Francis Olympic Field
Pojemność | 3 300 |
---|---|
Kraj | Stany Zjednoczone |
Miasto | St. Louis |
Kluby | Washington University Bears |
Inne nazwy | World's Fair Stadium (1904), Washington University Stadium (1905–1907), Francis Field (1907–2019) |
Inauguracja | 1904 |
Renowacje | 1984, 2003 |
Projekt | Cope and Stewardson |
Reklama
Francis Olympic Field – opis stadionu
Jak w skrócie prezentuje się Francis Olympic Field?
Stadion należący do Washington University in St. Louis powstał na początku XX wieku, wraz z nowym, głównym kampusem uczelni, wybudowanym w zachodniej części miasta. Ponieważ w 1904 w St. Louis organizowano wielką wystawę światową, której towarzyszyły również igrzyska olimpijskie, nowy stadion wykorzystano jako główną arenę tych zawodów.
Pomimo olimpijskiego rodowodu, jest to raczej kameralny obiekt – igrzyska z tamtego okresu nie były organizowane z takim rozmachem jak obecnie i nie wymagały do tego celu wielkich aren sportowych.
Stadion składa się z jednej trybuny na 3,3 tys. widzów, tartanowej bieżni i boiska ze sztuczną murawą. Na zachodnim łuku stoi telebim, a na wschodnie znajduje się charakterystyczna, ozdobna brama wejściowa, wzniesiona w 1914 dla upamiętnienia 10-lecia igrzysk w St. Louis.
Olimpijskie dziedzictwo stadionu pielęgnowane jest do dziś. W 2018 w sąsiedztwie obiektu stanęła rzeźba przedstawiająca koła olimpijskie umieszczone na podium, a w 2019 do nazwy areny dodano człon „Olympic”.
Jak powstał Francis Olympic Field?
Washington University in St. Louis (WashU) rozpoczął działalność w 1853. Uczelnia przez pierwsze pół wieku funkcjonowała w centrum St. Louis. Wraz z rozwojem, władze uniwersytetu podjęły w 1893 decyzję o zakupie terenu w zachodniej części miasta, za Forest Park – na niewielkim wzniesieniu – gdzie miał powstać nowy, główny kampus, nazwany Hilltop Campus.
W 1895 powstał wstępny plan zagospodarowania terenu, opracowany przez Olmsted, Olmsted & Eliot, który obejmował również budowę w zachodniej części działki skromnego stadionu z bieżnią oraz niedużymi trybunami po południowej stronie.
W 1899 uczelnia przeprowadziła konkurs architektoniczny na projekt nowego kampusu, który wygrała pracownia Cope and Stewardson. Podobnie, jak we wstępnym planie sytuacyjnym, projekt obejmował budowę uczelnianego stadionu w zachodniej części założenia.
Jak stadion Washington University in St. Louis stał się areną igrzysk olimpijskich?
Pierwsze budynki nowego kampusu zaczęto budować w 1900. W tym samym czasie w St. Louis planowano zorganizować wielką wystawę światową, która miała upamiętniać stulecie zakupu Luizjany przez Stany Zjednoczone od Francji w 1803 – stąd otrzymała nazwę Louisiana Purchase Exposition.
Aby umożliwić udział większej liczbie krajów, ostatecznie organizację wystawy opóźniono o rok – została przeprowadzona w okresie od 30 kwietnia do 1 grudnia 1904 i przyciągnęła w tym czasie blisko 20 mln odwiedzających. Wystawie towarzyszyły również igrzyska olimpijskie – trzecie w nowożytnej erze, po zawodach w Atenach (1896) i Paryżu (1900).
Igrzyska pierwotnie miały odbyć się w Chicago, jednak ze względu na planowaną w tym samym czasie wystawę światową uznano, że organizowanie dwóch konkurencyjnych wydarzeń byłoby niewłaściwe. Zawody przeniesiono więc do St. Louis, gdzie – podobnie jak cztery lata wcześniej w Paryżu – stanowiły element towarzyszący światowej wystawie.
