Q2 Stadium

Pojemność20 738
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoAustin
KlubyAustin FC
Inauguracja 16.06.2021 (USA – Nigeria, 2–0, reprezentacje kobiece)
Czas budowy 09.09.2019 – 05.2021
Koszt 260 mln $
Projekt Gensler
Konstruktor Walter P. Moore
Wykonawca Austin Commercial
Adres 10414 McKalla Place, Austin, TX 78758

Reklama

Q2 Stadium – opis stadionu

Miejsce pod pierwszy zawodowy stadion piłkarski w Austin wyznaczono w północnym wjeździe do metropolii. Działka znajduje się na terenach poprzemysłowych, które dopiero od 1973 są częścią Austin. Same w sobie mogą nie wydawać się atrakcyjne, jednak tereny mają bardzo dobre połączenie. Po pierwsze, niedaleko przecinają się dwie autostrady. Po drugie, niemal pod stadion dociera szybka linia autobusowa, a przy okazji otwarcia powstały również plany stworzenia przy samym obiekcie stacji lekkiej kolei miejskiej, odpowiednika metra.

Nowo powołany klub Austin FC otrzymał prawo 20-letniej dzierżawy obszaru 9,7 hektara, z opcją trzykrotnego przedłużenia dzierżawy, za każdym razem o kolejne 10 lat. Roczny czynsz wynosi 550 tys. $ (+ duże środki na wsparcie transportu publicznego), płatne dopiero od szóstego roku dzierżawy. Skąd tak korzystne warunki? Ponieważ cała inwestycja prowadzona na tym terenie powstaje prywatnie, wnosząc do miasta wartość udziału w zawodowej lidze piłkarskiej.

Trójkątny obszar inwestycji przy McKalla Place podzielono tak, by stadion stanął w sercu działki, a dwa główne parkingi za jego południową i północną trybuną. Mniejszy parking dopełnia całości po wschodniej stronie, gdzie również przewidziano otwarte tereny zielone dla fanów.

Przy projektowaniu stadionu architekci z pracowni Gensler kierowali się otwartością i swobodną atmosferą Austin, tworząc na stadionie przestrzenie o różnorodnym charakterze. Kibice mają do dyspozycji z jednej strony zamknięte obiekty, jak i otwarte tarasy. Cały obiekt jest zresztą bardzo przewiewny, ale tu głównym celem było zapewnienie jak najlepszej wentylacji. Obawy ligi MLS budziło bowiem rozgrywanie meczów w letnich upałach Teksasu. Naturalny ruch powietrza to jeden ze sposobów na regulowanie temperatury.

Inne rozwiązania również zasługują na uwagę: w chwili realizacji dach na obiekcie stał się drugim największym w całej lidze pod względem powierzchni. Wykracza poza pierwszy rząd wewnątrz i poza obręb trybun na zewnątrz, by zapewnić jak najwięcej cienia. Tam, gdzie o cień jest najtrudniej (dolne poziomy wschodniej trybuny), zainstalowano 6000 fotelików wykończonych siatką zamiast litego plastiku, by ograniczyć ich nagrzewanie.

Choć zadaszenie daje duże zacienienie, a do tego staje się głównym elementem architektury stadionu dzięki zagięciu płaszczyzn w narożnikach, to konstrukcja waży stosunkowo niewiele. W sumie do budowy dachu wykorzystano tylko 2600 ton stali, a ograniczenie zużycia materiałów było możliwe m.in. dzięki zawieszeniu dachu za bramkami na stalowych linach zamiast tradycyjnych kratownic. Liny sprowadzano zresztą samolotami z Niemiec, ponieważ pandemia koronawirusa utrudniła transport morski. Dzięki temu cały dach spoczywa w praktyce na czterech żelbetowych kolumnach w narożnikach, bez dodatkowych podpór.

Trybuny o pojemności blisko 21 000 miejsc podzielono na dwa poziomy, z których ten dolny w dużej mierze opiera się na niecce ziemnej dla uproszczenia konstrukcji. Jedynie trybuna zachodnia w całości „weszła w ziemię”, bowiem w niej znajduje się komplet zaplecza sportowego i niemal całe komercyjne.

Zachód to zresztą tętniące serce działalności obiektu, nie tylko piłkarskiej. Od poziomu murawy aż do półotwartego poddasza znajdują się tutaj powierzchnie biznesowe. Największy z nich liczy aż 1500 miejsc na widowni, plus eleganckie zaplecze z nutą country. Średni klub biznesowy z własnym barem oferuje 700 miejsc, a najbardziej ekskluzywny klub bezpośrednio wzdłuż boiska oferuje 380 miejsc i wejście wspólne dla gości oraz zawodników. Do tego stadion posiada 27 tradycyjnych lóż, a na koronie trybuny znajdują się odkryte tarasy barowe z widokiem na boisko.

Sercem dopingu jest trybuna południowa, z jednym poziomem i ok. 4000 miejsc stojących. Poza stromym nachyleniem, jej sektory są w dużej części demontowalne, ponieważ na południu zaplanowano miejsce na scenę koncertową. Specjalnie w celu dźwigania sprzętu scenicznego dach w tej części obiektu ma dodatkową kratownicę. W założeniach projektowych przyjęto organizację 3-7 koncertów rocznie, jako uzupełnienie dla futbolu.

Zdecydowanie najmniejszą trybuną jest północna, gdzie za 18 rzędami znajduje się okazały pawilon. W nim miejsce dla dużego baru oraz głównego sklepu Austin FC. Jednocześnie to właśnie północ jest rezerwą na wypadek rozbudowy. Niewielkim nakładem sił można tu dołożyć ok. 1500 miejsc, co klub ma rozważyć w perspektywie kilku sezonów.

Budowa stadionu przypadła na trudny okres, ponieważ zasadnicza konstrukcja była montowana już w trakcie pandemii koronawirusa. Na pewien czas wstrzymano nawet prace, a jednak udało się doprowadzić inwestycję do końca wiosną 2021, w nieco ponad półtora roku. Jej koszt wzrósł z wyjściowych 241 mln $ do ok. 260 mln $, co w chwili otwarcia oznaczało ok. 994 mln zł. Pierwszym meczem był towarzyski pojedynek kobiecej reprezentacji USA i Nigerii, 16 czerwca 2021. Już 3 dni później na boisko wybiegli jednak główni gospodarze, Austin FC.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2022

2021