu stadionu i jego otoczenia. Koncepcja musiała zostać dopuszczona przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Według jego wytycznych wysokość obiektu nie może przekraczać 22 metrów.
W dokumencie dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej określono, jaki wpływ będzie mieć przedsięwzięcie na najbliższe otoczenie, a także na jakie czynniki należy zwracać szczególną uwagę przy jego realizacji. Chodzi tutaj głównie o ochronę drzew znajdujących się w otoczeniu planowanej inwestycji.
Zaznaczono, że w czasie prowadzonych prac należy zabezpieczyć drzewa i wyciąć jak najmniej roślin, o ile będzie to możliwe, a usunięte zastąpić nowymi, mającymi przynajmniej pięć lat. Inwestor został także zobowiązany do utworzenia zbiornika retencyjnego na wody opadowe o pojemności nie mniejszej niż 673,5 m³. Ponadto należy stworzyć podczas inwestycji sieć umożliwiającą wykorzystanie wody opadowej np. do podlewania zieleni.
© Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak
Jakie są dalsze kroki?
W 2024 roku na opracowanie projektu budowlanego oraz dokumentacji wykonawczej dla modernizacji Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Ptaszyckiego 4A zostały zabezpieczone środki w budżecie miasta w wysokości 100.000,00 zł. Zakres rzeczowy w 2024 roku obejmuje: ogłoszenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej, zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie opracowania dokumentacji projektowej
– informował w marcu urząd miasta.
Terminy te najpewniej ulegną zmianie, a przetarg zostanie ogłoszony na początku 2025 roku. Inwestycja zostanie prawdopodobnie przeprowadzona w latach 2026-2029. Wciąż nie jest także znany koszt przebudowy obiektu.
Reklama