Ogromny teren wystawowy, z monumentalnymi pawilonami, powstał w Forest Park. Organizatorzy wystawy postanowili ponadto wydzierżawić od uczelni sąsiedni teren, na którym zaczął już powstawać nowy Hilltop Campus – w ten sposób nowe budynki, jeszcze zanim zaczęły służyć uniwersytetowi, zostały wykorzystane do organizacji wystawy.
Wykorzystanie kampusu do organizacji targów pomogło w jego początkowym rozwoju, w tym w budowie obiektów sportowych. Przed rozpoczęciem wystawy – i towarzyszących jej igrzysk olimpijskich – powstał nowy stadion, a obok niego także hala sportowa, znana później jako Francis Gymnasium.
Kiedy wybudowano Francis Olympic Field?
Budowę stadionu przeprowadzono w latach 1902–1904. Obiekt wyposażono w boisko oraz szutrową bieżnię, która miała długość jednej trzeciej mili – niecałe 536,5 m. Po południowej stronie stanęła trybuna, jedna z pierwszych na świecie o konstrukcji żelbetowej. Trybuna zajmowała całą długość prostej i częściowo wychodziła na łuki, gdzie jej przedłużeniem były krótkie, boczne segmenty.
Jaki przebieg miały Igrzyska Olimpijskie 1904 na Francis Olympic Field?
Stadion był główną areną igrzysk – rozegrano na nim 11 z 18 dyscyplin, w tym zawody lekkoatletyczne, mecze piłkarskie oraz wyścigi kolarskie.
Poza zawodami olimpijskimi, w trakcie wystawy organizowano także szereg innych rywalizacji sportowych, które przeznaczone były dla uczniów szkół, osób niepełnosprawnych czy okolicznych mieszkańców. Pierwsze tego typu zawody przeprowadzono na nowym stadionie już w maju 1904.
Igrzyska, podobnie jak przy okazji poprzedniej edycji, odbywały się w cieniu wielkiej wystawy światowej. Zawody olimpijskie rozgrywano od lipca do listopada, a uczestniczyło w nich stosunkowo niewielu sportowców spoza Ameryki Północnej.
Do annałów przeszedł bieg maratoński, który rozpoczynał się i kończył na głównym stadionie i miał sensacyjny, a nawet skandaliczny przebieg. Zawody odbywały się przy dużym upale i ukończyło je mniej niż połowa z 32 biegaczy. Pierwszy na mecie pojawił się Frederick Lorz, który został zdyskwalifikowany za… przejechanie części trasy samochodem.
Zwycięzcą maratonu został więc Thomas Hicks, któremu asystenci na trasie podawali strychninę (zabronioną później jako doping), surowe białko jajek oraz brandy – po dobiegnięciu na metę stracił przytomność, a jego wynik (3:28:53) jest najgorszym czasem osiągniętym przez zwycięzcę maratonu olimpijskiego w historii.
Z kolei czwarty w rywalizacji Kubańczyk, Andarín Carvajal, w trakcie biegu uciął sobie drzemkę po tym jak źle się poczuł po zjedzeniu – zebranych przy trasie – zgniłych jabłek.
Anegdot dotyczących samego maratonu i całych igrzysk jest więcej, natomiast mimo wszystko była to lepiej zorganizowana impreza, niż przed czterema laty. Do dziedzictwa igrzysk w St. Louis należy ustanowienie obowiązującego do dziś systemu przyznawania medali: złotego za pierwsze, srebrnego za drugie i brązowego za trzecie miejsce.
Jakie były losy Francis Olympic Field po Igrzyskach Olimpijskich 1900?
Jak na Francis Olympic Field radziła sobie drużyna futbolowa Washington University?
