Energizer Park

Pojemność22 500
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoSt. Louis
KlubySt. Louis City SC
Inne nazwy CityPark (2023–2024)
Inauguracja 16.11.2022
Czas budowy 2020–2022
Koszt 457,8 mln $
Projekt HOK Architects, Snow Kreilich Architects
Wykonawca MAK
Adres 2100 Market Street, St. Louis, MO 63103

Reklama

Energizer Park – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu piłkarskiego w St. Louis?

Po kilku nieudanych próbach stworzenia w St. Louis drużyny piłkarskiej mającej uczestniczyć w rozgrywkach MLS, jesienią 2018 powstała nowa inicjatywa inwestorska, z pokaźnym zapleczem finansowym i poparciem ze strony przedstawicieli lokalnych władz. W sierpniu 2019 władze ligi MLS ogłosiły przyznanie licencji przyszłemu klubowi z St. Louis od sezonu 2023. Nowy zespół nazwano St. Louis City SC. Fundamentem klubu miał być nowy, typowo piłkarski stadion.

Gdzie znajduje się nowy stadion w St. Louis?

Jako teren pod inwestycję wybrano grunty położone w centrum miasta, w pobliżu Union Station, przy reprezentacyjnej Market Street. Był to teren przeznaczony pierwotnie pod budowę fragmentu krótkiej autostrady, mającej przebiegać wewnątrz granic administracyjnych St. Louis, do której budowy ostatecznie nie doszło. Przed rozpoczęciem budowy stadionu teren ten zajmowany był głównie przez parkingi.

W przeszłości w tym miejscu znajdowały się budynki mieszkalne, które zaczęto wyburzać w latach 50. XX wieku pod budowę niedoszłej autostrady. Wraz z budową nowego stadionu, tuż obok niego powstał pomnik złożony z ośmiu kolumn, który upamiętnia istnienie dawnego osiedla.

Kiedy powstał nowy stadion dla St. Louis City FC?

Prace porządkowe terenu rozpoczęły się w lutym 2020. 9 grudnia 2020 dokonano uroczystego wbicia pierwszej stalowej belki konstrukcyjnej. Prace budowlane zakończono latem 2022. Głównym wykonawcą obiektu było konsorcjum firm Mortenson Construction, Alberici Corporation oraz L. Keeley Construction (w skrócie MAK), a koszt inwestycji zamknął się w kwocie 457,8 mln $. Projekt stadionu stworzony został przez pracownie HOK Architects i Snow Kreilich Architects.

Jaką nazwę nadano nowemu stadionowi w St. Louis?

W lutym 2022 ogłoszono podpisanie 15-letniej umowy sponsorskiej z przedsiębiorstwem branży medycznej, Centene Corporation, zgodnie z którą będący w budowie obiekt nazywany był odtąd Centene Stadium. W październiku 2022 firma Centene zredukowała jednak swój udział w sponsorowaniu klubu, rezygnując m.in. z praw do nazwy stadionu. Obiekt przemianowano wtedy na CityPark, choć docelowo miał on zyskać nowego sponsora tytularnego.

31 października 2024 ogłoszono, że od początku sezonu 2025 sponsorem tytularnym stadionu będzie producent baterii Energizer, który ma swoją siedzibę w St. Louis, a obiekt zmieni swą nazwę na Energizer Park.

Kiedy otwarto Energizer Park w St. Louis?

Otwarcie stadionu miało mieć miejsce już we wrześniu 2022, ale problemy z elektrycznością spowodowały przeniesienie spotkania zaplanowanego jako inauguracyjne w inne miejsce. Ostatecznie inauguracja obiektu odbyła się 16 listopada 2022, kiedy zespół St. Louis City SC 2 (rezerwy St. Louis City SC, występujące od 2022 w rozgrywkach MLS Next Pro) rozegrał na nowym stadionie sparing przeciwko niemieckiemu Bayerowi 04 Leverkusen (0:3).

Czym charakteryzuje się Energizer Park w St. Louis?

Nowy obiekt posiada typowo piłkarski, prostokątny układ, z dwupoziomowymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Płyta boiska znajduje się 12 m poniżej poziomu otaczającego terenu. Pojemność areny wynosi ma 22 500 widzów, a krzesełka na stadionie są w barwach klubu (czerwony i ciemnoniebieski). Pewna ilość białych krzesełek w dolnej kondygnacji wschodniej trybuny tworzy napis „City”.

Przy projektowaniu stadionu szczególną uwagę zwrócono na to, by widzowie znajdowali się możliwie jak najbliżej wydarzeń boiskowych – najdalsze krzesełka oddalone są o 120 stóp (37 m) od pola gry.

Górna kondygnacja trybun ma niejednorodny charakter, a każdy z czterech jej fragmentów jest odseparowany od siebie. Najbardziej wyróżniająca się część znajduje się za południową bramką, gdzie mieści się duży, przeszklony pawilon. Odrębność tego fragmentu trybun ma podkreślać wyraźne odcięcie zadaszenia nad tą częścią stadionu.

Trybuna główna z lożami znajduje się po stronie zachodniej. Obiekt posiada także ofertę miejsc premium, które dostępne są w centralnej części trybuny głównej oraz w górnej kondygnacji trybuny za południową bramką. W dolnej części trybuny za północną bramką, przeznaczonej dla najaktywniej dopingujących kibiców, obok krzesełek zamontowano również barierki, tworząc ponad 3 tys. bezpiecznych miejsc stojących. Na trybunach za bramkami umieszczono dwa szerokie telebimy.

Większość miejsc dla widzów znajduje się pod zadaszeniem, spoczywającym na ustawionych pionowo okrągłych, stalowych belkach. Pod dachem zamontowano oświetlenie oraz nagłośnienie. Uwagę zwracają wycięcia nad północnymi narożnikami oraz nad pawilonem po stronie południowej. W pobliżu stadionu powstały trzy boiska treningowe, a także dodatkowe powierzchnie handlowo-usługowe.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022