Navy-Marine Corps Memorial Stadium
Pojemność | 34 000 |
---|---|
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | Annapolis |
Kluby | Navy Midshipmen |
Inauguracja | 26.09.1959 |
Koszt | 3 mln $ |
Adres | 550 Taylor Avenue, Annapolis, MD 21401 |
Reklama
Navy-Marine Corps Memorial Stadium – opis stadionu
Kiedy powstał Navy-Marine Corps Memorial Stadium?
W połowie lat 50. XX wieku zaczęto myśleć nad budową nowego stadionu dla drużyny futbolu akademickiego reprezentującej Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Annapolis w stanie Maryland. Nowy, większy obiekt miał zastąpić stary Thompson Stadium. Dzięki różnym dotacjom udało się uzbierać potrzebne do budowy 3 mln $ i prace ruszyły na początku 1959. Otwarcia stadionu dokonano 26 września 1959, a na inaugurację Navy pokonało drużynę uniwersytetu William & Mary 29:2.
Jak modernizowano Navy-Marine Corps Memorial Stadium?
Obiekt przeszedł największą modernizację na początku XXI wieku, kiedy m.in. obniżono płytę boiska (które wyposażono przy okazji w sztuczną murawę), dodając dodatkowe rzędy wzdłuż pola gry, przemodelowano północno-zachodni łuk stadionu, po przeciwległej stronie powstała nowa, nieduża trybuna wraz z narożnymi platformami, a miejsca dla widzów wyposażono w plastikowe krzesełka. W późniejszych latach dokonywano kolejnych modernizacji, jedną z większych była rozbudowa lóż nad północno-wschodnią trybuną (tzw. Akerson Tower) w 2014.
Jakie wydarzenia gości Navy-Marine Corps Memorial Stadium?
Najważniejszym użytkownikiem stadionu jest drużyna futbolu akademickiego Navy Midshipmen, reprezentująca Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Z obiektu korzystają także uczelniane drużyny lacrosse. W przeszłości na stadionie występował też profesjonalny zespół lacrosse, Chesapeake Bayhawks, uczestnik Major League Lacrosse. Od 2013 rozgrywany jest tu coroczny tzw. Military Bowl.
Obiekt gościł również okazjonalne mecze ligi MLS czy hokejowej NHL. Latem 1984, kiedy w Los Angeles organizowane były igrzyska olimpijskie, na stadionie rozegrano sześć spotkań fazy grupowej w ramach olimpijskiego turnieju piłki nożnej. W 2005 na arenie odbyły się mecze 7. edycji kobiecych mistrzostw świata w lacrosse. Od 2023 na stadionie występować będą piłkarze nowego klubu Annapolis Blues FC, który ma przystąpić do półprofesjonalnych rozgrywek National Premier Soccer League.
Podczas spotkań drużyny futbolowej Navy Midshipmen część miejsc na stadionie zajmują ubrani w charakterystyczne uniformy kadeci Akademii Marynarki Wojennej. Ciekawym zwyczajem jest, że po każdej zdobyczy punktowej kadeci biegną w stronę końca boiska, by wykonać liczbę pompek odpowiadającą aktualnej liczbie punktów, jaką posiada ich drużyna.
Czym charakteryzuje się Navy-Marine Corps Memorial Stadium?
Stadion posiada dwie wysokie, dwupiętrowe trybuny położone wzdłuż boiska. Ta po stronie południowo-zachodniej to tzw. Blue Side, a przeciwległa – Gold Side. Na ich szczytach znajdują się loże i przestrzenie hospitality. Za północno-zachodnim końcem boiska znajduje się zbocze w formie łuku, którego górną część zajmuje trybuna, a reszta porośnięta jest trawą.
Za drugim końcem boiska znajduje się niewysoka trybuna z zabudowanymi narożnikami w postaci podwyższonej, otwartej platformy widokowej. W narożnikach stadionu stoją cztery niewysokie maszty oświetleniowe, a za końcami boiska umieszczono dwa telebimy. W otoczeniu obiektu znajdują się liczne miejsca parkingowe. Pojemność areny wynosi 34 000 widzów, choć uwzględniając fakt, że widzowie zasiadać mogą również na trawniku na północno-zachodnim łuku, liczba kibiców może być większa.
Stadion pełni jednocześnie rolę pomnika poświęconego osobom w służbie marynarki wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej. Na obiekcie można znaleźć liczne tablice poświęcone pamięci żołnierzy oraz upamiętniające bitwy stoczone z udziałem U.S. Navy i Marines. Honorowane są również osoby, które wspierały finansowo drużynę i stadion. Imię jednego z donatorów nosi boisko – Jack Stephens Field.
Reklama
Zdjęcia
-