Po zakończeniu igrzysk oraz wystawy światowej, w połowie 1905 kampus został przejęty przez Washington University. Nowy stadion służy odtąd jako obiekt sportowy uczelni, w tym także jej drużynie futbolowej – Bears. Pierwszy mecz na nowym stadionie Bears rozegrali we wrześniu 1905, pokonując drużynę Westminster College 59–0.
W 1907 Washington University był jednym z założycieli Missouri Valley Conference. Prestiżowe spotkania Bears przeciwko drużynom University of Kansas, University of Nebraska czy Notre Dame przyciągały na stadion do 20 tys. widzów (naprzeciwko trybuny głównej dostawione były wtedy dodatkowe, drewniane konstrukcje).
W latach 20. XX wieku powstał plan znaczącej rozbudowy Francis Field. Obiekt miał otrzymać trybuny w kształcie podkowy o pojemności 50 tys. widzów – najprawdopodobniej uczyniłoby to Bears na lata jedną z silniejszych drużyn uczelnianych w regionie. Plany te jednak pogrzebał Wielki Kryzys.
Bears z czasem stracili na znaczeniu – obecnie są uczestnikami najniższego poziomu rozgrywek NCAA (Division III).
Jakie modernizacje przechodził Francis Olympic Field?
W 1914, w 10. rocznicę igrzysk w St. Louis, za wschodnim łukiem stadionu wzniesiono pamiątkową, dekoracyjną bramę wejściową.
Stadion przeszedł pierwszą dużą przebudowę w 1984. Starą bieżnię o długości jednej trzeciej mili zastąpiono wtedy nową, tartanową, o standardowych rozmiarach (400 m). Żelbetową trybunę skrócono o charakterystyczne, boczne „skrzydła”, a pojemność obiektu spadła do 4 tys. widzów. Na trybunie powstała też loża prasowa.
W 2003 przeprowadzono kolejne prace. Trybunę odnowiono, wylewając nową warstwę betonu na zniszczoną konstrukcję żelbetową, a także dodano dwie rampy, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym. Rozbudowana została również loża prasowa. Pojemność trybuny zmalała jeszcze bardziej, do 3,3 tys. osób.
Latem 2004 na stadionie powstało boisko ze sztuczną murawą. W 2018 obiekt wzbogacił się o telebim, który stanął na zachodnim łuku.
Kiedy Francis Olympic Field otrzymał status zabytku?
W 1987 cały kampus Washington University, w tym także Francis Olympic Field, został wpisany na listę National Historic Landmark – prestiżowego amerykańskiego rejestru miejsc o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym.
Obiekty kampusu uznano za zabytkowe już w 1979, kiedy wpisano je do National Register of Historic Places.
Jakie wydarzenia odbywają się na Francis Olympic Field?
Po igrzyskach olimpijskich Francis Field nie miał okazji gościć już zawodów podobnej rangi, jednak nadal służył organizacji rozmaitych wydarzeń sportowych. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić:
- AAU Junior Olympic Games (1986)
- National Senior Olympic Games – pierwsze dwie edycje (1987, 1989)
- finały NCAA soccer tournament (1962, 1965 i 1967)
- U.S. Olympic Festival (1994)
Stadion trzy razy gościł także sztafetę ze zniczem olimpijskim – w latach 1984, 1996 i 2004.
Obiekt na co dzień służy uczelnianym drużynom sportowym, występującym pod nazwą Washington University Bears – poza najbardziej prestiżowym zespołem futbolu amerykańskiego, korzystają z niego również piłkarze i lekkoatleci.
W latach 1969–1970 oraz 1975–1977 swoje mecze na stadionie rozgrywał zespół piłkarski St. Louis Stars, występujący wówczas w najbardziej prestiżowych rozgrywkach w kraju – North American Soccer League (NASL).
Na Francis Olympic Field odbywają się również uroczystości związane z zakończeniem studiów (Commencement Ceremony) studentów Washington University in St. Louis.
Jak zmieniała się nazwa stadionu Washington University?
