Mercedes-Benz Stadium
Pojemność | 71 000 |
---|---|
7500 (Miejsca biznesowe) | |
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | Atlanta |
Kluby | Atlanta United FC, Atlanta Falcons |
Inauguracja | 26.08.2017 (Atlanta Falcons – Arizona Cardinals) |
Czas budowy | 19.05.2014 – 08.2017 |
Koszt | 1,6 mld $ |
Projekt | HOK, tvsdesign |
Wykonawca | Hunt Construction Group, Holder Construction, H. J. Russell & Co. & C. D. Moody Construction Co. |
Adres | 1 AMB Drive NW, Atlanta, GA 30313 |
Reklama
Mercedes-Benz Stadium – opis stadionu
Kiedy wygrywali konkurs architektoniczny na nowy stadion w Atlancie, nazywali się jeszcze 360 Architecture. Firma przemianowana później na HOK zaoferowała dwa warianty wielkiej areny NFL i MLS. Pierwszy zapowiadał stadion, którego ściany i dach całe rozwierają się w pogodne dni. Odważny, ale mało realny pomysł, potencjalnie skrajnie trudny i kosztowny do wykonania. Drugą opcją był „Panteon” – kopuła luźnie nawiązująca funkcją do rzymskiego pierwowzoru, z pierwszym na świecie dachem składającym się z ośmiu płatów i działającym jak przesłona aparatu. Właśnie tę wizję wybrano jako zwycięską.
Już rok później, w połowie maja 2014, ruszyły prace budowlane na działce przylegającej od południa do Georgia Dome. Następca z jednej strony miał być nieco mniejszy pod względem pojemności (nominalnie 71 zamiast 74 tysięcy), ale z drugiej znacznie większy w kwestii powierzchni użytkowej. To oznacza inny układ widowni, uwzględniający wysokie na 16 pięter okno kryte przezroczystym ETFE na wschodzie, a także znacznie więcej miejsca dla widzów.
Widownia została podzielona na dwa duże poziomy, pomiędzy którymi znalazły się dwa balkony z lożami i miejscami premium. Wyjątkiem jest wspomniana wschodnia trybuna, gdzie widownia jest niższa, by odsłonić pozostałym panoramę Atlanty. Jednopoziomowa trybuna ma tutaj kształt skrzydła, nawiązujący do symboliki Atlanta Falcons. Podczas ich meczów liczba widzów ma wynosić 71 tysięcy, z kolei dla kibiców piłkarskiego Atlanta United przewidziano niecałe 32,5 tys. miejsc. Na szczególnie ważne imprezy, jak Super Bowl 2019, będzie można wpuścić 75 tysięcy i jeszcze więcej (83 tys.) na mecze koszykówki.
Najcenniejsze w tym stadionie jest jednak nie to, na czym siedzą widzowie, ale co wisi nad nimi. Kopuła na planie ośmiokąta to jedyna w swoim rodzaju konstrukcja na świecie, wykorzystująca trudne do wyobrażenia 27,5 tys. ton stali! Z tej masy „tylko” 3,5 tys. ton waży dach ruchomy złożony z 8 płatów, które zasuwają się z zadziwiającą lekkością w ciągu 12 minut.
Pod dachem wisi kolejna niespotykana w innych miejscach atrakcja: panoramiczny ekran, który wykorzystuje aż 37 mln diod LED. W chwili otwarcia to dało mu prymat wśród wszystkich telebimów na arenach sportowych, z łączną powierzchnią 5793 m2.
Symetryczny i harmonijny kształt idzie w parze z przyjaznością dla środowiska. Stadion jest jednym z pierwszych zaprojektowanych z myślą o osiągnięciu platynowego certyfikatu LEED, uzyskiwanego za wykorzystanie technologii na rzecz zrównoważonego rozwoju. Choć sam stadion nie jest elektrownią słoneczną, to obok niego znajduje się spora farma, a sama arena posiada ogromny zbiornik retencyjny, który na co dzień gromadzi wodę do wykorzystania wewnątrz.
Ostatecznie budowa stadionu trwała kilka miesięcy dłużej niż pierwotnie planowano, głównie z uwagi na złożoność konstrukcji dachu. Od oficjalnego rozpoczęcia budowy do meczu otwarcia minęło dokładnie 1200 dni, a więc trzy lata i jeden kwartał. Znacznie bardziej zmieniły się koszty. Na wczesnym etapie planowania, jeszcze w 2011, stadion miał kosztować ok. 700 mln $, później skorygowane do 950 milionów. Finalna kwota zbliżyła się jednak do 1,6 mld dolarów, co czyni ten obiekt jednym z najdroższych w historii.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
USA: Znamy stadiony Klubowych Mistrzostw Świata 2025!
FIFA ogłosiła 12 stadionów, na których w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych odbędą się Klubowe Mistrzostwa Świata w nowej odsłonie. Turniej, który odbędzie się od 15 czerwca do 13 lipca 2025 roku, jest pierwszą odsłoną rozszerzonych rozgrywek, w których udział wezmą 32 drużyny.
-
Copa América 2024: Mało kibiców, wąskie boiska, wysokie ceny i upał - oblany test przed mundialem
Copa América 2024, odbywająca się w USA, miała być spektakularnym wydarzeniem. Jednak decyzja o używaniu boisk o mniejszych wymiarach oraz wysokie ceny biletów wywołały falę kontrowersji wśród trenerów, zawodników i kibiców, co można było zauważyć na trybunach.
