GEHA Field at Arrowhead Stadium (Harry S Truman Sports Complex)
Pojemność | 73 426 |
---|---|
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | Kansas City |
Kluby | Kansas City Chiefs |
Inauguracja | 12.08.1972 (Kansas City Chiefs – St. Louis Cardinals, NFL) |
Czas budowy | 11.07.1968 – 07.1972 |
Renowacje | 2007–2010, 2019 |
Rekord frekwencji (piłkarski) | 37 319 (USA – Kostaryka, 25.04.2001) |
Koszt | 43 mln $ (1972), 375 mln $ (2010) |
Projekt | Kivett and Myers |
Konstruktor | Bob D. Campbell & Co. Structural Engineers |
Wykonawca | Sharp-Kidde-Webb Joint Venture |
Adres | 1 Arrowhead Drive, Kansas City, MO |
Reklama
Arrowhead Stadium – opis stadionu
Pierwszą siedzibą klubu Kansas City Chiefs był zbudowany w 1923 roku Municipal Stadium. Obiekt, mimo przejścia w 1955 roku gruntownej przebudowy, okazał się niewystarczający dla grającej w NFL drużyny, zwłaszcza po połączeniu AFL z NFL w 1970 i wynikającej z niego zmiany przepisów, według której stadiony goszczące mecze ligowe mają mieć pojemność nie mniejszą niż 50 tysięcy.
Na teren budowy nowego stadionu wybrano wschodnie przedmieścia Kansas City. Miał on być częścią większego kompleksu sportowego, składającego się z dwóch stadionów: do futbolu amerykańskiego i bejsbolu (Kauffman Stadium). Rozpoczęta w 1968 roku budowa zakończyła się otwarciem obiektów zaraz przed rozpoczęciem sezonu w 1972.
W pierwszym oficjalnym meczu rozegranym na Arrowhead miejscowa drużyna pokonała St. Louis Cardinals wynikiem 24-14. W listopadzie tego samego roku zanotowano pierwszy imponujący rekord frekwencji - spotkanie z Oakland Raiders z trybun stadionu oglądało ponad 82 tysiące kibiców.
W kolejnych latach na Arrowhead odbywały się zarówno spotkania Kansas City Chiefs, jak i większe imprezy sportowe (między innymi Pro Bowl - mecz gwiazd ligi NFL - w 1974 czy mistrzostwa świata orkiestr marszowych w 1988 i 1989 roku). W latach 90. XX wieku wprowadzano na stadionie kolejne ulepszenia, zainstalowano dwa ekrany w kształcie piłek futbolowych i zastąpiono sztuczną nawierzchnię boiska pokryciem z naturalnej trawy.
Na dużą renowację obiekt czekał do 2007 roku. Projekt przebudowy przewidywał modernizację Arrowhead i sąsiedniego Kauffman Stadium. Stadion futbolowy zyskał nowoczesne pomieszczenia klubowe dobudowane do obu trybun wzdłuż boiska, gdzie znalazły się m.in. restauracje oraz rozbudowany klubowy sklep.
Po jego północnej stronie stanął pomnik byłego właściciela klubu, Lamara Hunta. W południowej części stadionu wybudowano dodatkowe miejsca dla prasy oraz loże dla VIP-ów. W trakcie remontu powstała również aleja sław, upamiętniająca najlepszych zawodników i najbardziej utytułowane drużyny w historii klubu. Po zakończonej przebudowie stadion został z powrotem otwarty przed rozpoczęciem sezonu 2010.
Arrowhead Stadium ma charakterystyczny kształt eliptycznej misy z półokrągłymi wycięciami po stronach północno-zachodniej i południowo-wschodniej, w których znajdują się owalne ekrany. Żaden inny obiekt na świecie nie został uformowany w ten sposób. Utrzymane w kolorze klubowej czerwieni trzypiętrowe trybuny okalają ze wszystkich stron pole gry. Całe stadionowe oświetlenie umieszczone jest ponad najwyższymi piętrami dwóch dłuższych trybun, z racji nieposiadania dachu.
Stadion Kansas City Chiefs znany jest również jako jeden z najgłośniejszych obiektów sportowych. Rekordy głośności padały tu już dwukrotnie. W 2013 roku podczas meczu z Oakland Raiders stadion trafił do Księgi rekordów Guinnessa po tym, jak kibice obecni na meczu osiągnęli głośność na poziomie 137,5 dB. Po kilku miesiącach palma pierwszeństwa została mu odebrana przez CenturyLink Field w Seattle, jednak we wrześniu 2014 Arrowhead ponownie wysunął się na prowadzenie, tym razem z wynikiem 142,2 dB.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Copa América 2024: Mało kibiców, wąskie boiska, wysokie ceny i upał - oblany test przed mundialem
Copa América 2024, odbywająca się w USA, miała być spektakularnym wydarzeniem. Jednak decyzja o używaniu boisk o mniejszych wymiarach oraz wysokie ceny biletów wywołały falę kontrowersji wśród trenerów, zawodników i kibiców, co można było zauważyć na trybunach.