Podczas wystawy światowej i igrzysk olimpijskich w 1904 obiekt określany był jako World's Fair Stadium (Stadion Wystawy Światowej), a następnie zwyczajnie jako Washington University Stadium. W październiku 1907 nazwę zmieniono na Francis Field, na cześć polityka i dyplomaty, Davida R. Francisa.
W 2019 do nazwy dodano człon Olympic (olimpijski), podkreślając dziedzictwo stadionu jako głównego obiektu igrzysk w 1904. Zmiana została uprzednio zatwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Specjalna ceremonia związana z nadaniem nowej nazwy odbyła się 21 września 2019, w przerwie meczu otwierającego nowy sezon futbolowy Bears, przeciwko North Central Cardinals.
Kim jest patron stadionu Washington University?
David Rowland Francis był studentem Washington University w St. Louis, który ukończył w 1870. Podczas swojej kariery pełnił urząd burmistrza St. Louis (1885–1889), gubernatora stanu Missouri (1889–1893), Sekretarza Zasobów Wewnętrznych (1896–1897) i ambasadora USA w Rosji, ostatniego za czasów Imperium Rosyjskiego (1916–1917).
Francis przewodniczył także organizacji wystawy światowej w St. Louis (Louisiana Purchase Exposition), która odbyła się w 1904 i miał duże zasługi w sprowadzeniu do St. Louis igrzysk olimpijskich, skutecznie lobbując za ich przeniesieniem z Chicago i połączeniem z wystawą.
Jako prezydent wystawy światowej, dokonał on także otwarcia igrzysk w 1904, choć zaszczyt ten zazwyczaj przypada głowie państwa.
Oprócz uhonorowania w nazwie, w południowo-wschodnim narożniku stadionu stoi też skromny obelisk upamiętniający Davida R. Francisa.
Jak wygląda Francis Olympic Field?
Francis Olympic Field to dość skromny stadion – posiada tylko jedną trybunę, która znajduje się po południowej stronie. Trybuna jest konstrukcji żelbetowej, nie ma zadaszenia, a widzowie mogą zasiadać na podłużnych ławkach bez oparć. Pojemność trybuny określana jest na 3,3 tys. miejsc.
Pierwszy rząd widowni położony jest nieco powyżej poziomu boiska. Wejścia na trybunę (w tym także dwie rampy, umożliwiające wjazd osobom poruszającym się na wózkach) znajdują się u jej podstawy. W centralnej części trybuny stoi nieduży budynek z lożami prasowymi.
Obiekt posiada boisko ze sztuczną murawą, które otacza 400-metrowa, 8-torowa bieżnia lekkoatletyczna o tartanowej nawierzchni. Stadion wyposażono też w cztery maszty oświetleniowe oraz telebim, który znajduje się za zachodnim łukiem.
W otoczeniu bieżni rozmieszczono dodatkowe urządzenia lekkoatletyczne – skocznie i rzutnie.
Charakterystycznym elementem obiektu jest ozdobna brama, położona po stronie wschodniej. Bramę tworzą cztery kamienne słupy, w tym dwa centralne, wyższe od pozostałych i urozmaicone pamiątkowymi tablicami, a pomiędzy nimi znajduje się główne wejście z dekoracyjnym łukiem.
Brama powstała w 1914 dla upamiętnienia igrzysk olimpijskich, które odbyły się 10 lat wcześniej.
Co znajduje się w otoczeniu Francis Olympic Field?
Z trybuny na Francis Olympic Field bardzo dobrze widoczne są dwa, położone naprzeciwko, sąsiednie budynki, Gary M. Sumers Recreation Center oraz Harry and Susan Seigle Hall. Bardziej na wschód stoi też John E. Simon Hall. W sąsiedztwie stadionu można również znaleźć pomnik olimpijski, a także boiska do softballa i baseballa.
Oprócz tego w otoczeniu stadionu znajdują się parkingi oraz korty tenisowe (Tao Tennis Center). Nieco dalej jest hala sportowa Field House, która mimo skromnych rozmiarów, miała okazję gościć istotne wydarzenia.