-
USA: Piłkarze i trenerzy skarżą się na organizację Copa América. „To frustrujące”
Kilka dni temu do Stanów Zjednoczonych zawitała wielka piłka nożna, ale jeden aspekt budzi duży niepokój – murawa. „Katastrofalna”, „frustrująca” - to tylko niektóre z określeń boisk na stadionach, na których rozgrywany jest turniej Copa América 2024.
-
Copa América: Przedsmak mundialu w cieniu Euro 2024
16 drużyn, 14 stadionów, 2 federacje, a do tego dwie reprezentacje z czołowej piątki rankingu FIFA – Copa América 2024 zapowiada się niezwykle ciekawie. Turniej będzie nie tylko przedsmakiem nadchodzących mistrzostw świata, ale też poważnym sprawdzianem dla USA jako gospodarza dużej imprezy sportowej. Nie brakuje też kontrowersji.
-
MŚ 2026: Jak będzie wyglądał mundial za oceanem?
FIFA ogłosiła już szczegóły Mistrzostw Świata 2026, które odbędą się w USA, Meksyku i Kanadzie. Jak to bywa, gdy turniej takiego kalibru współorganizuje kilka państw, nie zabrakło kontrowersyjnych decyzji. Sprawdźmy więc, co wiemy już o MŚ 2026.
2023
-
Mistrzostwa Świata 2026: Przewodnik po wszystkich stadionach z USA
Każdy mundial to wyjątkowe wydarzenie. Co cztery lata turniej przenosi widzów w inną część globu, oferując świeże spojrzenie na piękno piłki nożnej. Czego tym razem można spodziewać się w USA? A przede wszystkim - jakie stadiony będą gościć uczestniczące drużyny?
-
USA: Atlanta i Miami - centrum Copa America 2024
Copa America 2024 rozpocznie się na Mercedes-Benz Stadium w Atlancie, by osiągnąć punkt kulminacyjny na Hard Rock Stadium w Miami. To znaczące wydarzenie, gdyż turniej odbywa się poza swoim macierzystym kontynentem po raz drugi, obiecując elektryzującą atmosferę na tych kultowych arenach.
2022
-
USA: Stadion w Atlancie jako 1-szy osiągnął zero-emisyjność
Mercedes-Benz Stadium, siedziba grających w NFL Atlanta Falcons i MLS Atlanta United, jako pierwszy profesjonalny stadion sportowy otrzymał tzw. pre-certyfikację Total Resource Use and Efficiency (TRUE) za swoje działania na rzecz zerowej produkcji odpadów.
-
MŚ 2026: Ogłoszono miasta-gospodarzy turnieju!
Po raz pierwszy piłkarski mundial będzie zorganizowany przez aż trzy państwa: USA, Meksyk i Kanadę. Tak naprawdę głównym gospodarzem będą Stany Zjednoczone, a dwa pozostałe kraje pomogą w organizacji imprezy symbolicznie. Tak czy owak, piłkarski mundial w 2026 będzie rozgrywany na imponujących obiektach!
2021
2020
2019
-
Wrocław: Stadion Śląska zmniejszony o połowę?
Na Stadionie Wrocław zawodnicy i kibice WKS-u mieli oglądać rozkwit swojego klubu. Skoro nawet mistrzostwo nie zapełniło trybun, może czas pomyśleć o ich zmniejszeniu?
-
Atlanta: Czy operator stadionu unika 700 milionów podatku?
Ponieważ zbliża się Super Bowl na Mercedes-Benz Stadium w Atlancie, coraz większa uwaga skupia się właśnie na tym obiekcie. I niekoniecznie z przyczyn, których życzyliby sobie organizatorzy...
2018
-
Atlanta: Po roku rewolucyjny dach działa jak należy
Choć od inauguracji mija rok, dopiero dziś oficjalnie 8-elementowy ruchomy dach Mercedes-Benz Stadium otwiera się w pełni automatycznie. Dotąd albo był zamknięty, albo każdy z płatów poruszał się samodzielnie.
-
Mistrzostwa Świata 2026: Kanada, Meksyk i (głównie) USA
Przed nami radości i smutki Mistrzostw Świata 2018, a tymczasem właśnie dowiedzieliśmy się, że Mundial w 2026 roku odbędzie się – po raz pierwszy w historii – w trzech krajach. Jakie stadiony wystawiły Kanada, Meksyk i USA?
-
Stadion Roku 2017: Głosowanie Publiczne – 3. Mercedes-Benz Stadium
W swoich głosach wybrało go najwięcej uczestników głosowania, ale bardzo niewielu przyznało najwyższą notę. To zdecydowało o drugim dziś „brązie” dla najdroższego stadionu świata.
-
Stadion Roku 2017: 3. Miejsce Jury – Mercedes-Benz Stadium
Najdroższy, najbardziej widowiskowy, a jednak nie najlepszy – tak zdecydowało Jury złożone z pięciorga uznanych architektów. Nowy stadion w Atlancie zasłużył jednak na wyróżnienie, które niniejszym przekazujemy.
-
Stadion Roku 2017: Oto 10 finalistów Nagrody Jury
Przebrnęli przez 27 pozycji i wydali swoje opinie. Piątka Sędziów zdecydowała, że wśród finalistów Nagrody Jury znajdzie się jeden z polskich stadionów, za to żaden z Ameryki Łacińskiej.
-
Stadion Roku 2017: Zapraszamy do głosowania!
27 stadionów, w tym dwa z Polski. A wszystkie walczą o Wasze głosy w ósmej edycji plebiscytu Stadion Roku. Do 4 marca włącznie możecie wybierać najlepszy stadion piłkarski otwarty w 2017 roku!