-
Copa América: Przedsmak mundialu w cieniu Euro 2024
16 drużyn, 14 stadionów, 2 federacje, a do tego dwie reprezentacje z czołowej piątki rankingu FIFA – Copa América 2024 zapowiada się niezwykle ciekawie. Turniej będzie nie tylko przedsmakiem nadchodzących mistrzostw świata, ale też poważnym sprawdzianem dla USA jako gospodarza dużej imprezy sportowej. Nie brakuje też kontrowersji.
-
USA: Jeden z najstarszych stadionów NFL przejdzie renowację!
Drużyna Kansas City Chiefs zaprezentowała wstępne koncepcje całkowitej przebudowy Arrowhead, która przeniesie kultowy obiekt w przyszłość. Jest to trzeci najstarszy stadion w NFL. Prace rozpoczną się po zakończeniu Mistrzostw Świata w 2026 roku. Co dokładnie się zmieni?
-
MŚ 2026: Jak będzie wyglądał mundial za oceanem?
FIFA ogłosiła już szczegóły Mistrzostw Świata 2026, które odbędą się w USA, Meksyku i Kanadzie. Jak to bywa, gdy turniej takiego kalibru współorganizuje kilka państw, nie zabrakło kontrowersyjnych decyzji. Sprawdźmy więc, co wiemy już o MŚ 2026.
2023
2022
-
USA: Kto wesprze modernizację Arrowhead Stadium?
W połowie czerwca Arrowhead Stadium w Kansas City oficjalnie stał się jedną z aren Mistrzostw Świata FIFA w 2026 roku. Aby dobrze przygotować się do turnieju, obiekt ma przejść gruntowny remont. Pozostaje jeszcze jedno zasadne pytanie: kto podejmie się jego finansowania?
-
USA: Plany modernizacji jednego ze stadionów na MŚ 2026
Niedawno ogłoszono listę miast-gospodarzy mundialu, który odbędzie się za 4 lata. Jednym z nich jest Kansas City. Perspektywa goszczenia drużyn i kibiców z całego świata wywołała wśród mieszkańców prawdziwą radość. Co prawda w USA wciąż dominują inne dyscypliny sportu, jednak „soccer” konsekwentnie zdobywa coraz większą rzeszę kibiców.
-
MŚ 2026: Ogłoszono miasta-gospodarzy turnieju!
Po raz pierwszy piłkarski mundial będzie zorganizowany przez aż trzy państwa: USA, Meksyk i Kanadę. Tak naprawdę głównym gospodarzem będą Stany Zjednoczone, a dwa pozostałe kraje pomogą w organizacji imprezy symbolicznie. Tak czy owak, piłkarski mundial w 2026 będzie rozgrywany na imponujących obiektach!
2020
2018
2013
-
USA: Nowy rekord hałasu, tym razem w Kansas City
Minął ledwie miesiąc od ustanowienia rekordu Guinnessa w największym hałasie na stadionie sportowym w Seattle. I już dziś tamten rekord to wspomnienie, ponieważ w Kansas widownia poszła o kilka decybeli dalej.
-
USA: Zawodnicy NFL na podsłuchu?
Chcąc ściągnąć jak najwięcej widzów na stadiony władze ligi NFL zamierzają udostępnić im odsłuch z rozmów między zawodnikami a trenerami. Według Sports Business Journal wprowadzenie tej nowości to tylko kwestia czasu.
-
USA: Czego trzeba kibicom do szczęścia? Kamery w szatni zawodników!
Władze ligi futbolu amerykańskiego NFL zdecydowały, że wszystkie kluby muszą zainstalować kamery w szatniach gospodarzy. Pokazywanie przekazu z tego pomieszczenia ma poprawić doświadczenia kibiców.
-
USA: Miejsca stojące w wersji NFL
Choć stadiony NFL są zwykle pełne w okolicach 90-100%, pojawiają się plany, jak nie stracić widzów. Mniejsze stadiony, ale za to z miejscami stojącymi. Jednak nie takie, jakie znamy w Europie. Miejsca stojące byłyby w… barach otoczonych telebimami. Relacja NBC Sports.