Gary M. Sumers Recreation Center
Obiekt położony naprzeciwko trybuny głównej (bardziej po zachodniej stronie) to Gary M. Sumers Recreation Center, mieszczący pomieszczenia fitness. Budynek znacząco przebudowano w latach 2014–2016, zachowując jednak charakterystyczną, frontową część, przypominającą swą architekturą średniowieczne fortyfikacje.
Przed przebudową obiekt znany był jako Francis Gymnasium. Była to hala sportowa, powstała jeszcze na Igrzyska Olimpijskie 1904, w trakcie których odbyły się w niej zawody w szermierce i w boksie.
Field House
Położona kawałek dalej dosyć skromna hala sportowa Field House (z trybunami na 3 tys. widzów) była miejscem kilku debat prezydenckich, rozgrywano w niej mecze NBA i przemawiały tam takie osobistości jak prezydent Jimmy Carter, XIV Dalajlama czy Bill Gates.
Harry and Susan Seigle Hall
Drugi z budynków stojących naprzeciwko trybuny głównej (bardziej na wschód) to tzw. Harry and Susan Seigle Hall, czterokondygnacyjny obiekt akademicki, w którym mieszczą się m.in. cztery sale seminaryjne, 139 gabinetów, a także 15 sal wykładowych – najwięcej spośród wszystkich budynków kampusu Washington University.
Harry and Susan Seigle Hall powstała stosunkowo niedawno – budynek oddano do użytku we wrześniu 2008.
John E. Simon Hall
Jeszcze bardziej na wschód, za charakterystyczną bramą wejściową na stadion, nieco przysłonięty drzewami, stoi tzw. John E. Simon Hall. Budynek ten powstał w 1986 i jest wykorzystywany przez Olin Business School.
Boiska do softballa i baseballa
Obok stadionu, za trybuną (po przeciwnej stronie Forsyth Boulevard) znajdują się dwa skromne obiekty, przeznaczone odpowiednio do softballa (Washington University Softball Field, otwarty w 2002) i baseballa (Kelly Field at Irv Utz Stadium, istniejący od 1984).
Pomnik olimpijski
Przy Olympian Way, kawałek na północ od głównej bramy wejściowej na stadion, znajduje się rzeźba zatytułowana „Spectacular”, która przedstawia koła olimpijskie umieszczone na podium. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 28 września 2018.
Monument powstał dla upamiętnienia igrzysk w St. Louis w 1904, a postument w formie olimpijskiego podium jest hołdem dla tradycji wręczania złotego, srebrnego i brązowego medalu, zapoczątkowanej właśnie podczas tych zawodów.
Jak położony jest Francis Olympic Field?
Stadion znajduje się w zachodniej części głównego kampusu Washington University in St. Louis, noszącego nazwę Danforth Campus (przez długi czas, do 2006, znany był on jako Hilltop Campus). Wiele budynków na terenie kampusu posiada ciekawą formę w stylu neogotyku akademickiego.
Trybuna stadionu ciągnie się wzdłuż Forsyth Boulevard, a główna brama wejściowa stoi przy Olympian Way.
Kampus mieści się w zachodniej części aglomeracji St. Louis, obok Forest Park, ok. 6 mil (10 km) na zachód od centrum. Teren, na którym znajduje się kampus, położony jest tuż poza granicami administracyjnymi właściwego St. Louis (independent city), na obszarze hrabstwa St. Louis.
Reklama
Zdjęcia
-
2021 © Washington University in St. Louis 2025 © Washington University in St. Louis 2019 © Washington University in St. Louis 17.03.2010 © Phil Roeder (CC BY 2.0) 2019 © Washington University in St. Louis 2019 © Washington University in St. Louis 2019 © Washington University in St. Louis 2019 © Washington University in St. Louis 2019 © Washington University in St. Louis 2019 © Washington University in St. Louis 1914 © Washington University in St. Louis 1904 © 1904 ©
1914:
1904: